#ASV darba tirgū viņa novēroja kādu tendenci, kas pamazām kļūst izplatītāka.

Iveta Grīnberga desmit gadus strādājusi ASV akadēmiskajā vidē un atgriezusies Latvijā, lai turpinātu mācīt latviešu valodu ārzemniekiem

«Darbs ir mana aizraušanās, un man ir prieks par iespēju mācīt latviešu valodu, kā arī iepazīstināt ar mūsu kultūru un tradīcijām amerikāņus, kas nekad nav dzirdējuši par mūsu zemi,» laikrakstam Dienas Bizness atzīst mācību centra Valodu kursi Tev vadītāja, Rīgas Tehniskās universitātes lektore Iveta Grīnberga.

I. Grīnberga uz ASV pirmo reizi devās 2005. gadā, kad Izglītības un zinātnes ministrija meklēja latviešu vieslektori Vašingtonas universitātē Sietlā. Tolaik viņa strādāja Latvijas Universitātes (LU) Baltu valodas katedrā un mācīja apmaiņas studentiem latviešu valodu.

«Mans darba ritms bija šāds – deviņus mēnešus dzīvoju ASV, bet vasarās atgriezos Latvijā. Desmit gadi bija pietiekami ilgs laiks, lai iegūtu pieredzi. Jāpiebilst, ka īsāku laiku esmu strādājusi arī Pitsburgas Universitātē, Aijovas Universitātē un Viskonsīnas Universitātē Madisonā. Protams, ASV universitāšu mācībspēkiem ir ļoti labi daba apstākļi, iespējas augt, attīstīties un saņemt tādu atalgojumu, par kādu Latvijas universitāšu profesori varētu tikai sapņot, tomēr man ļoti patīk dzīvot Latvijā. Dzīvot ārpus savas zemes ir psiholoģiski grūti, un to nevar saprast tie, kas paši to nav pieredzējuši. Pēc pieciem gadiem kļūst vieglāk, un, iespējams, sasniedzot šo sajūtu, daudzi tautieši izlemj neatgriezties, jo citviet jau ir izveidota jauna dzīve, ko ir grūti pamest un sākt atkal visu no jauna. Turklāt algu līmenis Latvijā nav vilinošs, tādēļ daudzi atbraucēji izvēlas sākt savu uzņēmējdarbību,» teic I. Grīnberga.

ASV darba tirgū viņa novēroja kādu tendenci, kas pamazām kļūst izplatītāka, – katrs cilvēks pats sev ir darba devējs, piemēram, galdnieks piedāvā savu pakalpojumu klientam bez starpnieka, pats sevi reklamē, maksā nodokļus un dara visu pārējo. «Kaut kur lasīju, ka 2025. gadā ASV varētu būt 40% šādu pašnodarbināto. Domāju, ka arī Latvijā tas kļūst populārāk,» viņa tupina.

Pēc tik ilga laika atgriežoties Latvijā, patiesi var novērtēt, ka lietas mainās, piemēram, cilvēki vairāk smaida. Daudz jauniešu ir mācījušies ārvalstīs un atgriezušies ar savu pozitīvo pieredzi. Protams, līdz amerikāņu smaidu līmenim mums vēl tālu, bet varbūt nemaz to nevajag sasniegt. I. Grīnberga uzsver, ka latvieši ir patiesāki.

Visu rakstu Otrpus okeānam iepazīstina ar latviešu valodu lasiet 24. janvāra laikrakstā Dienas Bizness.

LASI ARĪ:

Līderu atgriešanās: Izlēma pamest dinamisko Londonas darba vidi
Līderu atgriešanās: Nolēma riskēt vēlreiz
Līderu atgriešanās: Gatavi mērķtiecīgi atbalstīt Latviju
Līderu atgriešanās: Iztausta Apple no iekšpuses
Līderu atgriešanās: No Austrumtimoras līdz Ņujorkai
Līderu atgriešanās: Palīdz uzplaukt startup videi Latvijā
Līderu atgriešanās: Ir milzīgs gandarījums strādāt savas pilsētas un valsts labā
Līderu atgriešanās: Nedomājot ne mirkli, teiktu «jā», ja būtu viena

Abonējiet, lai saņemtu laikrakstu ik dienu.