Ģitāru meistars Andrejs Šulcs instrumentu būvi apguvis pašmācības ceļā. Lielākoties viņa radītās ģitāras aizceļo ārpus Latvijas, jo mūsu valstī tās nespēj iegādāties.

A. Šulca ģitāras «dzimst» Rīgā, Dārziņu privātmājā. Ģitāru darināšanai viņš pievērsās 2010. gadā un pēc diviem gadiem tapa pirmais produkts. Sākotnēji ģitāras tika radītas metālmūzikas, bet šobrīd tikai džeza un rokmūzikas māksliniekiem. Šī iemesla dēļ pirms diviem gadiem nomainīts arī zīmols, iepriekš tas bija Brutal Guitars, bet šobrīd Schultz.

A. Šulcs sava biznesa attīstībā izticis bez kredītiem. «Tas ir pārāk liels risks. Vienu dienu man ir darbs, bet var gadīties, ka nav neviena pasūtījuma,» uzskata A.Šulcs.

Meistars piedāvā iegādāties gan gatavas ģitāras, kuras pieejamas mazumtirdzniecībā, gan darina tās pēc individuāla pasūtījuma, piemēram, īpaši izvēloties kokmateriālus vai konstrukcijas. Visbiežāk ģitārās tiek izmantota kļava vai mahagonijs. Šie materiāli uz Latviju atceļo no ASV. Dažkārt ģitāras detaļām tiek izmantots arī kauls, bet dažādi citi izejmateriāli vairumā tiek pasūtīti no interneta vietnes eBay. 

Vienas ģitāras darināšana aizņem aptuveni 200 darba stundas un var ilgt no trīs līdz sešiem mēnešiem. Kopumā gadu gaitā radītas aptuveni 20 ģitāras, kas aizceļojušas uz Vāciju, Zviedriju, Šveici un ASV. Latvijā līdz šim pārdotas vien divas ģitāras. «Latvijā nav pircēju, jo cena ir par augstu. Taču lētāk nav iespējams, jo neko nevarēšu nopelnīt,» atzīst A.Šulcs. Kā norāda meistars, vislielākās izmaksas veido ieguldītais darbs. Gada laikā meistars saražo aptuveni 5 līdz 10 ģitāras, kā arī veic vairāku ģitāru remontdarbus un restaurāciju.

Starp zīmola Schultz klientiem ir gan profesionāli mūziķi, gan mūzikas instrumentu kolekcionāri. Bieži vien klienti meistaru uzmeklē gan sociālajos tīklos, gan dažādās starptautiskās izstādēs, kurās viņš piedalās.

Kā stāsta mūzikas instrumentu meistars, ģitāru cenas ir atkarīgas no klienta vēlmēm. Cena ir, sākot no 2000 eiro, tā aug atkarībā no klienta fantāzijas un vēlmēm. 

Ģitāru meistars norāda, ka galvenie faktori, kas jāņem vērā, ir dizains, materiāli, izpildes kvalitāte un prognozējams rezultāts. A.Šulcs novērojis, ka Latvijā radīto mūzikas instrumentu kvalitāte ir, sākot no ļoti zemas līdz pat augstai. Viņš mūža garantiju dod zīmola ģitārās izmantotajam kokam un ieguldītajam darbam, taču norāda, ka ģitāra ir jāuzglabā atbilstošās telpās. 

Konkurence ir jūtama. «Lielie zīmoli var saražot lētāk, vairāk un viņiem ir lielāki līdzekļi reklāmai. Starp meistariem Latvijā nepastāv konkurence, jo katrs veido kaut ko savu,» domā A.Šulcs.

Nākotnē A.Šulcs plāno darināt arī džeza vai akustiskās ģitāras. Viņš ģitāras ražo bez citu palīdzības, bet atzīst, ka jau šobrīd darbnīca privātmājas pagrabā kļuvusi par šauru.