Vēl nav pateikts «jā» SIA Gallusman plānotajam Ovostar Union olu produktu ražotnes projektam Latvijā. Nīderlandē bāzētā kompānija Ovostar Union savu ražošanu izvērsusi Ukrainā, un tai pieder 89% uzņēmuma Gallusman.

Pārējie 11% pieder Arnim Veinbergam, kas ir SIA Gallusman valdes priekšsēdētājs ar tiesībām pārstāvēt uzņēmumu atsevišķi.

Jau sākotnēji SIA Gallusman ir saņēmusi pretrunīgu vērtējumu saviem plāniem par Ovostar Union olu ražotnes atvēršanu Ogres un Tukuma novados, arī Valkas novadā. Plānotie produkcijas apjomi un arī saražoto putnu mēslu daudzums būtu iespaidīgs un pārspētu Latvijas olu nozares uzņēmumu apjomus, kas projektu liek vērtēt pretrunīgi gan no vides aizsardzības, gan godīgas konkurences skatupunkta.

Taču produkcijas apjoms un mēslu daudzums nav vienīgie kritēriji, kuri radījuši aizdomas. Kaut gan publiski pieejamā informācija par Ovostar Union finansēm rāda augšupeju, holdingam ir sadrumstalots akcionāru tīkls, uzņēmuma mājas adrese ir Nīderlande, un Latvijā uzņēmumam, visticamāk, būtu grūtības ar patiesā labuma guvēju uzrādīšanu. Tas varētu radīt problēmas ar finanšu plūsmas caurskatāmību, kura Latvijā pēdējā laikā tiek īpaši pieprasīta.

Ar Madlienu tikuši vistālāk

Šobrīd vairs netiek publiski apspriests Valkas novads kā iespējamā vistu fermu vieta. No runām līdz darbiem Gallusman ir ticis Tukuma un Ogres novados. Pērn decembrī Vides pārraudzības valsts birojs (VPVB) izdeva programmu ietekmes uz vidi novērtējumam SIA Gallusman vistu novietņu kompleksam – olu un olu produktu ražotnes izveidei Tukuma novadā, Jaunsātu pagastā. Šā gada februārī VPVB izdeva programmu ietekmes uz vidi novērtējumam vistu novietņu kompleksam Ogres novadā, Madlienas pagastā.

Madlienas pagastā projektam 30. aprīlī uzsākta un līdz 28. maijam turpināsies lokālplānojuma 1. redakcijas un Vides pārskata publiskā apspriešana, kas nepieciešama, lai grozītu Ogres novada teritorijas plānojumu olu un olu produktu ražotnes izveides vajadzībām. Lokālplānojumā vairākas zemes vienības paredzēts apvienot, bet kādas – atdalīt.

Ietekmes uz vidi novērtējums nepieciešams, lai SIA Gallusman saņemtu A kategorijas piesārņojošās darbības atļauju.

Madlienas pagasta lokālplānojuma vides pārskatā norādīts, ka uzņēmuma teritorijā plānota mājputnu olu novietņu kompleksa izveide, kurā paredzēts turēt līdz astoņiem miljoniem putnu. Galvenā produkcija – čaumalu olas 2160 miljoni olu gadā, šķidrie olu produkti, sausie olu produkti, putnu barība.

Lai saprastu Gallusman plānotos ražošanas apjomus, tos var salīdzināt ar Latvijas nozares flagmani Balticovo, kas pērn turēja 2,7 miljonus vistu.


Visu rakstu lasiet 22. maija laikrakstā Dienas Bizness, vai meklējot tirdzniecības vietās.

Abonē (zvani 67063333) vai lasi laikrakstu Dienas Bizness elektroniski!

Abonējiet, lai saņemtu laikrakstu ik dienu.