Iegulda straujākam izrāvienam

Finansējums
2018. gada 18. janvāris 10:08

#Latvijas un pasaules pieredze liecina, ka no desmit biznesa eņģeļu atbalstītajiem projektiem astoņi līdz deviņi nav veiksmīgi. 

Latvijas biznesa eņģeļi un riska kapitāla fondi 2017. gadā investējuši 41,4 miljonus eiro

Latvijas privātie investori jeb biznesa eņģeļi pērn veikuši investīcijas biznesa projektos 15,4 miljonu eiro apmērā, no kuriem 2,9 miljoni eiro investēti jaunuzņēmumos, liecina Latvijas Biznesa eņģeļu tīkla (LatBAN) apkopotā informācija. Savukārt Latvijas riska kapitāla fondu pērnā gada investīciju vērtība ir 26 miljoni eiro, liecina Latvijas Privātā un riska kapitāla asociācijas (LVCA) dati. Salīdzinoši nelielie ieguldījumi uzņēmumos skaidrojami ar sešu riska kapitāla fondu investēšanas perioda noslēgšanos 2016. gada beigās, kā arī ar to, ka pārējo fondu fokuss nav uz investīcijām jaunuzņēmumos. Taču paredzams, ka 2018. gada beigās un turpmākajos gados sagaidāms būtisks pieaugums investīcijām jaunuzņēmumos. Kopumā pērn riska kapitāla fondi veikuši 17 jaunas investīcijas, no kurām lielākā daļa – 14 – bijušas jaunuzņēmumos. 2017. gadā riska kapitāla investīcijas saņēmuši uzņēmumi, kas pārstāv informācijas komunikāciju tehnoloģiju un tehnoloģiju, ražošanas, pakalpojumu, elektronikas un citas nozares. Kopumā Latvijas riska kapitāla nozares aktīvās investīcijas 2017. gada beigās bija 120 miljoni eiro.

«Latvijas privātā sektora investīciju jomā aizvadīts jaudīgs un veiksmīgs gads. Biznesa eņģeļu aktivitāte ir devusi iespēju 34 jaunuzņēmumu komandām ar ambicioziem biznesa mērķiem saņemt investīcijas projektiem ar strauju izaugsmes potenciālu. Investoru ieguldījums, pieredze un atbalsts, kā arī esošie biznesa kontakti un izstrādātais kontroles mehānisms palīdzēs jaunajiem projektiem ceļā uz biznesa mērķu sasniegšanu tuvāko gadu laikā. Tāpat arī redzam būtisku tendenci – 2017. gadā ir izveidots pirmais LatBAN biedru sindikāts, kas apvieno 22 investorus. Sindikāts ir pieņēmis lēmumu par investīcijām divos jaunuzņēmumos Bamboo Laser un PulseTip, un šobrīd tiek saskaņoti līgumi starp pusēm. Tas ir Skandināvijā un citur pieņemts investīciju vides attīstības modelis, kas palīdz investoriem samazināt riskus, investējot agrīnas stadijas projektos. Apvienojoties investori katrs riskē ar mazāku finansiālo ieguldījumu, tajā pašā laikā piesaista vairāk kompetences, kas palielina projekta izredzes strauji attīstīties,» teic Juris Birznieks, LatBAN valdes loceklis.

«Latvijas un pasaules pieredze liecina, ka no desmit biznesa eņģeļu atbalstītajiem projektiem astoņi līdz deviņi nav veiksmīgi. Šī viena projekta atdeve jau ir veiksme, kas ideālā situācijā ir aptuveni desmitkārtīga, salīdzinot ar ieguldījumu, līdz ar to atgūstot arī pārējos - neveiksmīgos ieguldījumus» saka J. Birznieks.

Plašāk lasiet rakstā Iegulda straujākam izrāvienam ceturtdienas, 18. janvāra, laikralstā Dienas Bizness!