2020.gads pārtikas ražotājiem Latvijā nepaliks atmiņā ne kā pats sliktākais vai izcilākais. 

Nopelnīts ir gandarījums graudu nozarē. Par vareno ražu un tirgus piedāvātās cenas solīdo augstumu. Bet piena un gaļas ražotājiem gan gājis kā pa viļņiem, secina Lauksaimniecības tirgus veicināšanas centra vadītāja asoc.prof., Dr.oec. Ingūna Gulbe.

"Galvenokārt vīrusa Covid 19 nesto traucējumu dēļ. Iekšzemē un ārzemēs drastiski mainījās iespējas ar pie mums saražotā pārdošanu. Ja gada sākumā cūku audzētāji priecājās par labo cenu, tad tagad katra cūka tiek pārdota ar 30-40 eiro zaudējumiem. Dārzeņiem ražas bija labas, bet cenas zemākas nekā pirms gada. Ar sekām būs jārēķinās vēl visa nākamā gada garumā," liecina Lauksaimniecības tirgus veicināšanas centra rīcībā esošā informācija.

"Šis gads ir bijis zīmīgs ar visstraujākajām izmaiņām pārtikas nozarē. Viss sākās ar Covid -19 šoku pavasarī. Mainījās pirkšanas un patēriņa paradumi, mainījās finansējuma pieejamība, tas viss izraisīja e-komercijas un tehnoloģiju uzrāvienu nozarē. Bet nekur jau nepazuda aizsākušās tirgus attīstības tendences. Nišas produktu - bezglutēna produktu, bez laktozes un diabētisko produktu, kā arī daudzveidīgo bioloģisko produktu pieaugums. Fleksitāro, veģetāro, vegāno diētu strauja attīstība. Uz to jau veicīgi noreaģējuši mūsu nozares flagmaņi. Kooperatīvi VAKS un LATRAPS veidos pirmo dzelteno zirņu proteīna ražotni Austrumeiropā un piedāvās inovatīvu produktu globālajam tirgum no vietējām izejvielām. Un SIA "Karavela" jau strādā pie vegānā tunča ražošanas tehnoloģijas no zirņu proteīna. Tāpat tikai aktuālāks kļūst uzņēmumu sociālās atbildības, zero waste, klimatu saudzējošu produktu ražošanas filozofiju pieprasījums. Šeit nopietnas investīcijas ir veikusi Orklas grupa un SIA "Balticovo". Arī nākotnē uzņēmumiem jārēķinās, ka būs jauni regulējumi un prasības, kam būs nepieciešami ieguldījumi. Tāpat patīkams pārsteigums ir deviņu mēnešu eksporta rādītāji. Lauksaimniecības un pārtikas produktu eksporta vērtība 2020.gada deviņos mēnešos salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu palielinājusies par 5,7%. Te lielu ieguldījumi devuši graudkopji," komentē I.Gulbe.

"Atliek tikai novēlēt, lai Covid 19 gadījumi uzņēmumus skar pēc iespējas mazāk un viņi arī turpmāk spētu nepārtraukti nodrošināt ar kvalitatīvu pārtiku gan Latvijas iedzīvotājus, gan eksportēt un ienest reālu naudu budžetā," viņa piebilst.