Lietuvas valdība saņēmusi piedāvājumus ne tikai atpirkt zemi un ēkas Viļņā, kas atbrīvosies pēc Kauņas Vītauta Dižā universitātes (VDU) un galvaspilsētā esošās Lietuvas Edukoloģijas universitātes (LEU) apvienošanās, bet arī celt šai vietā tā dēvēto ministriju pilsētiņu - ēku kompleksu, uz kuru tiktu pārceltas gandrīz visas ministrijas, raksta portāls 15min.lt.

Kā pastāstījis premjerministra Sauļus Skverneļa padomnieks Skirmants Maļinausks, pagaidām nekāds lēmums par LEU nekustamo īpašumu nav pieņemts. Domājams, ka tas nonāks valsts rīcībā, bet iespējamā «ministriju pilsētiņas» izveide pagaidām ir tikai ierosinājums, kas rūpīgi jāizvērtē. Līdz septembra beigām valsts nekustamo īpašumu apsaimniekotājam Turto bankas (Īpašumu banka) jāizstrādā «ministriju pilsētiņas» investīciju projekts, kas ļautu spriest par visa projekta apjomiem, iespējamajām izmaksām un ieguvumiem un optimālo finansēšanas modeli.

Nekustamā īpašuma konsultāciju aģentūras Newsec Baltics izpētes un analītikas nodaļas vadītājs Mindaugs Kulboks uzskata, ka ministrijas vajadzētu pārcelt, bet ir svarīgi, lai tās paliek pilsētas centrā, un pašreizējā Edukoloģijas universitātes teritorija tam ir vairāk nekā piemērota - tā ir viegli sasniedzama gan ar sabiedrisko transportu, gan, iebraucot no citām pilsētām. Turklāt tādējādi valdība atbalstītu galvaspilsētas pašvaldības politiku aizpildīt neizmantotās teritorijas.

Savukārt nekustamā īpašuma konsultāciju kompānijas Inreal analītiķis Juļus Belanoška domā, ka ministrijām visupirms jāizvērtē, vai tām tiešām ir svarīgi atrasties visām vienuviet, taču ieguvums varētu būt tāds, ka ministrijām, kas atrodas centrā un neefektīvi izmanto īpašumus, nāksies pārcelties uz A klases birojiem, iespējams, atsakoties no daļas darbinieku un atbrīvoto platību izmantojot efektīvāk.

Iepriekš izskanējis arī priekšlikums "ministriju pilsētiņu" veidot līdzās Seima ēku kompleksam - teritorijā, kur šobrīd atrodas autostāvvieta. Strādājot cieši līdzās, parlaments un valdība varētu vieglāk un raitāk sadarboties, bet šis risinājums savukārt nebūtu īsti labs no drošības viedokļa.

Valdošās Lietuvas Zemnieku un zaļo savienības deleģētais bezpartijiskais premjers Skvernelis un šīs partijas līderi ne vienreiz vien izteikušies, ka neatsakās no tūdaļ pēc 2016.gada Seima vēlēšanām paustās idejas, ka Viļņā būtu jāizveido viens kopīgs ēku komplekss, kurā atrastos Valsts kanceleja un visas ministrijas, izņemot Aizsardzības un Ārlietu ministrijas, kā arī Zemkopības un Vides ministrijas - abas pēdējās varētu tikt pārceltas uz Kauņu.