Ja vēlaties svinībām iegādāties ar hēliju piepildītu balonu, tad, visticamāk, par to būs jāmaksā vairāk, ziņo BBC. Izskan aicinājumi hēliju vispār aizliegt izmantot izklaides vajadzībām. 

«Cenas turpina augt un augt,» saka Stīvs Durnfords, ģimenes uzņēmuma Balloons of London direktors. Veikals, kas pārdod ballīšu balonus gan privātpersonām, gan uzņēmumiem, ir globālā mēroga hēlija deficīta upuris.

S. Durnfords teic, ka hēlija, ko viņš iepērk, izmaksas šogad ir palielinājušās trīs reizes, katru reizi no 8% līdz 10%.

Cieš ne tikai svētki. Hēlijs ir būtisks arī medicīnā, elektronikā un dziļūdens niršanā. Piemēram, magnētiskās rezonanses veikšanā. Tas ir nozīmīgs arī datoru mikroshēmu un šķidro kristālu displeju, piemēram, TV ekrānu, ražošanā. 

Fils Kornbluts, uzņēmuma Kornbluth Helium Consulting dibinātājs, kurš konsultē klientus par hēlija komerciālajiem aspektiem, stāsta, ka «cena īsā laika posmā ir pieaugusi būtiski».

«Nav viena burvju skaitļa. Hēlija cena visā pasaulē diezgan atšķiras atkarībā no tā, kur atrodaties piegādes ķēdē, un no tā, kur pērkat, un no tā, kā pērkat - kā šķidrumu vai kā gāzi. Taču var droši teikt, ka cena ir palielinājusies par 50% līdz 100% - atkarībā no tā, kas jūs esat un kur atrodaties piegādes ķēdē,» viņš skaidro. 

Arī viens no Lielbritānijas lielākajiem hēlija piegādātājiem BOC savā tīmekļa vietnē brīdina, ka pašreizējā deficīta dēļ pasūtījumu izpilde ir apgrūtināta. 

S. Durnfords atzīst, ka augošo izmaksu dēļ biežāk tiek izmantoti ar gaisu pildīti baloni tos nostiprinot ar dažādām metodēm un tādējādi aizstājot ierastos ar hēliju pildītos dekorus. Bijis jāceļ arī pārdošanas cenas. Tā, piemēram, 50 standarta izmēra balonu iegāde izmaksā 6,49 sterliņu mārciņas, bet, ja klients vēlas tos piepildīt ar hēliju, cena ir vairāk nekā 10 reizes augstāka - 69 sterliņu mārciņas.

«Cilvēki joprojām tērē tikpat, bet par iztērēto naudu saņem mazāk. Piemēram, bērna ballītei viņi būtu nopirkuši 50 balonus, bet tagad - tikai 30,» viņš stāsta. 

F. Kornbluts prognozē, ka pašreizējam deficītam vajadzētu mazināties, sākot ar nākamo gadu, jo paredzams, ka tirgū ienāks jaunas piegādes no Alžīrijas un Kataras, pēc tam no Krievijas 2021. gadā.

Savukārt Sentendrūsas Universitātes ķīmijas profesors Deivids Kols-Hamiltons uzskata, ka, ņemot vērā hēlija nozīmi medicīnas jomā, tā lietošana balonos būtu vispār jāaizliedz. Viņš lēš, ka apmēram 10% no kopējās hēlija piegādes tiek izmantoti baloniem, un tas, viņaprāt, ir absurds.