Šogad AS Rīgas elektromašīnbūves rūpnīca (RER) svin savas darbības 130. gadadienu. Uzņēmums ir pārcietis divus pasaules karus, neskaitāmas varas maiņas un ekonomiskās krīzes. Tas ne vien izdzīvojis, bet joprojām turpina attīstīties un konkurēt pasaules tirgū. Kā uzsver uzņēmumā - tas viss ir pateicoties darbiniekiem, jo viņi ir rūpnīcas lielākā bagātība.

«Ikviens darbinieks ir svarīgs, un tā ir rūpnīcas lielākā bagātība,» teic Nikolajs Jerohovs, uzņēmuma valdes priekšsēdētājs.
Uzņēmumā šobrīd strādā apmēram 650 cilvēku un apgrozījums gadā pārsniedz 30 miljonus eiro. Sadarbības un eksporta partneri ir Šveices, Austrijas, Vācijas, Baltkrievijas, Krievijas, Uzbekistānas, Ukrainas, Gruzijas un citu valstu lielākie uzņēmumi.

Pēdējos gados ražošanā ir ieguldīti vairāk nekā septiņi miljoni eiro. Visas šīs investīcijas ir saistītas ar valsts programmām biznesa atbalstam. Uzņēmums saņēma atbalstu jaunu konstrukciju, asinhrono mašīnu un asinhronās piedziņas izstrādei.

Interesanti fakti:

Rūpnīca tika izveidota 1888. gadā. Toreiz uzņēmums tika izveidots uz bijušās Krievijas – Francijas biedrības «Provodņik» bāzes, un īsu brīdi pēc atklāšanas rūpnīca jau ražoja plaša patēriņa tehniskos un ķirurģiskos gumijas priekšmetus, piemēram, galošas, riepas, rotaļlietas.

Produkcijas kvalitāte ļāva «Provodņik» ieņemt līderpozīcijas ne tikai Krievijas, bet arī pasaules tirgū. Tā laika pasaules gumijas rūpniecībā «Provodņik» pēc ražošanas apjomiem ieņēma ceturto vietu, bet riepu ražošanā – otro. «Provodņik» riepas toreiz skaitījās vienas no labākajām pasaulē, konkurējot ar franču kompānijas «Michelin» produkciju, un tika izmantotas pirmajiem Krievijas impērijā tapušajos auto «Russo-Balt», kā arī Rīgā ražotajos velosipēdos un lidmašīnās.

Kara laikā rūpnīca tika evakuēta uz Krieviju, taču, tiklīdz iestājās miers, «Provodņik» darbinieki atgriezās dzimtajā pusē. 1946. gadā uzņēmums atjaunoja darbību jau ar savu tagadējo nosaukumu «Rīgas elektromašīnbūves rūpnīca». Smagajos pēckara gados tieši «RER» pirmais valstī apguva sadzīves veļas mašīnu ražošanu, tādējādi sākās daudzu ģimeņu smagā mājas soļa mehanizācija.

50. gadu beigās tika pieņemti aptuveni 400 jaunie speciālisti no Maskavas, Ļeņingradas, Rīgas un citu pilsētu augstskolām.

Laikā no 1965. līdz 1985. gadam uzņēmuma ražošanas apjomi palielinājās četras reizes. Šajās nodaļās tapa zinātniskie, tehniskie pētījumi un izstrādnes, kuri iekaroja autoritāti valsts attiecīgu ražošanas nozaru uzņēmumu un zinātnisko organizāciju vidū. 

90. gados kopā ar visu Latvijas rūpniecību uzņēmums piedzīvoja ekonomisko kritumu. Bija dīkstāves pasūtījumu trūkuma dēļ. Vairākas ražotnes tika aizvērtas kā nerentablas. Darbinieku skaits būtiski samazinājās. Tomēr veiktie pasākumi ļāva saglabāt ražošanas potenciālu un uzņēmuma speciālistus.

Biznesa fakti:

Atrašanās vieta: Rīga, Ganību dambis 53

Uzņēmuma īpašnieki: Krona Grup, ZAO (45,99%), Crowning Finance Cyprus Limited (18,19%), Imfelant productions INC.(10,05%), Mals Company Ltd. (23%)

Apgrozījums: 28 845 596 eiro (2017. gadā)

Peļņa: 1 462 712 eiro (2017. gadā)

Strādājošo skaits: 602 (2017. gadā)

Nozare: Elektromotoru, ģeneratoru un transformatoru ražošana

Apmaksātais pamatkapitāls: 8 118 607 eiro

Tev varētu interesēt arī:

Zīmola Stockmann vēsture Latvijā
Zīmola Putnu fabrika Ķekava vēsture 
Zīmola DPD Latvija vēsture: viss sākās divistabu dzīvoklī
Narvesen zīmola vēsture
Zīmola Olainfarm vēsture
Zīmola Spilva vēsture