Nevajag iet pie Zilākalna Martas – bez šādu gaišreģu padomiem biznesā iespējams daudz ko redzēt un prognozēt pašiem, vajag tikai lasīt pareizo literatūru, uzskata A.C.B. grupas operatīvais vadītājs, biznesa konsultants Armands Sviķis, kurš nesen izdevis grāmatu Matric tīklojums

Tajā teorija ir sakausēta ar personisko pieredzi, klāt piejaucot veselīgu humora devu. Grāmata par biznesa pārvaldības modeli šobrīd ir viena no pārdotākajām Latvijas grāmatnīcās. Šodien A. Sviķis ar Matric tīklojumu iepazīstinās vadītāju konferences EBIT 2018 dalībniekus.

Kas ir Matric tīklojums?

Matric tīklojums ir oriģināls biznesa pārvaldības modelis, kas, pareizi pielietots, nodrošina uzņēmuma efektīvu darbību. Tas ļauj soli pa solim caurskatīt jebkuras organizācijas darbību, identificēt problēmu cēloņus un novērst kļūmes, akcentējot trīs svarīgākos elementus – stratēģiju, procesus un resursus. Šī grāmata ir balstīta personiskajā pieredzē un noderēs ikvienam, kurš apmaldījies uzņēmuma pārvaldībā, vēlas sākt darbību šajā jomā, atrisināt kādu citu sasāpējušu jautājumu vai vienkārši pārliecināties, ka pareizi dara pareizās lietas. Matric tīklojums ir pietiekams pamats, lai pieņemtie lēmumi būtu nekļūdīgi vai vismaz nebūtu muļķīgi, turklāt ne tikai biznesā, bet arī personīgajā dzīvē.

Vai tā ir jūsu pirmā grāmata? Kā pie tās nonācāt?

Jā, tā ir pirmā un noteikti ne pēdējā (Smaida.) Tā radās vairāku sakritību rezultātā. Es saliku kopā modeli, kas sākotnēji bija iecerēts kā špikeris tiem, kuri vēlas ātri uzzināt ko vairāk par biznesa darbību. Kā vēlāk izrādījās, to var izmantot dažādos līmeņos – departamentos, projektos, arī ģimenē. Impulss grāmatas tapšanai bija Komercizglītības centra piedāvājums kļūt par biznesa treneri. Tam gatavojoties, saliku kopā visas savas domas, kas bija sakrājušās 15 gadu laikā, un nonācu pie secinājuma, ka tās vajag apkopot grāmatā. Negribēju, lai ideja par Matric tīklojumu paliktu karājoties gaisā vai kādās prezentācijās. Tā galvenie komponenti ir stratēģija, process un resursi. Turklāt svarīgs nosacījums, ka tiem ir jābūt tieši šādā secībā, nevis, piemēram, otrādi. Galvenā problēma, kādu es esmu novērojis pēdējo divdesmit gadu laikā, būdams augstākā līmeņa vadītājs dažādos uzņēmumos, ka no sākuma tiek sameklēti resursi, tad nolemts, ko ar tiem darīt, un tikai pašās beigās sāk domāt par stratēģiju. Tā ir pati lielākā kļūda. Ja mēs darām otrādi vai kāds no šiem elementiem nav līdzsvarā, ja mums ir vāja stratēģija un vāji attīstīti procesi, tad mums ir vajadzīgi ārkārtīgi lieli resursi. To varētu salīdzināt ar situāciju karā, ja armijai nav pareizas stratēģijas un sakārtotas iekšējās organizācijas, tad karavīri kļūst par lielgabalu gaļu. Kā zināms, Latvijas strēlniekiem bija pareiza stratēģija un labi organizēta karadarbība, kā rezultātā ar maziem spēkiem varēja sasist daudz pārākas pretinieku vienības. Valsts sektorā tiek pārspīlēts ar resursiem, lai novērstu neefektīvu darbību un lāpītu caurumus stratēģijā. Šāda situācija diemžēl ir arī daudzos uzņēmumus. Ir tādi, kas ir vēlējušies ieviest dažādus pocesu pārvaldības elementus, piemēram, LEAN metodi, un cerējuši, ka līdz ar to atrisināsies virkne problēmu, bet tā nav noticis. Tā lielākā problēma ir, ka uzņēmumu vadītāji neredz kopējo bildi. Viņi domā, ja uzņēmumā ieviesīs LEAN, visas problēmas atrisināsies. Tā nenotiek. Ar Matric tīklojumu es vēlos parādīt, kur atrodas LEAN vieta.

Vai Matric tīklojums ir jūsu radīts biznesa pārvaldības modelis vai adaptēts Latvijas uzņēmējdarbības videi?

Tas ir manis radīts pilnībā oriģināls risinājums. Daudzi ir mēģinājuši kaut ko līdzīgu apcerēt. Pie šīs koncepcijas es nonācu pirms kādiem 15 gadiem. Trīs gadu laikā es Matric tīklojumu esmu realizējis vairākos uzņēmumos un sapratis, ka tas strādā.

Kādos?

Tie ir visi A.C.B. grupas uzņēmumi. Ir vairāki uzņēmumi, kuros šis modelis ir ieviests, bet es par to nevaru runāt publiski, jo es strādāju arī par biznesa konsultantu.

Matric tīklojumu var izmantot privātajā dzīvē?

Piemēram, lai pieņemtu lēmumu par darba maiņu. Ir cilvēki, kuri, izlasot šo grāmatu, ir pieņēmuši šādu lēmumu. Ikviens cilvēks, vadoties pēc šiem trim elementiem, var uztaisīt savu matricu. Mēs visi, patīk mums tas vai nepatīk, esam saistīti gan ar stratēģiju, gan procesiem, gan resursiem. Tas pats ir arī ar zudumiem, tie ir neizbēgami. Mēs tos varam ignorēt, bet tie pastāv. Līdzīgi kā laiks.

Visu interviju Redzēt kopējo bildi lasiet 12. aprīļa laikrakstā Dienas Bizness.

Abonējiet, lai saņemtu laikrakstu ik dienu.