#Daudzās Eiropas valstīs viens no ilgtspējas stūrakmeņiem ir dzimumu līdztiesība jeb vienādu iespēju nodrošināšana sievietēm un vīriešiem.

Sieviešu iesaiste biznesā veicina valsts kopējo ekonomiku un labklājību, tāpēc ir būtiski nodrošināt abu dzimumu iesaisti uzņēmējdarbībā

Dzimumu līdztiesība ir ne tikai taisnīguma, bet arī uzņēmējdarbības ilgtspējas jautājums, saka Inese Rebaine, mācību centra Auto kopšanas akadēmija valdes locekle un biedrības Līdere biedre. Daudzās Eiropas valstīs viens no ilgtspējas stūrakmeņiem ir dzimumu līdztiesība jeb vienādu iespēju nodrošināšana sievietēm un vīriešiem. «Iesaistoties lielākam skaitam sieviešu uzņēmējdarbībā, iespējams sasniegt būtiskas izmaiņas uzņēmumu iekšējā vidē, kas kopumā ietekmē arī ārējās vides situāciju. Pētījumos ir apstiprinājies, ka sievietes uzņēmējas, atbildīgi un disciplinēti rīkojoties, spēj ieviest lielāku kārtību saimnieciskās darbības nodrošināšanā un rūpējas par darbinieku labklājību, kas izpaužas sociālās garantijās vai darba drošības ievērošanā. Jo vairāk uz šādu pieeju orientētu personu būs Latvijā, jo pastāv lielākas cerības realizēt uzņēmējdarbības vides atbalstu sabiedrībai kopumā,» viņa teic. AS Madara Cosmetics dibinātāja Lotte Tisenkopfa-Iltnere uzsver, ka sieviešu līdztiesība ietekmē ne vien to, ka viņām ir vairāk naudas un līdz ar to arī valsts ekonomika uzplaukst, bet vienlaikus tas pozitīvi ietekmē arī demogrāfiju – jo aktīvāka sieviete ir biznesā, jo turīgāka viņa ir un var atļauties vairāk bērnu. Runājot par bērniem, viņa uzsver, ka ir svarīgi pieturēties pie ģimenes pabalstiem, kas dod iespēju pavadīt laiku ar bērnu ne vien mammai, bet arī tētim. «Nomainot nodarbi, ir mazāks izdegšanas risks, tāpat tā ir iespēja tēviem iepazīt citu lomu,» spriež uzņēmēja.

!Pētījumos ir apstiprinājies, ka sievietes uzņēmējas, atbildīgi un disciplinēti rīkojoties, spēj ieviest lielāku kārtību saimnieciskās darbības nodrošināšanā un rūpējas par darbinieku labklājību.

Savs bizness sniedz iespēju darīt to, kas patīk, nepārtraukti turpināt mācīties, būt elastīgai, iepazīties ar aizraujošiem un iedvesmojošiem cilvēkiem, saka Vācijas kompānijas Tausendkind līdzdibinātāja Anike von Gagerna. «Savs bizness ļauj būt neatkarīgām, radošām, nopelnīt naudu. Sievietes, tāpat kā vīrieši, vēlas radīt un vadīt, viņām ir talanti, ko ir svarīgi īstenot. Lai to izdarītu, sievietēm un citām grupām vajadzīga pieeja izglītībai, investīcijām un iespējām. Dažādība bagātina sabiedrību un biznesu,» saka Seneita Debese, Vācijas uzņēmuma Greta & Starks dibinātāja.

«Situācija ar sievietēm biznesā Latvijā nav nemaz tik slikta. Šī gada pavasarī Eurostat pētījumā tika analizēts sieviešu īpatsvars vidējā un augstākajā vadībā, un Latvijā tie ir 53% - augstākais rādītājs ES. Tas ir ļoti labs rādītājs,» saka L. Tisenkopfa-Iltnere. Eiropas Komisijas pārstāvniecības Latvijā ekonomists Mārtiņš Zemītis piebilst, ka Latvija ir vadošajās vietās Eiropas Savienībā sieviešu-vadītāju īpatsvara ziņā. Šis pozitīvais stāvoklis tomēr maskē atalgojuma atšķirības – gan Latvijā, gan citās Eiropas valstīs joprojām par to pašu darbu sievietes saņem mazāk nekā vīrieši. 

Plašāk lasiet rakstā Dažādība veicina labklājību otrdienas, 30. janvāra, laikrakstā Dienas Bizness!