Ir izsludināts jauns iepirkums par jaunā Liepājas cietuma būvniecību; veiktas izmaiņas arī pašā projektā.

Jau gadiem tiek runāts, ka Latvijā akūti nepieciešami jauni cietumi, jo veco, kuru ēkas lielākoties ir būvētas XIX gadsimtā, iekšējais plānojums ir nepraktisks, infrastruktūra – novecojusi, kamerās ir liels skaits ieslodzīto, nepieciešams arī papildu personāls, kas attiecīgi rada lielākas izmaksas. Pēdējo reizi Latvijā jauns cietums uzbūvēts pirms vairāk nekā 30 gadiem Jēkabpilī. Šobrīd sperts atkārtots solis, lai 2020. gadā varētu sākt īstenot un 2023. gadā pabeigt Liepājas cietuma projektu. Šī ir pirmā ieslodzījuma vieta, kuru Latvija būvēs pēc valsts neatkarības atgūšanas. 

Lasi laikraksta Dienas Bizness šīs dienas numuru elektroniski!

Jāatgādina, ka līdz Liepājai kā jaunā cietuma atrašanās vietai Tieslietu ministrija (TM) nonāca pakāpeniski. Proti, sākumā bija domāts pirmo cietumu būvēt Pierīgā, bet tam būtu nepieciešami papildu finanšu līdzekļi, jo zeme būtu jāpērk no privātīpašnieka. Tika apsvērta arī doma par cietuma būvniecību Daugavpilī, bet tur īpašums atradās teritorijā ar applūšanas riskiem. Liepāja galu galā tika izvēlēta tāpēc, ka TM jau bija tur zemes gabali, kas maiņas kārtībā tika iemainīti pret īpašumu Alsungas ielā.

Valdība pērn septembrī nolēma atlikt Liepājas jaunā cietuma būvniecību līdz 2020. gadam, lai rastu papildu finansējuma avotu budžetam. Šobrīd VAS Tiesu namu aģentūra (TNA) ir izsludinājusi atklātu konkursu par jauna cietuma kompleksa Alsungas ielā 29, Liepājā, projektēšanu, autoruzraudzību un būvniecību. Pretendenti konkursā var pieteikties līdz šā gada 14. decembrim, DB pastāstīja TNA projekta vadītājs Agris Balodis. «Paralēli projektēšanas, autoruzraudzības un būvniecības konkursam ir izsludināts arī atklāts konkurss būvniecības darbu būvuzraudzībai. Atbilstoši valdības uzdevumam, pēc iepirkumu rezultātu apkopošanas par jaunā cietuma kopējām būvniecības izmaksām tiks sagatavots ziņojums Ministru kabinetam. Ja valdība atbalstīs nepieciešamā finansējuma piešķiršanu, tiks noslēgti līgumi ar iepirkumu uzvarētājiem,» norāda A. Balodis. 

Līdz ar to 2019. gadā valsts budžeta līdzekļi cietuma būvdarbiem nav paredzēti. DB jau rakstīja, ka 2017. gadā tika izsludināts konkurss par cietuma būvniecību un tajā pieteicās divi pretendenti – UPB un Re&Re. Iesniegtajos pieteikumos norādītā informācija liecināja, ka UPB darbus piedāvā veikt par kopumā 114,12 milj. eiro plus pievienotās vērtības nodoklis (PVN), savukārt Re&Re – par 123,42 milj. eiro. Tomēr piedāvājumi pārsniedza projektam pieejamo finansējumu, un tika pieņemts lēmums par iepirkumu pārtraukumu. Šobrīd nav zināms, cik lielus līdzekļus no valsts budžeta varētu piešķirt šim projektam. Iepriekš cietuma būvniecībai paredzētās izmaksas bija vairāk nekā 74 milj. eiro.

Visu rakstu Mēģinās ar otro piegājienu lasiet otrdienas, 13.novembra laikrakstā Dienas Bizness! Lasi laikrakstu Dienas Bizness elektroniski! 

Abonējiet, lai saņemtu laikrakstu ik dienu.