Summa, ko valsts budžetā iemaksājuši taksometru nozares uzņēmumi, ir palielinājusies, tomēr tā varētu būt krietni vien lielāka, trešdien raksta laikraksts Dienas Bizness.

Lai gan pēdējos gados ir veikta virkne izmaiņu nolūkā uzlabot situāciju taksometru nozarē un pēc iespējas mazināt ēnu ekonomikas īpatsvaru tajā, risināmo jautājumu joprojām netrūkst. 2016. gadā taksometru pakalpojumu sniedzēji valsts budžetā iemaksāja kopumā 1,86 milj. eiro, savukārt pērn šī summa sasniedza 4,25 milj. eiro, liecina Valsts ieņēmumu dienesta (VID) sniegtā informācija. Tomēr nodokļos nomaksātā summa, iespējams, varētu būt krietni lielāka, ja visi taksometru vadītāji būtu godīgi un drukātu čekus, savukārt pasažieri tos arī prasītu. Ja agrāk notika iejaukšanās pašā taksometru skaitītājā, tad šobrīd maksājamo nodokļu apmērs tiek samazināts, piemērojot atlaides (skatīt pievienoto video - red.). Proti, negodīgie taksometru vadītāji iekasē, piemēram, pilnus desmit eiro par braucienu, neizsitot čeku, ja pasažieris to neprasa. Pēc pasažiera izkāpšanas tiek piemērota 70% atlaide skaitītājā un čeks izsists vien par 30% no summas. Tātad arī nodokļi tiek aprēķināti par trīs no desmit eiro.

To, ka šī ir ļoti izplatīta prakse taksometru vadītāju vidū, DB apliecina arī VID, kas skaidro, ka šajā gadījumā nav jāiejaucas taksometru skaitītājā, jādzēš rādītāji un jāveic manipulācijas ar datiem. Šo krāpšanās veidu izmanto lielākā daļa taksometru pakalpojumu sniedzēju, un tas ir konstatēts, arī veicot kontroles pasākumus, norāda VID.

Jautāts, vai zina par šādu problēmu nozarē, Baltic Taxi izpilddirektors Viktors Jankovičs atzīmē, ka plaši par skaitītāju grozīšanas jautājumu komentēt nav iespējams, jo Baltic Taxi nav šādas pieredzes, un nodokļu nemaksāšana ir pretrunā uzņēmuma vērtībām. «Skaitītāja grozīšana ir tehnisks jautājums. Kā jau iepriekš Baltic Taxi prognozēja, jaunā skaitītāja ieviešana ir radījusi tikai papildu neērtības, palielinājusi izmaksas un praktiski ne mazākajā mērā nav samazinājusi ēnu ekonomikas daļu taksometru nozarē,» piebilst V. Jankovičs. Savukārt AS Rīgas taksometru parks valdes priekšsēdētājs Kaspars Muižnieks norāda, ka iejaukšanās taksometru skaitītājā, piemēram, fiskālo rādījumu manipulēšana, ir krimināli sodāms pasākums. Tas var ļoti nopietni mainīt nomaksājamo nodokļu apjomu. «Tiesa gan, tas patlaban vairs nav tik ļoti aktuāli, jo negodīgie vadītāji ir atraduši metodi, kas salīdzinoši nav tik riskanta kā iepriekšminētā. Proti, brauciena beigās tiek piešķirta atlaide, kura gan netiek piemērota klientam, bet VID. Te gan jāpiemin fakts, ka, ja klients pieprasa viņam izsniegt čeku par braucienu, tad šī manipulācija nav iespējama. Doma ir tāda – brauciena beigās pirms taksometra čeka izdrukāšanas tiek piemērota atlaide, kas nav ierobežota ar procentu likmi, kaut vai 100%. Tas nozīmē, ka skaitītāja fiskālajā atmiņā nokļūst summa pēc atlaides piemērošanas,» problēmu klāsta K. Muižnieks.

Jāatgādina, ka pagājušā gada septembra beigās uzvirmoja kaislības ap taksometru skaitītājiem. Nozares uzņēmumi saņēma vēstules no VID ar aicinājumu 20 darba dienu laikā veikt programmatūras atjauninājumus (jauniem skaitītājiem) vai pilnīgu skaitītāju nomaiņu taksometros. To, ka atbilstības pārbaudes bija jāveic visiem elektronisko ierīču un iekārtu modeļiem, tai skaitā arī taksometru skaitītājiem, paredz Ministru kabineta (MK) noteikumi, un šī norma stājās spēkā jau 2016. gada jūlijā. Tomēr tikai pagājušā gada septembrī VID vienotajā datubāzē tika reģistrēts taksometru skaitītājs Microtax-06, kuru atbilstības pārbaudes institūcija ir atzinusi par atbilstošu normatīvā regulējuma prasībām. Tas izraisīja nozares uzņēmumu sašutumu, jo laiks skaitītāju nomaiņai bija salīdzinoši īss, bet skaitītājus uz to brīdi tirgū piedāvāja tikai viens uzņēmums – SIA Optumplus. Šobrīd gan tos piedāvā vēl viens uzņēmums – SIA MTS service.

Visu rakstu Riņķa dancis ap skaitītājiem lasiet trešdienas, 8.augusta laikrakstā Dienas Bizness!

Abonējiet, lai saņemtu laikrakstu ik dienu.