Zvērināto tiesa ASV Kalifornijas štatā pirmdien nolēma, ka agroķīmijas uzņēmumam «Monsanto» ir jāsamaksā vairāk nekā divi miljardi ASV dolāru amerikāņu pārim, kuru saslimšanu ar vēzi izraisījis šī uzņēmuma ražotais herbicīds «Roundup», paziņoja advokāti.

Šis lēmums ir kārtējā «Monsanto» sakāve tiesās «Roundup» dēļ.

Uzņēmums uzstāj, ka šis herbicīds, kura svarīga sastāvdaļa ir pretrunīgi vērtētā ķimikālija glifosāts, neesot saistīts ar vēzi.

Pāra advokātu komanda nosauca šo tiesas lēmumu par «vēsturisku». Saskaņā ar to «Monsanto» ir jāsamaksā 2,055 miljardi dolāru, tai skaitā divi miljardi dolāru kā atlīdzība par kaitējumu un 55 miljoni dolāru kā kompensācija.

«Zvērināto tiesa pati redzēja iekšējus uzņēmuma dokumentus, kuri pierāda to, ka »Monsanto« jau no pirmās dienas nebija nekādas intereses noskaidrot, vai »Roundup« ir drošs,» sacīja sūdzētāja advokāts Brents Visners.

«Tā vietā, lai ieguldītu līdzekļus saprātīgā zinātnē, viņi ieguldīja miljonus, lai uzbruktu zinātnei, kas apdraudēja viņu biznesa darba kārtību.»

Vācijas ķīmijas un farmācijas kompānija «Bayer», kas pērn pārņēma ASV uzņēmumu «Monsanto», paziņoja, ka ir vīlusies par zvērināto tiesas spriedumu un to pārsūdzēs. «Bayer» apgalvoja, ka šis spriedums ir pretrunā ar ASV Vides aizsardzības aģentūras (EPA) nesenu pārskatu par herbicīdiem uz glifosāta bāzes.

«Vienprātīgs viedoklis starp vadošajiem veselības aizsardzības regulatoriem pasaulē ir tāds, ka produktus uz glifosāta bāzes var droši lietot un ka glifosāts nav kancerogēns,» paziņoja «Bayer».

Spriedums, kas tika pieņemts Kalifornijas štata tiesā Oklendas pilsētā, ir «Bayer» trešā sakāve tiesu lietās, kurās «Roundup» sastāvā esošās ķimikālijas tiek vainotas vēža izraisīšanā.

Glifosāta izstrādātājs «Monsanto» pērn un šogad ASV tika atzīts par vainīgu, ka nebija spēris nepieciešamos soļus, lai brīdinātu par potenciālajiem «Roundup» riskiem. Divas zvērināto tiesas Kalifornijā konstatēja, ka šī herbicīda sastāvā esošais glifosāts veicinājis divu lietotāju saslimšanu ar vēzi.

«Atšķirībā no pirmajām divām »Monsanto« prāvām, kurās tiesneši nopietni ierobežoja sūdzētāju pierādījumu apjomu, mums beidzot tika atļauts parādīt zvērināto tiesai daudzos pierādījumus, kas rāda »Monsanto« manipulēšanu ar zinātni, medijiem un regulatoru aģentūrām savas darba kārtības veicināšanai, neraugoties uz »Roundup« smago kaitējumu dzīvnieku pasaulei un cilvēcei,» pirmdien sacīja advokāts Maikls Millers.

«Bayer» aprīlī paziņoja, ka ASV ir uzsāktas vairāk nekā 13 000 prāvu saistībā ar «Roundup».