Uzsākta par graustu atzītās ēkas fasādes atjaunošana namam Brīvības ielā 38, kurā dzīvokļi piešķirti arī diviem bijušajiem Latvijas Valsts prezidentiem, novēroja db.lv.

Remontdarbos plānots ieguldīt aptuveni 23 000 eiro, portālam pastāstīja nama pārvaldnieks, SIA NIRA fonds apsaimniekošana pārstāvis Kārlis Ķezberis.

Ēka klasificēta kā B kategorijas grausts un tai piemērota paaugstinātā nekustamā īpašuma nodokļa (NĪN) likme 3% apmērā, taču šī gada oktobra sākumā tai uzsākti fasādes atjaunošanas darbi, kurus plānots pabeigt līdz Latvijas valsts simtgadei. K.Ķezberis norāda, ka šajā posmā tiks veikti karnīžu, balkonu un nodrupušo daļu atjaunošana. Viņš cer, ka pēc nama fasādes atjaunošanas Rīgas dome varētu pazemināt šobrīd piemēroto paaugstināto NĪN likmi. Viņaprāt, līdzekļi, kas šobrīd tiek maksāti nodokļos, varētu tikt novirzīti ēkas tālākai sakopšanai.

Ēka pieder septiņiem kopīpašniekiem - Latvijas valstij Finanšu ministrijas personā, trim juridiskām un trim fiziskām personām. Ēka atrodas blakus Ministru kabinetam un tās apsaimniekošanu veic SIA NIRA fonds apsaimniekošana.

«Ja ēkas Brīvības iela 38 īpašnieks būs veicis ēkas fasādes renovāciju, tad pēc RD saistošiem noteikumiem Nr 198, ēkas īpašniekam tiks piemērots NĪN atvieglojums, kura apmērs būs atkarīgs no ēkas fasādes renovācijas apjoma (ar apgaismojumu vai bez), maksimālais NĪN atvieglojums var būt 50%,» paskaidro Rīgas domes Pašvaldības ieņēmumu pārvaldes priekšnieks Ilmārs Ziedonis.

Savukārt Rīgas domes Vidi degradējošu būvju komisijas priekšsēdētājs Oļegs Burovs norāda, ka komisija lēmumu par vidi degradējošu būvi pārskatīs pēc fasādes atjaunošanas darbu pabeigšanas: «Šajā situācijā nozīmīgi ir ne tikai, ka atjaunošanas darbi ir uzsākti. Svarīgs ir rezultāts, ar kuru tiek panākts, ka tiek atjaunota viena no redzamākajām Brīvības ielas vēsturiskām ēkām».

Kā jau ziņots iepriekš, šajā ēkā 2007.gadā dzīvoklis tika piešķirts eksprezidentei Vairai Vīķei-Freibergai. Tāpat tajā miteklis tika ierādīts bijušajam prezidentam Guntim Ulmanim. Brīdī, kad savu prezidentūru noslēdza Valdis Zatlers, ēkā brīvu dzīvokļu vairs nebija, līdz ar to viņam īpašums tika piemeklēts citviet. Savukārt eksprezidents Andris Bērziņš uz valsts garantētu mitekli nepretendēja.

Likumā Par Valsts prezidenta darbības nodrošināšanu noteikta garantija, ka, atstājot prezidenta amatu, persona, kas bijusi ievēlēta par Valsts prezidentu, saņem no valsts lietošanā vienu valsts dzīvokli. Eksprezidentu dzīvoklis ir valsts īpašums. Valsts prezidenta kanceleja maksā par dzīvokļa īri, veic komunālos maksājumus, gādā arī par dzīvokļa uzturēšanu lietošanas kārtībā.

LASI VĒL:

FOTO: Ēka, kurā dzīvokļi piešķirti eksprezidentiem, atzīta par graustu