Izceļot jauno pētnieku sasniegumus, Latvijas Universitātes (LU) Inovāciju centrs LUMIC jau ceturto reizi rīkoja Jauno tehnoloģiju un inovāciju dienu, iepazīstinot ar jaunākajiem atklājumiem un sasniegumiem, bet jaunie pētnieki sacentās konkursos “Ideju laboratorija” un “Zināšanu agora”, ģenerējot inovatīvas idejas universitātes un zinātnes attīstībai Latvijā. 

Tehnoloģiju dienā notika ne vien iedvesmojošas sarunas ar LU absolventiem, kas sekmīgi darbojas zinātnes un uzņēmējdarbības laukā, bet arī intelektuāla trīs rektoru diskusija par viņu akadēmisko ceļu, zinātnes attīstību un nākotnes inovācijām.

LU Inovāciju centra LUMIC organizētajā konkursā “Ideju laboratorija” studenti tika mudināti iesaistīties universitātes ilgtspējīgas attīstības veicināšanā un zinātnes izaugsmē. Studentu izvēlētās tēmas bija saistītas ar studentu aktīvāku iesaisti zinātnē. Divu dienu garumā tika  domāts par modeļiem, kā veicināt gan pamata līmeņa, gan augstākā līmeņa studentu iesaisti zinātnē un sekmēt starpdisciplināru pētījumu ideju attīstību.

Par labāko ideju autoriem tika atzīta komanda “Dizaineri”. Studenti Aivars Elksnis, Sandra Solvita Bērziņa, Rolands Hartmanis un Roberts Kalnītis piedāvāja izveidot vienotu platformu zinātniskās izpētes procesam, kas veicinātu visu līmeņu studentu savstarpējo sadarbību un zinātnes attīstību kopumā. 

Otro vietu dalīja komandas "Studenti zinātnei" (Daniels Heincis, Linda Trofimoviča, Pēteris Hermanis Osipovs) un “Sokrats” (Greta Pettinena un Arta Elizabete Zēna, kura pieslēdzās konkursam no Somijas, esot “Erasmus” programmā). 

“Studenti zinātnei” prezentēja ideju par programmu, kuras ietvaros studentiem būtu iespēja piedāvāt savas idejas pētījumiem un pēcāk tos ar mentoru palīdzību arī realizēt, savukārt “Sokrats” iepazīstināja ar zināšanu kafejnīcas koncepciju. Ideju laboratorijas labākās trīs komandas kopā saņēma 3000 eiro lielu stipendiju savu ideju tālākai realizācijai. 

Aktīvākie laboratorijas dalībnieki saņēma arī papildu veicinošās balvas no uzņēmumiem “Narvesen”, “MyFitness”, “Caffeine” un “Kuģīts Vecrīga”.

Tāpat LU Jauno tehnoloģiju un inovāciju dienā norisinājās arī jauno pētnieku konkurss “Zināšanu agora”. Konkursa ietvaros kompetenta žūrija vērtēja dalībnieku – LU maģistrantu, doktorantu un zinātniskā grāda pretendentu – veiktos pētījumus un to rezultātus. Konkursā godalgoto pirmo vietu ieguva Rihards Parandjuks, LU Pedagoģijas, psiholoģijas un mākslas fakultātes doktorants par pētījumu “Sporta integrācijas iespējas un ietekme vispārizglītojošām skolām”. 

Pētījuma ietvaros R. Parandjuks analizēja sporta ietekmi uz bērnu un jauniešu koncentrēšanos spēju, mentālo un fizisko veselību, kā arī vispārizglītojošo skolu iespējām nodrošināt kvalitatīvas fiziskās aktivitātes sporta nodarbību ietvaros. Viņš uzskata, ka sporta nozīme sabiedrībā ir jāskata plašāk, jo ar tā palīdzību ir iespējams nodrošināt cilvēku ilgtspējību un ekonomisko labklājību.

Par otru labāko Zināšanu agorā tika atzīts Elizabetes Grinblates, LU Humanitāro zinātņu fakultātes maģistrantes, projekts par virtuālā kurltūrvēsturiskā mantojuma radīšanu jauniešiem. Pētījumā studente centās atbildēt uz jautājumu, vai virtuālais kultūrvēsturiskais mantojums palīdz radīt jaunas atceres formas vai tomēr tas ir postmodernisma rezultāts. 

Savukārt trešo vietu izcīnīja Anna Elizabete Griķe ar pētījumu par tautas dievbijību Romas Katoļu draudzēs Krievijas un Baltkrievijas pierobežā. Savā pētījumā, apvienojot divas zinātnes nozares – folkloristiku un antropoloģiju – viņa pētīja pierobežu iedzīvotāju dievbijības izpausmes caur tradīcijām, kas saglabājušās līdz pat mūsdienām.  

 Jauno tehnoloģiju un inovāciju diena projekta “Latvijas Universitātes inovāciju granti studentiem” ietvaros norisinājās ceturto reizi ar mērķi veicināt sabiedrības izpratni un interesi par zinātni un pētniecību, kā arī stiprinātu pārliecību, ka zinātne mūsdienās ir atvērta, pievilcīga un perspektīva. Šī gada Jauno tehnoloģiju un inovāciju dienas vadmotīvs bija “Zinātne bez robežām”, kas simboliski atspoguļo zinātnes universitātes vērtības un mērķus.

Pasākums tika organizēts ar ERAF līdzfinansētā projekta Nr. 1.1.1.3/18/A/007 “Latvijas Universitātes inovāciju granti studentiem” atbalstu.