Uz leju velk šūšanas uzņēmumi

Ražošana
2018. gada 6. decembris 06:42

Sagaidāms, ka tekstila nozare šogad piedzīvos apgrozījuma kritumu; lielā mērā to ietekmējusi minimālās algas celšana.

Izaugsmes ziņā 2018. gads tekstila nozarē vairs nebūs tik veiksmīgs cik iepriekšējais, paredzams, ka tekstila izstrādājumu ražošanas un eksporta apjomi saruks vai, labākajā gadījumā, paliks 2017. gada līmenī, lēš Vieglās rūpniecības uzņēmumu asociācijas (VRUA) valdes priekšsēdētājs Guntis Strazds. Tas galvenokārt ir saistīts ar minimālās algas celšanu par 50 eiro – līdz 430 eiro, kas negatīvi ietekmējuši nelielos šūšanas uzņēmumus, īpaši tos, kuri atrodas Latvijas reģionos, kur nozarē strādājošie pārsvarā saņem valstī noteikto minimālo atalgojumu.

Savukārt daudziem lielajiem nozares uzņēmumiem šogad ir klājies patiešām labi – DB aptaujātie ražotāji sagaida apgrozījuma pieaugumu 10–20% robežās.

Lasi laikraksta Dienas Bizness šīs dienas numuru elektroniski!

2017. gadā tekstilrūpniecības uzņēmumu apgrozījums un eksporta apjomi palielinājās par 8%, kas liecināja, ka krīze nozarē ir pārvarēta un eksporta maisam gals ir vaļā, savukārt šī gada pirmo deviņu mēnešu finansiālās darbības rezultāti rāda, ka tekstila nozares uzņēmumu apgrozījums ir sarucis par 4%, vērtē G. Strazds. Ja Ziemassvētku laiks neieviesīs korekcijas, sagaidāms, ka nozares apgrozījums un eksporta apjomi 2018. gadā samazināsies par 2–3%, prognozē asociācijas vadītājs. Būtiskāko kritumu piedzīvos šūšanas uzņēmumi, kas ražo gatavos apģērbus, jo šī gada pirmajos deviņos mēnešos viņu apgrozījums ir sarucis par 12%. «Eiropā un citviet pasaulē ir apģērbu pārprodukcija. Lai arī mode mainās tā, lai katru pusgada vajadzētu iegādāties jaunus tērpus, ne visi to var atļauties, joprojām ir daļa cilvēku, kuri apģērbu nemaina pārāk bieži vai tos iegādājas lietoto apģērbu veikalos,» teic G. Strazds.

Gada sākumā viņš prognozēja, ka šogad minimālās algas palielināšanas rezultātā darbu varētu zaudēt 1000–1200 tekstila nozares darbinieki, šobrīd nekas neliecina, ka tas tā ir noticis. Uzņēmēji ir bijuši pietiekami elastīgi, lai atrastu veidu, kā saglabāt darbiniekus, noturēt darba ražīgumu, viņš secina. 2018. gada sākumā Latvijā tekstila nozares uzņēmumos bija nodarbinātas aptuveni 8 tūkstoši šuvējas. 2017. gada nogalē atbildīgajās valsts institūcijās ar protestu par minimālās algas palielināšanu vērsās gan VRUA, gan nozares uzņēmumu vadītāji, taču viņu iebildes netika ņemtas vērā. VRUA dati liecina, ka tekstila nozares kopējais apgrozījums 2017. gadā bija 523 miljoni eiro, aptuveni 90% produkcijas tika eksportēti. G. Strazds atzīst, ka šogad tekstila nozares uzņēmuma pulku nav papildinājis neviens jauns gana liels uzņēmums, taču atvērt filiāles ārpus Latvijas, piemēram, Baltkrievijā un Ukrainā, apsver vairāki lieli uzņēmumi, galvenokārt ievērojami zemāko darbaspēka izmaksu dēļ. Ražošanu pieaugušajiem apjomiem Ukrainā izvietojis veļas ražotājs SIA New Rosme.

Visu rakstu Uz leju velk šūšanas uzņēmumi lasiet ceturtdienas, 6.decembra laikrakstā Dienas Bizness! Lasi laikrakstu Dienas Bizness elektroniski! 

Abonējiet, lai saņemtu laikrakstu ik dienu.