Biroju noslogojumā paredzams apvērsums, kura ietvaros uzņēmumi tieksies līdzsvarot kolektīvu sadarbību klātienē ar efektīvām attālinātā darba iespējām, liecina jaunākais "Colliers International" pētījums.

Kompānijas "EMEA Workplace Advisory" komanda ir publicējusi savu jaunāko pētījumu "Darbavietas pēc COVID-19" (Exploring the post-COVID-19 Workplace), kurā tā izvērtē starptautiskajā aptaujā par darbu no mājām saņemtās atbildes un apskata darbavietu nākotnes tendences.

Aptauju aizpildīja vairāk nekā 5000 respondentu no 18 dažādām nozarēm, kuri pauda gan atbalstu darbam no mājām pēc pandēmijas, gan vēlmi atgriezties birojā, lai varētu sadarboties ar kolēģiem. 

Pētījumā prognozēts, ka biroju telpas nākotnē kļūs par aktīvas darbības centriem, arvien lielākam skaitam uzņēmumu izvēloties iekārtojumu, kas veicina inovācijas, radošo garu un komandu sadarbību. Daži respondenti pauda vēlmi arī skaidrāk nošķirt darbu no mājas dzīves. Pētījumā secināts, ka biroju ēra ne tuvu nav beigusies, taču uzņēmumi, visticamāk, vairāk izmantos iespēju strādāt attālināti.

"Šī pandēmija ir pilnībā mainījusi attieksmi pret attālinātu darba formu," saka "EMEA Workplace Advisory" vadītājs Jans Jāps Bogārds (Jan Jaap Boogaard). "Daudzus uzņēmumus visvairāk pārsteidza spēja strādāt attālināti, nezaudējot produktivitāti un komunikāciju. Šī apziņa ir aizsākusi jaunas diskusijas daudzos uzņēmumos, kuri tagad izvērtē savus darba procesus, uzņēmējdarbības kultūru un darbavietas turpmāko potenciālu."

"Taču birojos joprojām kūsā dzīvība, jo, strādājot attālināti, ir grūti uzturēt spēcīgu komandas garu – mums ir nepieciešama saskarsme klātienē, lai veidotu patiesas un jēgpilnas attiecības," Bogārds turpina. "COVID-19 aizsāks jaunu apvērsumu biroju iekārtojumā, jo arvien vairāk uzņēmumu izskata iespējas kapitalizēt attālinātā darba neapšaubāmo potenciālu."

"Uzņēmumu vidū ir daudz lielisku piemēru, kā pārveidot savu darbavietu, lai maksimāli veicinātu komandas darbu, sadarbību un radošo garu, taču daudziem uzņēmumiem tas vēl ir priekšā. Mēs paredzam, ka tas kļūs īpaši aktuāli pēc COVID-19, līdz ar pieaugošo tendenci strādāt attālināti, kas ļauj labāk koncentrēties uz noteiktiem pienākumiem. Tas nozīmē, ka biroja telpu iekārtojums un izmantojums mainīsies, lai precīzāk atspoguļotu uzņēmumu zīmolu, kultūru un vērtības."

Lai sasniegtu augstāko efektivitāti ārpus biroja, uzņēmumiem būs jāveic izmaiņas darba organizācijā, kas paredzēs konkrētas dienas komandu sadarbībai un noteiktus attālinātā darba grafikus.

"Colliers International EMEA Workplace Advisory" direktora vietnieks Svens Mollers (Sven Moller) piebilst: "Daudzas veiksmīgas inovācijas un sadarbības iespējas ir radušās laimīgas nejaušības kārtā, ko ir grūti panākt video konferenču laikā. Birojā pavadītā laika strukturēšana sākotnēji var šķist nepiemērota šādu nejaušību radīšanai, taču uzņēmumiem jāatrod līdzsvars, lai nodrošinātu gan pietiekami daudz vietas cilvēku un komandu sanākšanai kopā, gan efektīvu telpu izmantojumu un vienmērīgāku noslogojumu."