ASV prezidents Donalds Tramps ceturtdien paziņoja par jaunu palīdzības paketi 16 miljardu ASV dolāru apmērā amerikāņu lauksaimniekiem, kas cietuši viņa uzsāktajā ASV tirdzniecības karā ar Ķīnu.

«Lauksaimniekiem ir uzbrukusi Ķīna,» Tramps sacīja reportieriem Baltajā namā. «Mēs grasāmies palīdzēt mūsu lauksaimniekiem, un mēs dodam viņiem to līdzeno spēles laukumu, kas ir tik svarīgs.»

Tramps atkal apgalvoja, ka Ķīna maksā 25% muitas tarifus, kurus viņš noteicis Ķīnas preču importam 200 miljardu dolāru apmērā, lai gan ekonomisti ir vienisprātis, ka šos tarifus patiesībā maksā ASV uzņēmēji un patērētāji.

«Daļa no šīs naudas nonāks pie lauksaimniekiem, lai palīdzētu viņiem periodā, kad tirdzniecība ir bijusi ļoti netaisna pret viņiem,» sacīja Tramps.

Lauksaimniecības ministrs Sonijs Perdjū sacīja, ka lielākā daļa šo līdzekļu būs tieši maksājumi lauksaimniecības un lopkopības produktu ražotājiem, bet neliela daļa tiks izmantota, lai iepirktu pārtiku tādām ASV palīdzības programmām kā pārtikas bankas un skolu maltīšu programmas.

«Plāns, par kuru mēs šodien paziņojam, nodrošina, ka lauksaimnieki nenesīs netaisno atbildes tarifu slogu, kurus noteica Ķīna un citi tirdzniecības partneri,» Perdjū sacīja reportieriem konferences telefonsarunā.

«Lauksaimniekiem labāk patiktu tirdzniecība, nevis palīdzība, bet bez tirdzniecības viņiem ir vajadzīgs kāds atbalsts.»

Trampa agresīvā muitas tarifu stratēģija, sevišķi pret Ķīnu, ir izraisījusi atbildes reakciju no Pekinas un citu tirdzniecības partneru puses, kas smagi skar ASV lauksaimniekus.

Atbildes reakcijas galvenie mērķi ir bijuši ASV sojas un cūkgaļas produkcija, bet tieši vai netieši ir skartas arī citas lauksaimniecības nozares. Sojas eksports uz Ķīnu pērn krities par 75%, liecina Tirdzniecības ministrijas dati.

ASV Lauksaimniecības ministrija aprēķinās Ķīnas pretpasākumu radīto kaitējumu, un pirmie maksājumi ir gaidāmi jūlijā vai augustā.