Latvijas lielākais kokapstrādes uzņēmums Latvijas finieris triju gadu laikā plāno investēt 1,1 miljonu eiro bērza tāsī esošās organiskās vielas betulīna ražošanas tehnoloģiju pilnveidē un šī produkta attīstībā, kā arī tā tirgus potenciāla izpētē, aģentūra LETA uzzināja kompānijā.

«Latvijas finiera» padomes loceklis Juris Matvejs pastāstīja, ka bērza miza ir viens no koksnes pārstrādes blakusproduktiem, kuru «Latvijas finieris» izmanto kā kurināmo siltuma ražošanā, taču bērza mizai ir plašs pielietojums, tostarp no tās var iegūt darvu ar izcilām antiseptiskām īpašībām, kuras nodrošina bērza mizā esošā aktīvā viela betulīns, kam kā dabiskai piedevai ir plašas izmantošanas iespējas kosmētikā, farmācijā un pārtikas industrijā.

«Meklējot iespējas Latvijas mežsaimniecības produktiem pievienot pēc iespējas augstāku vērtību, pirms vairākiem gadiem Meža nozares kompetences centra projekta ietvaros sadarbībā ar Koksnes ķīmijas institūta zinātniekiem esam uzsākuši betulīna ražošanas iespēju laboratoriskos pētījumus. Rezultāti ir labi, tāpēc tagad ejam soli tālāk, paplašinām mērogu un radām tehnoloģisko bāzi rūpniecisko pētījumu veikšanai,» teica Matvejs.

Komentējot Rīgas būvvaldes akceptēto būvatļauju «Latvijas finiera» noliktavas ēkas Finiera ielā 2 daļas pārbūvei par bērza tāss ekstrakcijas laboratoriju, viņš norādīja, ka sāktie bērza tāss ekstrakcijas laboratorijas projektēšanas darbi ir sagatavošanās nākamajai Meža nozares kompetences centra projektu atlases kārtai, kur «Latvijas finieris» startēs ar projektu «Augstas tīrības betulīna ražošana no bērza pārstrādes blakusproduktiem». «Kopumā triju gadu laikā plānojam investēt 1,1 miljonu eiro, ar mērķi gan attīstīt produktu un pilnveidot tehnoloģijas, gan arī saprast, kādas ir tā ražošanas izmaksas un tirgus potenciāls ne tikai pašlaik, bet arī perspektīvā,» sacīja Matvejs.

Betulīns ir organiska viela, kas ir atrodama bērza tāsī - šīs vielas dēļ bērza stumbrs ir balts. Šo bioloģiski aktīvo savienojumu pasaulē plaši izmanto gan medicīnā, kā ādu dziedējošu līdzekli, gan arī kosmētikā.

Aģentūra LETA jau vēstīja, ka «Latvijas finieris» pagājušajā gadā strādāja ar 224,49 miljonu eiro apgrozījumu, kas ir par 2,6% vairāk nekā gadu iepriekš, savukārt kompānijas peļņa pieauga par 9,5% un sasniedza 11,891 miljonu eiro.

«Latvijas finieris» reģistrēts 1992.gadā, un tā pamatkapitāls ir 86,348 miljoni eiro. «'Latvijas finiera» pamatdarbība ir bērza saplākšņa ražošana, pārdošana, produktu attīstība un saistīto pakalpojumu sniegšana klientiem. Citi nozīmīgākie koncerna darbības veidi ir mežsaimniecība un mežizstrāde, ķīmisko produktu ražošana, mašīnbūve un plātņu materiālu tirdzniecība.