Mēs zinām, ka Latvijā šobrīd ir pilnīgi ciet visas ārvalstu investīcijas.

Tā izteicās Citadele bankas valdes priekšsēdētājs Guntis Beļavskis, kurš otrdien bija aicināts uz Saeimas Budžeta un finanšu komisijas Finanšu sektora uzraudzības apakškomisijas sēdi, lai deputātiem skaidrotu AML (anti money laundering) prasību izpildes sekas un vājas kreditēšanas iemeslus Latvijā.

Apakškomisijas priekšsēdētājs, deputāts Gatis Eglītis aicināja G. Beļavski skaidrot pašreizējo situāciju banku sektorā no savām pozīcijām un norādīt nepieciešamos uzlabojumus, kurus varētu veikt likumdevējs, lai Latvijā pieaugtu kreditēšanas apjomi, investīcijas un uzņēmējdarbības aktivitāte. «Uzņēmējiem slēdz kontus, valda noskaņa, ka eksportēt šobrīd labāk nevajag. Tās tendences finanšu sektorā nav iepriecinošas. Šķiet, esam ieskrējuši otrā grāvī,» iztaujājot baņķieri, minēja G. Eglītis.

Kredītportfelis aug

Citadele banka ir viena no četrām lielākajām Latvijas bankām, un uz pārējo fona tās kredītportfelis ir ātrāk augošais, tomēr G. Beļavskis vērtē kritiski, norādot, ka gan akcionāru, gan finanšu uzrauga norādes ir palielināt kredītportfeli daudz ātrāk.

«Valstiski ilgtermiņā ir svarīgi palielināt vietējo finanšu spēlētāju īpatsvaru. Tas ir labi no tā viedokļa, ka krīzes gadījumā vietējais spēlētājs nav tik ļoti pakļauts starptautiskām svārstībām un nemuks ātri prom no valsts,» norādīja bankas vadītājs.

Citadele bankai ir 360 tūkstoši klientu, pārsvarā privātpersonas. Bankas moto – sniegt iespējas cilvēkiem Latvijā, jo bankai nav mātes uzņēmuma citās valstīs. «Latvija ir mūsu mājas!» teica G. Beļavskis.

10 gadi ar nerezidentiem

Tas, ar ko šobrīd cīnās viss Latvijas finanšu sektors, Citadele bankā sācies jau brīdī, kad pārņemta saimniecība no Parex bankas 2009. gadā.

«Nākamā gada vidū mēs būsim pilnībā pabeiguši darbu un praktiski mums nebūs nerezidentu. Desmit gadu garumā esam strādājuši pie risku mazināšanas. Jau sākumā, kad vēl nebija nekādu īpašu prasību, mēs sapratām, ka ilgtermiņā bizness ar šādiem riskiem nav iespējams. Nākamajā gadā mēs būsim pilnībā no vietējām investīcijām strādājoša banka,» norādīja G. Beļavskis.

Atbildot uz deputātes Danas Reiznieces-Ozolas jautājumu par bankām, kuras šobrīd mēģina pārorientēties un veidot jaunu biznesa modeli, G. Beļavskis uzsvēra, ka prasīt, lai šajās bankās nebūtu nerezidentu jau nākamajā gadā, ir nereāli. Viss notiekot pakāpeniski, un ir jāļauj bankām strādāt.

«Šajā segmentā ir konstruktīvais spārns un vērojami cerīgi risinājumi. Ja būs konkrētas prasības, izpildāmi termiņi AML jomā, noteikts pārejas periods, tad ir iespējami vairāki veiksmes stāsti, tikai jāstrādā ar šīm bankām ir ar izpratni,» sacīja Citadele bankas vadītājs.


Visu rakstu lasiet 16. oktobra laikrakstā Dienas Bizness, vai meklējot tirdzniecības vietās.

Abonē (zvani 67063333) vai lasi laikrakstu Dienas Bizness elektroniski!

Abonējiet, lai saņemtu laikrakstu ik dienu.