#ASV šogad, visticamāk, naftas ieguves ziņā pārspēs Saūda Arābiju.

ASV šogad, visticamāk, naftas ieguves ziņā pārspēs Saūda Arābiju

Pēdējo gadu laikā pasaules melnā zelta tirgū mainījušies spēku samēri, kur arvien lielāka loma bijusi ASV slānekļa naftas ieguvējiem. Turklāt, naftas cenai palielinoties, pārbīdes šajā tirgū turpinās, jo šo resursu arvien izdevīgāk ir pumpēt tiem, kuriem ieguves izmaksas ir augstākas. Valdot šādam fonam, jau šogad tiek prognozēts, ka ASV naftas ieguves apjoma ziņā pārspēs Saūda Arābiju un kļūs par pasaules otru lielāko šī resursa ieguvēju aiz Krievijas.

ASV Enerģētikas departaments (EIA) paredz, ka ASV melnā zelta ieguve šogad dienā pārsniegs 10 miljonu barelu atzīmi. Šobrīd EIA paredz, ka ASV naftas ieguve šogad salīdzinājumā ar pagājušo gadu varētu pieaugt par 1,4 miljoniem barelu dienā. Tāpat arī Starptautiskā Enerģētikas (IEA) aģentūra lēš, ka ASV naftas ieguve šogad sasniegs 10,4 miljonus barelu dienā. Organizācijas iepriekšējā prognoze paaugstināta gandrīz par 300 tūkst. bareliem dienā, un galvenokārt tas izdarīts saistībā ar cenu tendencēm šajā tirgū.

Pieejamā informācija liecina, ka Saūda Arābija dienā šobrīd iegūst nedaudz mazāk par 10 miljoniem jēlnaftas. Šīs valsts amatpersonas gan norādījušas, ka nepieciešamības gadījumā Saūda Arābija vidēji dienā var iegūt 12 miljonus barelu melnā zelta. Saūda Arābija ir OPEC līdere, tā aktīvi stūrējusi karteļa politiku, kas paredz mazāku melnā zelta ieguves kvotu uzturēšanu. Šajā pašā laikā ASV šādai politikai piesaistīta nav, un šīs valsts slānekļa apguvēji pie augstākām cenām vienā mierā var atļauties pumpēt vairāk, ko tie arī dara. Turklāt tiek runāts, ka nepieciešamais cenu slieksnis, lai slānekļa naftu būtu izdevīgi iegūt, kļūst arvien zemāks. Ja agrāk tika teikts, ka tā ir 90 vai pat 100 ASV dolāru par barelu atzīme, tad tagad drīzāk tiek runāts par 30 līdz 50 ASV dolāru koridoru.

Visu rakstu ASV ceļā uz lielākās naftas ieguvējas troni lasiet 24. janvāra laikrakstā Dienas Bizness.

Abonējiet, lai saņemtu laikrakstu ik dienu.