Polis un Rozentāls – nepārspēti

Dzīvesstils
2019. gada 10. janvāris 07:24

Latvijas valsts simtgade nav būtiski ietekmējusi muzeju un izstāžu zāļu apmeklējumu 2018. gadā; iepriekšējie rekordi nav pārspēti.

Latvijas Nacionālais mākslas muzejs (LNMM) 2018. gadā organizējis 47 izstādes, 19 no tām tika rīkotas valsts simtgades programmas ietvaros. Kopumā visās tā struktūrvienībās notikušos pasākumus apmeklējuši vairāk nekā 480 tūkstoši cilvēku, visvairāk apmeklēta LNMM galvenā ēka, tajā pērn paviesojušies vairāk nekā 207 tūkstoši cilvēku. Viskuplāko skatītāju skaitu pulcējusi izstāde Portrets Latvijā. 20. gadsimts. Sejas izteiksme, to apmeklējuši vairāk nekā 27 tūkstoši cilvēku. Jāpiebilst, ka tā vēl līdz 24. februārim norisinās trīs vietās – LNMM galvenās ēkas Lielajā zālē, izstāžu zālē Arsenāls un Romana Sutas un Aleksandras Beļcovas muzejā.

Savukārt Londonas Dizaina biennāles 2018 žūrijas balvu ieguvusī Artūra Analta interaktīvā instalācijas Matter to Matter izstāde 11 dienās pulcēja rekordlielu apmeklētāju skaitu – 8,7 tūkstošus cilvēku, pēdējā dienā darbu apskatīja 2,3 tūkstoši.

Lasi laikraksta Dienas Bizness šīs dienas numuru elektroniski!

Valsts jubilejas gadā tika rīkoti daudzi un dažādi pasākumi, piedāvājums bija plašs, tāpēc muzeju un izstāžu apmeklētāju skaits nav būtiski palielinājies, vērtē LNMM direktores vietniece administratīvajā darbā Una Sedleniece. Visvairāk apmeklētāju bija izstādei Portrets Latvijā. 20. gadsimts. Sejas izteiksme, kas īstenota valsts simtgades programmas ietvaros un piedāvāja tikšanos ar spilgtu portretu izlasi vesela gadsimta griezumā. Taču šīs izstādes apmeklējums ne tuvu nav tāds, kāds tas bijis 2016. gadā rīkotajai mākslinieka Miervalda Poļa gleznu izstādei Ilūzija kā īstenība, kas pulcēja vairāk nekā 85 tūkstošus skatītāju, un Jana Rozentāla darbu izstādei Janis Rozentāls (1866–1916). Māksla un tehnika, ko apmeklēja aptuveni 57 tūkstoši cilvēku.

Miervalda Poļa izstādes lielo apmeklētāju skaitu U. Sedleniece skaidro ar tās rīkošanas laiku – uzreiz pēc LNMM ēkas rekonstrukcijas pabeigšanas. «Kultūras akadēmijas studentu veiktais pētījums liecina, ka pēdējos gados muzejus un izstādes apmeklē teju vieni un tie paši cilvēki, iespējams, dara to biežāk. Mūsu lielākā rūpe un uzdevums ir sasniegt tos, kuri vispār neiet uz muzejiem un izstādēm, pie tā šobrīd strādājam,» teic U. Sedleniece.

Liels apmeklētāju skaits pērn bijis Baltijas valstu simtgades izstādē Nepieradinātās dvēseles. Simbolisms Baltijas valstīs, kas notika Orsē (Musée d’Orsay) muzejā Parīzē – to aplūkoja vairāk nekā 236 tūkstoši interesentu no visas pasaules. Dienā tā pulcēja vairāk nekā 3000 skatītāju.

Visu rakstu Polis un Rozentāls – nepārspēti lasiet ceturtdienas, 10.janvāra laikrakstā Dienas Bizness! Lasi laikrakstu Dienas Bizness elektroniski! 

Abonējiet, lai saņemtu laikrakstu ik dienu.