
Turpinot padziļinātu Latvijas iedzīvotāju skaitliskā sastāva analīzi, lai izprastu zemās dzimstības iemeslus, rakstu sērijas otrajā daļā analizējam vīriešu īpatsvaru vecuma grupā no 20 līdz 29 gadiem, kas, izrādās, ir ārkārtīgi zems un, visticamāk, jau netālā nākotnē neatbildīs valsts aizsardzības vajadzībām.
Iepriekš rakstā (Dienas Bizness, 8. jūlijs) tika secināts, ka atbilstoši Pasaules Bankas apkopotajai demogrāfiskajai statistikai par visām pasaules valstīm 2023. gadā Latvijā bija vismazākais jaunu sieviešu (starp 20 un 29 gadu vecumu) īpatsvars pret kopējo sieviešu skaitu starp visām pasaules valstīm. Jau pirms raksta publicēšanas es no kolēģiem, bet pēc raksta publicēšanas arī no daudziem lasītājiem saņēmu pilnīgi loģisku jautājumu – bet kā ir ar jauniem vīriešiem?
Tēma par XX gadsimta deviņdesmito gadu dzimstības samazinājuma ietekmi uz mūsdienu demogrāfisko ainu un nākotnes Latviju tika sadalīta vairākās daļās. Pirmajā daļā (DB 8. jūlijs) tika apskatīts, kādas sekas izraisa pašlaik Latvijā vērojamais sieviešu skaita samazinājums fertilajā vecumā.
Šajā rakstā tiek apskatīts, kādas sekas izraisīs jaunu vīriešu skaita samazināšanās tendence, kas ir vērojama Latvijā pašlaik.
Tālākajos rakstos tiks aplūkotas konsekvences, kuras uz dzimstību, paaudžu nomaiņu un nākotnes pensionāru skaitu atstās pašreiz vērojamā jaunu vīriešu un jaunu sieviešu skaita samazināšanās Latvijā. Tieši pašreizējā Latvijas demogrāfiskā aina, nevis partiju solījumi vai ilgtspējas stratēģijās sarakstītās dumjības noteiks, kādas ir Latvijas sabiedrības un ekonomikas iespējas nodrošināt cienījamas vecumdienas vecāka gadagājuma iedzīvotājiem.
Jaunu sieviešu skaits ir ārkārtīgi svarīgs demogrāfiskais rādītājs, jo tikai un vienīgi sievietes var dzemdēt bērnus. Fertilā vecumā esošo sieviešu skaits būtiski ietekmē jaundzimušo skaitu un cilvēku skaitu, kuru veidos nākamās paaudzes. Jaunu vīriešu skaitam teorētiski nav tik izšķirošas nozīmes, jo vecums, kurā vīrietis var radīt bērnus, ir krietni garāks, salīdzinot ar sievietes mūžu. Tā ir bioloģija. Tomēr līdz šim jauniem vīriešiem ir bijuši izšķiroša ietekme gan uz valstu ekonomisko attīstību, gan uz valstu aizsardzības spējām, tāpēc ka joprojām visu pasaules valstu bruņoto spēku pamata sastāvu veido vīrieši.
Visu rakstu lasiet 15.jūlija žurnālā Dienas Bizness!
Abonēt ir ērtāk: e-kiosks.lv.