Latvijā esošie meži audzē Skandināvijas pensionāru ienākumus, savukārt pašmāju pensiju fondi mežos neiegulda.

Latvijā nav maz uzņēmīgu cilvēku, kuri paši privātā kārtā pērk zemes un tās apmežo vai arī iegādājas mežus, kuri būtībā pildīs sava veida pensiju fonda funkciju. To, ka ārzemnieku pensiju nauda tiek ieguldīta Latvijas mežos un tā arī ģenerē labus ienākumus (peļņu), apliecina tikai šā gada vasaras darījums vien, kurā tika pārdotas otras lielākās mežsaimniecības kompānijas (SIA Foran Real Estate) kapitāldaļas un īpašnieku vidū bija Zviedrijas SPP Pension& Forsakring (piederēja 29,37034%), kas šajā kompānijā ienāca akciju kapitāla palielināšanas rezultātā 2008. gadā. 

Akciju kapitāla palielinājuma rezultātā iegūtos līdzekļus Foran Real Estate izmantoja atsevišķu meža īpašumu iegādei un nelielu meža īpašumu portfeļu iegūšanai visā Latvijas teritorijā, norādīts uzņēmuma mājaslapā. SIA Foran Real Estate pārziņā bija nedaudz vairāk kā 54,2 tūkst. ha, no kuriem 40,27 tūkst. ha – mežu platība, 10,37 tūkst. ha – lauksaimniecības zeme un 3563 ha – citas zemes. Foran Real Estate piederošajos mežos esošo kokaudžu krājas kopējais apjoms ir vairāk nekā 4,5 milj. m3. Arī iepriekš Latvijā ir bijuši darījumi ar mežiem, to apsaimniekojošajām kompānijām, kuru dalībnieku vidū ir bijuši ārvalstu pensiju fondi.

«Latvijas pensiju fondi tieši vai, izmantojot alternatīvos ieguldījumu fondus, var ieguldīt pensiju naudu mežos (nekustamajā īpašumā), protams, normatīvie akti nosaka ierobežojumus, cik daudz var ieguldīt,» skaidro Finanšu un kapitāla tirgus komisijas (FKTK) Uzraudzības departamenta direktora vietniece nemonetāro finanšu iestāžu uzraudzības jautājumos Ieva Ose.

FKTK rīcībā nav datu, ka otrā vai trešā līmeņa pensiju fondi būtu ieguldījuši kapitālu Latvijas vai ārzemēs esošajos mežos vai iegādājušies Latvijā vai ārzemēs strādājošu mežsaimniecības uzņēmumu akcijas (kapitāldaļas). Pēc FKTK datiem, nekustamajos īpašumos pa tiešo vai caur alternatīvajiem ieguldījumu fondiem bija ieguldīti 68,9 milj. eiro (63,7 milj. eiro otrajā līmenī un 5,2 milj. eiro – trešajā). «Par ārvalstīs reģistrētu pensiju fondu ieguldījumiem Latvijā, tostarp mežos, FKTK rīcībā ziņu nav, jo par šādiem darījumiem ārvalstu pensiju fondi informē attiecīgās valsts (kurā reģistrēts pensiju fonds) uzraugu,» uz jautājumu par to, cik daudz ārvalstu pensiju fondiem varētu būt ieguldījumu Latvijā, atbild I. Ose.

Visu rakstu Skandināvu pensiju nauda pieaug Latvijas mežos lasiet ceturtdienas, 4.oktobra laikrakstā Dienas Bizness! Pērc un lasi laikraksta Dienas Bizness šīs dienas numuru elektroniski!

Abonējiet, lai saņemtu laikrakstu ik dienu.