"WinGo Deposit" ir izstrādājis atkritumu šķirošanas jeb depozīta iekārtas, kas ar mākslīgā intelekta palīdzību spēj atpazīt, pieņemt un sašķirot dažādu veidu un tilpumu dzērienu iepakojumus.

"Šobrīd visā pasaulē daudz materiāla tiek aprakts atkritumu kalnos un, lai saražotu jaunu, atkal jāizmanto dabas resursi un jāražo jauni izejmateriāli. Mūsu izstrādātā sistēma nodrošina to, ka maksimāli daudz atkritumu nonāk otrreizējā pārstrādē, tādējādi taupot dabas resursus," saka Vismands Menjoks, "WinGo Deposit" līdzīpašnieks.

Uzņēmumam ir globālas ambīcijas, bet tas vēlētos būt viens no šo iekārtu piegādātājiem vietējai depozīta sistēmai. Tuvākajos gados uzņēmums cer ieviest Latvijā līdz tūkstoš depozīta sistēmas iekārtām. Arī Polijā plānots ieviest šādu sistēmu un tur tirgū varētu būt desmit tūkstoši iekārtu. V. Menjoks lēš, ka depozīta sistēmas iekārtu tirgus vērtība Eiropā līdz 2025. gadam varētu būt līdz pat 600 miljoniem eiro un Latvijas uzņēmumam ir interese būt daļai no šī biznesa.

"Interese no ārvalstu partneriem ir diezgan liela, jo mūsu tehniskais risinājums ar datorredzi un mākslīgo intelektu ir diezgan liela novitāte," viņš teic. V. Menjoks atklāj, ka šonedēļ uzņēmumam ir pārrunas ar vienu no Eiropas lielākajiem atkritumu pārstrādes uzņēmumiem, kas ir ieinteresēts sadarboties un notestēt Latvijā izstrādāto tehnisko risinājumu."WinGo Deposit" ir parakstījis vienošanos ar Lielbritānijā dibināto organizāciju "Ministry of Waste" par uzņēmuma radītās depozīta iekārtas izplatīšanu Dienvidaustrumāzijā, lai šajā reģionā ieviestu mūsdienīgus atkritumu apsaimniekošanas principus.

"Ja ir pareiza stratēģija un partneri, mēs piecu gadu laikā varam kļūt par simts miljonus vērtu uzņēmumu. Mēs gribētu būt tikpat labi zināms kā citi globālie Latvijas tehnoloģiju uzņēmumi "Sonarworks", "Printful", "Printify," norāda V. Menjoks.

Vairāki privātie investori līdz šim uzņēmumā ieguldījuši 200 tūkstošus eiro. "WinGo Deposit" strādā pie nākamā līmeņa investīciju piesaistes viena miljona eiro apmērā, lai turpinātu darbu nākamajā līmenī starptautiski.

V. Menjoks skaidro, ka uzņēmumam padomā ir divi biznesa modeļi. Vienā gadījumā iekārtu izvietošanu un apkalpi apmaksā lielāki uzņēmumi, kuru ražotie produkti rada daudz atkritumu, piemēram, dzērienu kompānijas. Tām šāds risinājums kalpo kā ieguldījums atkritumu savākšanā un pozitīva publiskā tēla uzturēšanā. Otrs biznesa modelis ir būt tehnoloģiju piegādātājam depozīta sistēmas operatoriem.

"Novitāte ir tajā, ka pat šodien Lietuvā un Igaunijā līdzīgas iekārtas lasa svītru kodu un neatpazīst pat ne mazliet deformētu iepakojumu. Tikpat labi var izdrukāt konkrētā valstī spēkā esošu svītru kodu, uzlīmēt to uz kabača un aparāts to pieņems. Ne velti laikā, kad Igaunijā tika ieviesta depozīta sistēma, sākumā tajā nonāca 106% no pārdotā apjoma, jo cilvēki vienkārši printēja svītru kodus, līmēja tos uz dažādiem priekšmetiem un nodeva depozīta sistēmā. Mūsu gadījumā datorredze atpazīst konkrēto pudeli vai bundžu, turklāt arī saplacinātu vai netīru. Mūsu risinājums saprot, vai tā ir Latvijā, Lietuvā, Igaunijā vai Vācijā nopirkta pudele, vai tā ir stikla, plastmasas vai arī alumīnija bundža. Šāds risinājums maksimāli novērš krāpniecības riskus," stāsta V. Menjoks.

Viņš uzsver, ka liela nozīme ir tam, ka iekārta spēj pieņemt saplacinātas pudeles. Piemēram, 300 litru maisā ietilpst 70 nesaplacinātas pudeles, bet saplacinātā veidā – 350. Iekārtai ir vairāki varianti, tostarp risinājums veikaliem, kur to apkalpo cilvēks, kurš iepakojumu sašķiro pa dažādām kastēm, kā arī brīvstāvošs skapis, kur ietilpst 400 PET pudeles un 500 alumīnija bundžas.

Indonēzijā uzņēmums iecerējis izmantot arī spēļošanas elementus, jo tur atkritumu šķirošana nav visai izplatīta un nereti vērojama situācija, ka cilvēks nomet tukšo pudeli tieši blakus atkritumu urnai. "Lielās kompānijas būs tās, kas cilvēkus apbalvos par savākto iepakojumu. Iekārta ir gudra un saprot, ka šis ir "Fanta" vai "Danone" jogurta iepakojums. Attiecīgais uzņēmums par atpakaļ nodoto iepakojumu piešķir punktus, ko sakrājot var apmainīt pret naudu. Tas ir ieguvums gan videi, gan ekonomikai.

V. Menjonoka skatījumā līdz šim depozīta sistēma pārsvarā strādāja kā izlietotās taras uzskaites punkts. Pat Igaunijā, kur šī sistēma strādā diezgan labi, atpakaļ tiekot savākti 80 līdz 90% no kopējā apjoma, jo sabiedrība nav līdz galam iesaistīta. "WinGo Deposit" šogad organizēs "Šķirošanas maratonu" un iekārta atradīsies Jaunajā Teikā, kur, digitāli autentificējoties, varēs nodot dažādus iepakojumus, krāt punktus mobilās lietotnes digitālajā maciņā un iemainīt tos pret dažādiem labumiem, piemēram, braukt par brīvu ar "Carguru" mašīnām, pasūtīt ēdienu no "Wolt" vai ziedot. "Nekur pasaulē neviens neveic digitālu autentifikāciju, bet šādā veidā tiek samazināti krāpniecības riski – zinot, ka sistēma personu atpazīst, cilvēks nevēlas blēdīties. Vēl šāda pieeja risina problēmu, ka, nododot pudeles, tiek izsniegts čeks, ko atprečot pie kases. Šāda sistēma uzspiež cilvēku pielāgoties sistēmai. Mēs rīkojamies pretēji un pielāgojamies cilvēkam – viņš pats var izvēlēties, kā tērēt uzkrātos līdzekļus," stāsta V. Menjoks.

Par alumīnija bundžām tiek dots vislielākais punktu skaits, jo tās var teju nebeidzami pārstrādāt. V. Menjoks ir skeptiski noskaņots par stikla iepakojumu, kas vēsturiski tiek uzskatīts par vienu no labākajiem variantiem. "Tas ir mīts. Piemēram, no visām stikla alus pudelēm Latvijā tikai katra desmitā pudele tiek uzpildīta atkārtoti. Liela daļa alus ražotāju pērk arvien jaunas alus pudeles, jo mārketinga nodaļa uzskata, ka veikala plauktā jābūt spožām pudelēm. Turklāt stikls ir smags un to nevar pārstrādāt mūžīgi – ja tās nenonāk otrreizējā uzpildīšanā, tās samaļ putekļos un pievieno smiltīm. Vācijā labi strādā iepakojuma otrreizējā izmantošana, bet es nebūtu tik utopisks, domājot, ka to iespējams īstenot arī Latvijā," tā V. Menjoks.

Šobrīd ir izstrādāts iekārtas prototips. Tas ir gatavs un tiek testēts, lai saprastu, ko vēl uzlabot. "WinGo Deposit" iekārta atpazīst stikla, kartona dzēriena iepakojumu, PET plastmasas pudeles, bundžas un baterijas. V. Menjoks spriež, ka šo tehnoloģiju iespējams pielāgot arī citām atkritumu grupām, piemēram, riepām, sadzīves ķīmijas iepakojumiem vai tādiem bīstamajiem atkritumiem kā dezodoranti, krāsas flakoni utt.

Pavasarī "WinGo Deposit" uzvarēja starptautiskā konkursa "Creative Business Cup 2020" nacionālās atlases finālā, iegūstot ceļazīmi, lai cīnītos par pasaulē radošākā jaunuzņēmuma titulu, kā arī investoru uzmanību. Covid-19 ietekmē konkursa fināls no šī gada pārcelts uz nākamā gada pavasari.

SIA "WinGo Deposit" dibināts šī gada sākumā. Īpašnieki ir AS "Bao", SIA "Kmpgb", Vismands Menjoks, SIA "Correctus" un SIA "Ventax". Viedās depozīta iekārtas izstrādē iesaistīta vairāk nekā 10 cilvēku komanda.