Dānijas bankas «Danske Bank» naudas atmazgāšanas lietā kļūdas pieļāvuši gan Dānijas, gan Igaunijas uzraudzības dienesti, un no šīm kļūdām būtu jāmācās, intervijā Francijas telekanālam «France 24» norādījusi Igaunijas prezidente Kersti Kaljulaida.

«Igauņi brīdināja, ka tas notiek, bet šie brīdinājumi netika sadzirdēti. Tā nu tas ievilkās ilgāk (..), nekā būtu vajadzējis, jo trūka operatīvas sadarbības. Mums no tā jāmācās, ka nepietiek vienkārši nosūtīt vēstuli un samierināties, ka tevi neuztver nopietni,» viņa sacījusi.

Kaljulaida izteikusi cerību, ka tiks veikta analīze, kas palīdzēs bankām saprast, ka pat mūsdienu mainīgajā pasaulē drošību garantē svarīgāko darbības caurskatāmības principu ievērošana un pietiekama informācija par klientiem.

Kā ziņots, aizvadītajā nedēļā laikraksts «The Wall Street Journal» (WSJ) vēstīja, ka Dānijas finanšu pakalpojumu uzraugs nav uztvēris nopietni Igaunijas kolēģu brīdinājumus par aizdomīgām operācijām bankas «Danske Bank» Igaunijas filiālē un nav uzskatījis par nepieciešamu sadarboties ar Igauniju. Tā kā «Danske Bank» Igaunijā ir nevis meitasbanka, bet filiāle, to uzrauga Dānijas, nevis Igaunijas Finanšu inspekcija.

No 2007. līdz 2014.gadam Igaunijas Finanšu inspekcija Dānijas kolēģiem nosūtījusi sešas vēstules, kurās norādīts uz iespējamu naudas atmazgāšanu. Turklāt pamazām vēstuļu tonis kļuvis aizvien stingrāks. 2013.gadā notikušajā Eiropas Banku iestādes (European Banking Authority, EBA) sanāksmē starp Dānijas un Igaunijas speciālistiem izcēlies vārdisks konflikts saistībā ar «Danske Bank». Pēc aculiecinieku stāstītā, igauņi dāņiem klieguši, ka ar «Danske Bank» starpniecību tiek atmazgāta noziedzīgi iegūta nauda no Krievijas, bet Dānija, kuras uzdevums ir nodarboties ar šo problēmu, sēž, rokas klēpī salikusi.

2014.gadā Igaunijas iestādes nolēmušas veikt «Danske Bank» Igaunijas filiāles galvenajā birojā pārbaudi, kurā atrasti vairāki tūkstoši inkriminējošu dokumentu. Par to izstrādāts 340 lappušu ziņojums, kas nosūtīts Dānijas iestādēm. Taču ziņojums bijis igauņu valodā, un Dānijā tas iztulkots tikai pēc trim gadiem, rakstīja WSJ.

Savukārt Dānijas Finanšu inspekcija apgalvo, ka tolaik jautājusi «Danske Bank», vai problēmas, uz kurām norādījuši Igaunijas finanšu uzraugi, ir reālas, taču saņēmusi atbildi, ka banka regulāri pārbaudot savas Igaunijas filiāles darbību un nekādas problēmas neesot konstatētas. Turklāt, neņemot vērā brīdinājumus no Igaunijas, Dānijas Finanšu inspekcija palīdzējusi «Danske Bank» sākt darbību ASV tirgū, paziņojot ASV centrālajai bankai - Federālajai rezervju sistēmai, ka «Danske Bank» ievēro prasības cīņai pret naudas atmazgāšanu.

Lēsts, ka no 2007. līdz 2015.gadam caur «Danske Bank» Igaunijas filiāli varēja tikt atmazgāts līdz pat astoņiem miljardiem eiro, ziņojusi Dānijas prese. Tomēr pēdējā laikā izteikti pieņēmumi, ka atmazgātā summa bijusi daudz lielāka.

«Danske Bank» ir filiāles arī Latvijā un Lietuvā.