Aicina sekot Francijas piemēram

Enerģētika
2018. gada 27. novembris 08:43

Lai nodrošinātu ilgtspējīgu Inčukalna pazemes gāzes krātuves (IPGK) darbību, Enerģētikas likumā būtu jāiestrādā grozījumi, kas nodrošinātu pilnu krātuves izmaksu segšanu

To aizvadītajā nedēļā starptautiskā konferencē par pazemes dabasgāzes krātuves ieguldījumu piegādes drošības problēmu risināšanā uzsvēra Conexus Baltic Grid (Conexus) valdes priekšsēdētāja Zane Kotāne. 

Šobrīd IPGK izmaksas gadā ir apmēram 22 miljoni eiro, daļu iespējams segt, izmantojot tirgus mehānismus, taču tuvākajā nākotnē ir vitāli nepieciešams rast tādus risinājumus, kas nodrošinātu pilnu krātuves darbības izmaksu segšanu – līdz 15 miljoniem eiro gadā. Z. Kotāne aicina sekot Francijas piemēram, kur pagājušā gada sākumā ieviests modelis, kas ievērojami palielina krātuvē noglabātos apjomus, tādējādi sedzot arī izmaksas.

Lasi laikraksta Dienas Bizness šīs dienas numuru elektroniski!

Lai nodrošinātu gāzes apgādes drošību, 2017. gadā Francijas Enerģētikas regulēšanas komisija (CRE) apstiprināja grozījumus ar mērķi palielināt krātuvē noglabātos dabasgāzes apjomus no 90 TWh 2017. gadā līdz 138 TWh 2018. gadā, atklāj CRE gāzes nodaļas vadītāja Edīte Hektora (Edith Hector). «Galvenais reformas mērķis bija audzēt noglabātās gāzes apjomu, nosakot skaidrus izsoles noteikumus, vienlaikus nodrošinot pilnu krātuves izmaksu segšanu,» skaidro E. Hektora, uzsverot, ka šobrīd krātuves izmaksas Francijā sedz visi patērētāji, kas pieslēgti sadales tīklam.

Līdzīgu risinājumu Conexus aicina ieviest arī Latvijā. «Pašlaik IPGK tarifi ir regulēti, taču tirgotājiem nav noteikts pienākums krātuvi obligāti izmantot, tādejādi garantējot piegādes gāzes lietotājiem ziemas laikā. Pagājušajā gadā Conexus pēc savas iniciatīvas organizēja iepirkumu dabasgāzes apjoma rezervēšanai krātuvē, kas nodrošināja krātuves minimālo piepildījumu un apgādes sistēmai nepieciešamo spiedienu. Šogad ieviests Latvijas krīzes vadības regulējums, kura ietvaros notikušas četras izsoles. Šo divu gadu pieredze norāda uz būtiskām problēmām krātuves izmaksu segšanā, tāpēc Conexus vēlas uzsākt diskusiju par izmaiņām regulējumā, kas varētu stāties spēkā 2020. gadā. Francijas modelis ir caurspīdīgs – tajā ļoti skaidri noteikts, ka krātuve ir atvērta tirgum, un izmaksas tiek segtas gan ar izsoļu, gan pārvades sistēmas tarifu palīdzību. Lai gan tieša Francijas regulējuma pārņemšana Latvijas apstākļos nav iespējama atšķirīgu krātuves un tirgus apjoma proporciju dēļ, es uzskatu, ka, atbilstoši pilnveidojot, to veiksmīgi var piemērot arī Latvijas tirgum,» pauž Z. Kotāne. Viņa stāsta, ka Francijas gadījumā vienas megavatstundas dabasgāzes uzglabāšanas pašizmaksa krātuvē ir apmēram pieci eiro, IPGK ar piepildījumu 60% tā ir 1,60 eiro. «Ar 100% piepildījumu pašizmaksa būtu vēl zemāka. Ja IPGK ir piepildīta, tā spēj strādāt ļoti efektīvi, tāpēc ir jāmeklē risinājumi, lai nodrošinātu ilgtspējīgu krātuves darbību,» atzīmē Conexus valdes priekšsēdētāja.

Visu rakstu Aicina sekot Francijas piemēram lasiet 27. novembra laikrakstā Dienas BiznessLasi laikrakstu Dienas Bizness elektroniski!