Aicinot domāt par atbalsta mehānismiem vietējā tirgus aizsardzībai un mudināt pircējus priekšroku dot Latvijas izcelsmes pienam, tapis ierosinājums izveidot veikalos nodalītus plauktus vietējiem un importētajiem piena produktiem.

Tas palīdzēs pircējiem daudz sekmīgāk orientēties piedāvājumā, uzskata kampaņas «Godīgs piens» iniciatoru pārstāvis, Lauksaimnieku organizāciju sadarbības padome (LOSP) Piena grupas vadītājs Guntis Gūtmanis.

Kampaņu Godīgs piens pamudinājis uzsākt fakts, ka tikai nedaudz vairāk kā puse jeb 52% Latvijas iedzīvotāju tirdzniecības vietās spēj atšķirt vietējos piena produktus no importētajiem, liecina LOSP un pētījumu centra SKDS veiktais pētījums.

Kampaņas atklāšanas pasākumā prezentēti arī Latvijas iedzīvotāju aptaujas dati par viņu gatavību iegādāties vietējos piena produktus un spēju tos atpazīt veikalu plauktos. Kā liecina pētījuma rezultāti, lielai daļai iedzīvotāju ir svarīgi, kas tiek likts pusdienu galdā – 51% respondentu atzina, ka, iegādājoties piena produktus, viņiem ir nozīmīga to izcelsmes valsts. 

Pētījums arī atklāj, ka nereti par vietējiem tiek uzskatīta importētā prece, kurai ir latvisks nosaukums, piemēram, «Annele» un «Mājas saldējums».

Galvenais iemesls, kāpēc vienādas cenas un līdzīgas kvalitātes gadījumā cilvēki dot priekšroku Latvijas izcelsmes produktiem, ir vēlme atbalstīt pašmāju ražotājus, lai tie kļūtu stiprāki. Šo par galveno motivāciju minēja 33% respondentu. 35% tic, ka tādējādi sekmē ekonomiku un mūsu valstī paliek vairāk naudas. 16% apgalvoja, ka viņiem labāk garšo Latvijas uzņēmumu ražojumi, bet 13% aptaujāto ir pārliecināti, ka vietējās izcelsmes produkti ir veselīgāki.

«Pētījuma rezultāti uzskatāmi parāda, ka Latvijas iedzīvotāju paradumus ir iespējams mainīt tā, lai tas sliektos par labu mūsu pašmāju ražotāju produktiem. Ir būtiski veicināt iedzīvotāju jeb patērētāju informētību par Latvijā ražotas produkcijas pieejamību. Ieguvēji no jaunas produktu »pasniegšanas« formas veikalos būtu gan iedzīvotāji, kas turpmāk varēs uzskatāmi redzēt produkta ražotājvalsti, gan arī vietējie uzņēmēji, kuru produkcijas konkurētspēju tādējādi iespējams palielināt,» norāda zemkopības ministrs Kaspars Gerhards.

«Viens no veidiem, kā mēs varam veicināt vietējā piena patēriņu, ir izglītot cilvēkus par to. Mūsu ierosinājums, ko nosūtījām arī Saeimas deputātiem, ir izveidot veikalos nodalītus plauktus vietējiem un importētajiem piena produktiem. Tas palīdzēs pircējiem daudz sekmīgāk orientēties piedāvājumā,» skaidro G. Gūtmanis.

Ideju par efektīvāku vietējā piena atpazīšanu atbalsta arī lielākā daļa respondentu. 61% vēlas redzēt speciālu marķējumu, lai pircēji uzreiz varētu atšķirt vietējo ražotāju produktus no importa. Savukārt 31% bija pārliecināts, ka lielveikaliem vajadzētu uzlikt par pienākumu vietējās preces nodalīt no ievestajām, bet 23% mudināja rīkot plašu sabiedrības informēšanas kampaņu par to, kuri ir Latvijas produkti un kuri ne.