Eiropas bankām nebūs viegls gads

Bankas
2020. gada 14. janvāris 12:32

Ieilgušais ārkārtīgi zemo procentu likmju periods turpina ietekmēt Eiropas banku ienākumus, un šāda tendence būs vērojama arī 2020.gadā, turklāt strādāt būs aizvien grūtāk, ņemot vērā, ka nemitīgi jainvestē IT sistēmu uzlabošanā, kā arī regulatoru un atbilstības prasību ievērošanā, paredz "DBRS Morningstar" eksperti.

Visdrīzāk aktīvu izaugsme šajā gadā stagnēs, un negatīvais efekts no zemajām procentu likmēm ietekmēs ienākumus. Vērojama gan tendence, ka Eiropas bankas pakāpeniski cenšas korporatīvajiem noguldītājiem piemērot negatīvas procentu likmes, taču pagaidām nav skaidrs, kā tas ietekmēs attiecības ar klientiem nākotnē. Tā, piemēram, pērn vairākas lielās bankas, tostarp, "Unicredit", "ABN Amro", "Deutsche Bank" un "Bankia" paziņojušas par negatīvu procentu likmju piemērošanu lielajiem klientiem. Jāpiebilst gan, ka tas pagaidām ietekmē salīdzinoši mazu klientu daļu - parasti tos klientus, kuru noguldījumu apjoms pārsniedz 100 tūkstošus eiro.

Kā liecina Eiropas Banku iestādes un "DBRS Morningstar" ekspertu aplēses, lielo Eiropas banku ienākumi no kredītiem pērn sasniedza 271 miljardu eiro. Piecu gadu laikā ienākumi no kredītiem sarukuši par aptuveni 1%, ko daļēji sedza kredītu apjoma pieaugums aizvadītajos gados. Tomēr šajā gadā gan Eiropas makroekonomikas vide būs vājāka, tādēļ stagnēs aktīvu pieaugums, un līdz ar to izteiktāk būs jūtama zemo procentu likmju ietekme uz banku ienākumiem.

Tajā pašā laikā lielo Eiropas banku ienākumi turpinās iegūt no labās produktu un ģeogrāfijas diversifikācijas. Šī ir tieši lielo banku priekšrocība, jo mazās bankas izteiktāk orientējas uz vietējo tirgu, teikts pārskatā. 

Ņemot vērā, ka lauvas tiesu operatīvo izmaksu pozīcijā aizņem darbinieku samaksa un citas izmaksas, kas saistītas ar personālu, vērojama izteikta tendence samazināt šīs izmaksas, un pērn vairākas lielās bankas paziņojušas par restrukturizācijas plāniem, kas iekļauj darbinieku skaita samazināšanu par vairākiem tūkstošiem.