No 23. līdz 25. novembrim Latvijā, Cēsīs, notiks starptautiskais koksnes hakatons Garage48 Wood 2. Tajā jau otro reizi vienkopus pulcēsies Igaunijas un Latvijas kokrūpniecības nozares praktiķi, industriālie dizaineri, arhitekti, inženieri, kā arī saistīto jomu studenti, kuri kopā ar profesionālu un nozarē atpazīstamu mentoru palīdzību 48 stundu intensīvā komandu darbā izstrādās jaunu koksnes produktu prototipus, šoreiz meklējot risinājumus kokmateriālu izmantošanai publiskajās telpās un nozarē kopumā. 

“Pirmais koksnes hakatons, kas norisinājās pirms gada Igaunijā, aktivizēja kokrūpniecības nozari. Starpdisciplinārās komandas darbs pasākuma ietvaros, kad vienā komandā darbojas dažādu specializāciju pārstāvji, palīdzēja MVU pārplānot dažādus procesus uzņēmumu iekšienē vēlāk. Balstoties uz atsauksmēm, kopš pagājušā gada koksnes hakatons ir viens no gaidītākajiem pasākumiem nozarē,” uzsver projekta “Koksne un mēbeles” vadītāja Vidzemes plānošanas reģionā Laima Engere, kura ikdienas darbā cieši sadarbojas ar kokrūpniecības industrijas uzņēmējiem.

Hakatons kā ideju un pieredzes apmaiņas formāts ir ierasts jaunu ideju un virzienu atklāšanas instruments daudzās citās  radošo industriju nozarēs. “Kopā ar sadarbības partneriem Igaunijā nolēmām organizēt hakatonu tieši kokrūpniecības nozarei, tajā sapulcējot starpdisciplināru dalībnieku sastāvu – gan nozares profesionāļus, gan dizainerus, arhitektus. Jau pērn pasākuma laikā redzējām šīs idejas efektivitāti un vērtību – 48 stundu laikā komandas radīja patiešām inovatīvas idejas ar augstu potenciālo pievienoto vērtību. Turklāt virkne no hakatonā dzimušajām idejām jau ir pārtapušas ļoti konkrētos projektos,” norāda Laima Engere.

Arī kokrūpniecības nozares dalībnieki akcentē, ka tieši šādi pasākumi ienes jaunu elpu nozares ikdienas procesos, ļaujot pārliecināties  par iespēju realizēt dzīvē  idejas, kas sākotnēji šķiet mazliet fantastiskas.  Pasākums  ir arī  domapmaiņas platforma ar augstu pievienoto vērtību, kur kvalitatīvi jaunā līmenī attīstās dažādu nozaru profesionāļu sadarbība gan vietējā, gan starptautiskā līmenī, ļaujot produkta radīšanas un attīstības procesu īstenot pilnīgi jaunā, daudz augstākā līmenī.

Igaunijas mēbeļu ražotāja AS Wermo izpilddirektors Tīts Kolks (Tiit Kolk) atzīst, ka pagājušā gada hakatonam pievienojies zinātkāres vadīts, ar mērķi izmēģināt realizēt jau kādu  laiku lolotu ideju – salokāmu koka laivu, kas gatavota no saplākšņa, ko iespējams pārvietot speciālā mugursomā, piemēram, uz makšķerēšanas vietu, un pēc nepieciešamības izvērst. Pēc pirmā prototipa izveides koksnes hakatonā produkts un komanda ar nosaukumu VIISK tika apbalvota ar caurlaidi uz lielāko biznesa ideju konkursu Igaunijā. Šobrīd komanda jau nelielākā sastāvā strādā pie produkta tālākas attīstīšanas. “Pasākums bija īstena izgudrotāju ballīte! Tas deva grūdienu un rosināja spert nākamo soli, lai pārvērstu manu ideju realitātē. Papildus ieguvu ļoti pozitīvu pieredzi Ajujaht biznesa ideju konkursā, uz kuru koksnes hakatonā ieguvām brīvbiļeti par ideju ar lielāko potenciālu,”  atzina Tīts Kolks.

Viņam pievienojas hakatona komandas biedrs, mēbeļu ražošanas uzņēmuma AS Võru Empak izpilddirektors Remo Alliks (Remo Allikas). “Nekad nebiju apmeklējis šāda veida pasākumu un nezināju, kas gaidāms. Tā bija pozitīva pieredze, tai skaitā kopā ar Ajujaht piedzīvojumu, kas sekoja vēlāk. Es noteikti iesaku piedalīties šajā hakatonā, jo tas sniedz iespēju realizēt savu ideju un saņemt godīgu un skaidru atgriezenisko saiti par plānoto produktu no citiem cilvēkiem, apkopot daudz noderīgu domugraudu savas idejas un produkta attīstīšanai,” iespaidos dalās  Remo Alliks.

Rūjienas pusē bāzētā uzņēmuma SIA “Wega” vadības pārstāvis Artūrs Vēveris stāsta, ka dalība pagājušā gada hakatonā iedvesmojusi uzņēmuma darbiniekus turpināt un attīstīt pašu uzņēmumā arī jauno produktu prototipēšanas procesu. “Esam pat īstenojuši līdzīgus minihakatonus starp komandas biedriem,” viņš atklāj. 

Tieši multidisciplināra sadarbība ir faktors, kas ļauj uz jebkuru tradicionālo jomu paskatīties ar pilnīgi citu skatu. “Apliecinājām, ka pat par salīdzinoši konservatīvu uzskatītajā kokrūpniecības nozarē ir iespēja radošam domas lidojumam un iespēja pārdrošāko ideju realizācijai. Šis uzskatāms arī par netradicionālu risinājumu, kā piesaistīt jaunās paaudzes interesi nozarei, parādot tās inovāciju un izaugsmes potenciālu, jo, pēc pašu jomas uzņēmēju paustā mūsu organizētajos sadarbības pasākumos, kļūst arvien grūtāk piesaistīt jaunos cilvēkus apgūt arodu,” stāsta Laima Engere.

Koksnes hakatons tiek organizēts sadarbībā ar atpazīstamo Garage48 komandu no Igaunijas. Organizācijas līdzdibinātājs Prīts Salumā (Priit Salumaa) pastāstīja, ka tas arī viņa komandai bijis fascinējošs eksperiments, kas ļāva paplašināt līdz šim organizēto hakatonu mērogu, jo koksnes jomā šis ir pat pasaulē pirmais. “Iepriekšējais hakatons pulcēja kokrūpniecības nozares spožākos prātus un spējīgākās darba rokas, lai realizētu pārsteidzošas idejas.  Šim hakatonam ir īpaša loma mūsu komandas dalībnieku vidū, un esam patiesi saviļņoti, to atkārtojot!” teic Garage48 līdzdibinātājs.

Koksnes hakatons Garage48 Wood 2 tiek rīkots “Interreg Igaunijas – Latvijas” programmas projekta “Koksne un mēbeles” ietvaros, kas tiecas veicināt kokrūpniecības nozarē strādājošo uzņēmumu konkurētspēju, rosinot uzdrošināties meklēt un īstenot inovatīvas ražošanas un produktu idejas, kas ļautu Latvijas uzņēmumiem veiksmīgi konkurēt gana piesātinātajos pasaules tirgos ar savu īpašo akcentu un inovatīvu produktu. Pasākuma organizatoru komanda aicina piedalīties Garage48 Wood 2 ikvienu interesentu, lai atrastu jaunus sadarbības partnerus un pārbaudītu savu ideju dzīvotspēju. 

Plašāka informācija un pieteikšanās: garage48.org

Informācija rakstā atspoguļo autora viedokli, un Igaunijas-Latvijas programmas vadošā iestāde neatbild par tajā ietvertās informācijas iespējamo izmantošanu.

20181115-1725-est-lat-logo-26-01-18.jpg