Pārtikas cenas pasaulē februārī samazinājās, un cenu kritumu vairākās pārtikas grupās ietekmēja koronavīrusa izplatība, liecina ANO Pārtikas un lauksaimniecības organizācijas dati.

Organizācijas veidotais pārtikas cenu indekss, kas atspoguļo nozīmīgāko pārtikas produktu grupu cenu izmaiņas mēneša laikā, februārī sasniedza vidēji 180,5 punktus, kas ir par 1% mazāk nekā iepriekšējā mēnesī. Tiesa gan, indekss aizvien ir par 8,1% augstāk nekā pirms gada.

Augu eļļu cenas raksturojošais indekss piedzīvoja straujākās izmaiņas - par 10,3%, un palmu eļļas cena saruka vēl vairāk, ņemot vērā lielākus ražas apjomus Malaizijā, nekā iepriekš gaidīts, tāpat cenu izmaiņas ietekmēja Indijas importa pieprasījums un bažas saistībā ar koronavīrusa izplatību.

Arī graudu cenu indekss februārī saruka, tiesa gan, mazākā apmērā - par 0,9%. Kviešu cenas saruka, atspoguļojot piesātināto tirgu, bet kukurūzas cenas saruka, jo liellopu barības tirgū saruka pieprasījums, valdot bažām par vājāku pasaules eknomiku. Rīsu cenas palielinājās, ko veicināja spēcīgs pieprasījums no Austrumu un Austrumāfrikas pircējiem.

Gaļas cenu indekss saruka par 2%, sarūkot Ķīnas importa apjomiem, ko ietekmēja kavēšanās ostu pārkraušanas punktos. Vistas gaļas cenas ietekmēja zemāki Āzijas importa apjomi.

Piena produktu cenu indekss pieauga par 4,6%, ko veicināja cenas pieaugums sieram, daļēji saistīts ar piena izlaides apjomu samazinājumu Austrijā. Piena pulveru cena saruka, jo mazinājās pieprasījums no Ķīnas, kas ir pasaules lielākais piena pulvera importētājs.

Savukārt cukura cenu indekss pieauga par 4,5%, valdot prognozēm, ka Indijas un Taizemes ražošanas apjomi varētu samazināties, savukārt pieprasījums aizvien saglabājas augsts.