2019. gadā Patērētāju tiesību aizsardzības centrs (PTAC) Eiropas Savienības ātrās ziņošanas sistēmai RAPEX iesniedzis 44 ziņojumus par atklātām nedrošām precēm.

RAPEX ir ES ātrās ziņošanas sistēma par nepārtikas ražojumiem. Tajā piedalās dalībvalstis un Eiropas Komisija. Tās uzdevums ir ātri izplatīt informāciju par potenciāli bīstamām precēm un valstu veiktajiem pasākumiem. 

37 ziņojumi bijuši par nedrošu preci saskaņā ar ES direktīvas par preču vispārējo drošumu 12. pantu, kas nozīmē, ka precei bijis nopietns risks, informē PTAC Preču un pakalpojumu uzraudzības departamenta Patēriņa preču uzraudzības daļas vadītāja vietniece Agrita Tjarve. 

Lielākoties – 27 gadījumos – tās bija rotaļlietas. Četros gadījumos tie bija ķīmiskie produkti, trīs Ziemassvētku virtenes, viena kosmētikas prece, viens bērna pārnēsājamais aprīkojums un viena elektroprece.

Trīs gadījumos PTAC sniedzis ziņojumus, kur risks bijis zemāks par nopietnu, un tas bijis saistībā ar Ziemassvētku virtenēm un rotaļlietu. Vēl četri ziņojumi ievietoti sadaļā "Informācijai", jo preces aprakstā nav bijusi iekļauta visa citām dalībvalstīm vajadzīgā informācija. Divos gadījumos tas bija saistīts ar individuālās aizsardzības līdzekli, vienu rotaļlietu un vienu bērna pārnēsājamo aprīkojumu.

PTAC ES ātrās ziņošanas sistēmā RAPEX iesniedzis arī 25 reakcijas ziņojumus par veiktajām darbībām un to rezultātiem attiecībā uz citu dalībvalstu ievietotajiem ziņojumiem par nedrošajām precēm – par 16 rotaļlietām, piecām ķīmiskām precēm, diviem bērna pārnēsājamiem aprīkojumiem, vienu kosmētikas preci un vienu LED griestu lampu.

2018. gadā RAPEX sistēmā PTAC iesniedza 34 paziņojumus par Latvijā atklātām nedrošām precēm. 15 reakcijas ziņojumi tika iesniegti par veiktajām darbībām un to rezultātiem attiecībā uz citu dalībvalstu ievietotajiem ziņojumiem par nedrošajām precēm.

2018. gadā visā Eiropas Savienībā RAPEX sistēmā saņemti 2257 brīdinājumi par pasākumiem, kas veikti, vēršoties pret bīstamiem produktiem, kam sekoja 4050 turpmākās darbības, ko veica citi tīkla dalībnieki, reaģējot uz brīdinājumiem. 

Savukārt 2017. gadā Latvijā bija 32 ziņojumi par atklātām nedrošām precēm un 24  reakcijas ziņojumi par veiktajām darbībām un to rezultātiem attiecībā uz citu dalībvalstu ievietotajiem ziņojumiem. ES kopumā bija 2201 brīdinājums un 3952 turpmākās darbības.

Iepriekš A. Tjarve norādījusi, ka attiecībā uz nedrošu preču atklāšanu Latvijas tirgū statistika ir diezgan līdzīga. Ir gadi, kad Latvija Eiropas Komisijai sniedz vairāk ziņojumu par nedrošām precēm, citos gados mazāk. 

"Statistikas dati ne vienmēr attēlo reālo situāciju konkrēta gada ietvaros. Bieži vien gada beigās ne visu ekspertīžu rezultāti ir saņemti un riski izvērtēti un tad varbūt šī prece statistikā parādās nākamajā gadā. Kopumā nav vērojama tendence, ka stipri pieaugtu vai samazinātos bīstamo preču skaits," iepriekš DB norādījusi A. Tjarve.

2019. gadā PTAC saņemtas piecas sūdzības, no kurām bīstamība apstiprinājās divos gadījumos. 

Piemēram, vienā gadījumā bērns varēja viegli piekļūt rotaļlietas baterijām un tās norīt. 

A. Tjarve iepriekš norādījusi, ka komersanti ir visnotaļ apzinīgi – ja arī viņi PTAC nav informējuši, bet piegādātājs ar tiem ir sazinājies, Latvijas tirgotājs bieži vien ir veicis darbības, informējot pircējus par neatbilstošo preci, kā arī izņēmis to no tirdzniecības. Viņa gan uzsver, ka ne vienmēr un ne visas preces ir jāatsauc no patērētājiem – tas tiek darīts tikai tad, ja konstatēta neatbilstība, kuras rezultātā pastāv nopietns risks patērētāja veselībai.