Nebanku aizdevēji, izsniedzot kredītu, piemērotajā procentu likmē iekļauj visas ar aizdevuma izsniegšanu saistītās izmaksas pretstatā bankām, kuras vēl papildus iekasē dažādas komisijas maksas par kredīta izsniegšanu

Ņemot vērā, ka pirms pāris gadiem valsts jau piemērojusi ierobežojumus nebanku kreditētājiem, nosakot maksimālās komisijas maksas aizdevuma izsniegšanai, papildu ierobežojumi nespētu segt izmaksas, kas aizdevējiem rodas, izsniedzot kredītu, trešdien vēsta laikraksts Dienas Bizness.

Latvijas Reģionu apvienība nesen rosinājusi grozījumus Patērētāju tiesību aizsardzības likumā (PTAL), kas liek ierobežot patēriņa kredītu kopējās izmaksas līdz 0,07% dienā. Tas nozīmē, ka gan bankas, gan nebanku aizdevēji varēs izsniegt aizdevumus, kuru kopējo kredīta izmaksu gada likme nepārsniedz 25%.

Nebanku kredītdevēji stāsta, ka patērētājs, aizņemoties šajā sektorā, precīzi zina, cik viņam kredīts izmaksās, jo visas ar aizdevumu saistītās izmaksas tiek jau uzrādītas, izsniedzot aizdevumu, nav jāmaksā vēl papildu apkalpošanas, kredīta izsniegšanas vai citas maksas. Ar aizdevuma izsniegšanu saistītās izmaksas sastāv no daudziem komponentiem, tādēļ, krasi ierobežojot aizdevuma likmi, tirgus dalībnieku darbība kļūs neizdevīga, skaidro aizdevēji.

Pakalpojuma cenu patlaban nosaka pats komersants, taču tam ir jāievēro normatīvajos aktos noteiktie ierobežojumi attiecībā uz kredīta kopējām izmaksām, skaidro Ekonomikas ministrijas un Patērētāju tiesību aizsardzības centra (PTAC) pārstāvji. Parasti cenu veido peļņa, kredīta devēja maksa par kapitāla izmantošanu, administrēšanas izdevumi, nodokļi, mārketinga aktivitātes un citi izdevumi, kas ir atkarīgi no paša kredīta devēja saimnieciskās darbības īpatnībām. Vienkāršoti skaidrojot, kredīta kopējās izmaksas ir visas izmaksas, kas patērētājam jāmaksā saskaņā ar kreditēšanas līgumu, savukārt gada procentu likme ir kredīta kopējās izmaksas patērētājam, kas izteiktas gada procentos no patērētājam piešķirtās kredīta kopējās summas. Savukārt aizdevuma likme ir maksa par kapitāla (kredīta) izmantošanu, kas izteikta procentos, bet reizēm kredīta devēji papildus piemēro arī citas komisijas, piemēram, maksu par kredīta izsniegšanu, administrēšanas vai kontroles maksas u.tml.

«Pakalpojumu cenu veido virkne pozīciju, kuras ir nepieciešamas, lai varētu kvalitatīvi un klientam ērtā veidā sniegt šo pakalpojumu,»uzsver SIA ExpressCredit valdes loceklis Didzis Ādmīdiņš. 

Visu rakstu Patērētājs zina, cik maksā par nebanku aizdevumiem lasiet 25. jūlija laikrakstā Dienas Bizness

Abonējiet, lai saņemtu laikrakstu ik dienu.