ASV dolāram 12 mēnešu laikā paredz mērenu vērtības kritumu.

Eiro cena savās attiecībās ar ASV dolāru šogad tā arī nav spējusi demonstrēt daudzu ekspertu pirms tam paredzēto vērtības pieaugumu. Šo gadu eiro vērtība uzsāka pie 1,20 ASV dolāru līmeņa, un līdz februāra vidum tā bija palielinājusies līdz 1,25 ASV dolāriem. Tiesa gan, pēc tam tendence pavērsās pretējā virzienā, un pagājušās nedēļas izskaņā eiro cena atradās pie 1,15 ASV dolāru atzīmes (augusta vidū gan eiro cena uz mazu brīdi pat paviesojās zem 1,13 ASV dolāru līmeņa). Tas nozīmē, ka kopš šā gada sākuma tā dolāros ir sarukusi par 4,2%, bet kopš gada augstākajiem punktiem – par 8%. Pēdējo dienu laikā eiro cenu pagremdējuši Itālijas notikumi. Šai valstij ir milzīgs parādu kalns, un tās politiķi plāno strādāšanu lielāka budžeta deficīta apstākļos (ja salīdzina ar iepriekšējiem plāniem). Rezultātā notiek strīdi, piemēram, ar Eiropas Komisiju, kas dažiem atkal liek spekulēt par šīs valsts nākotnes sadarbības modeli ar pārējo Eiropu un eirozonas stabilitāti kā tādu.

Savukārt ASV dolāru pēdējo mēnešu laikā balstījuši gan labi ekonomikas dati, gan tas, ka šīs valsts centrālā banka nostājusies uz visai skaidra likmju palielināšanas ceļa. Pasaules ietekmīgākā centrālā banka dolāra refinansēšanas likmi nupat noteikusi vēl par 25 bāzes procentpunktiem augstāk – 2% līdz 2,25% koridorā. FRS vadība arī deva mājienus, ka līdz šā gada beigām dolāra bāzes procentlikme tiks palielināta vēl vienu reizi. Pašlaik tirgus dalībnieki vidēji paredz, ka aptuveni par procentpunktu FRS dolāra likmes palielinās arī visā nākamajā gadā kopumā. Salīdzinājumam – no Eiropas centrālās bankas pirmais lēmums par likmju palielināšanu tiek gaidīts vien kaut kad nākamā gada rudenī.

##Tomēr redz kāpumu

Lai nu kā – finanšu iestāžu analītiķi, neskatoties uz ASV dolāra nepiekāpību un eiro neskaidrību, nākotnē tomēr turpina vidēji paredzēt augstāku eiro/ASV dolāra attiecības līmeni. Thomson Reuters nupat veiktās 70 valūtu stratēģu aptaujas rezultāti liecina, ka kopējās valūtas cena pēc trīs mēnešiem tiek paredzēta pie 1,16 ASV dolāru atzīmes. Tiesa gan, pēc 12 mēnešiem tā tiek paredzēta jau pie 1,22 ASV dolāru atzīmes (aptaujas rezultātu mediāna), kas no šā brīža būtu pieaugums aptuveni par 6%.

«Mēs domājam, ka Itālijas aktīvos sliktās ziņas ir jau lielā mērā iecenotas – ieskaitot arī Moody’s reitinga samazinājumu. Tādēļ arī eiro cena no šā brīža līmeņa var doties augstāk, jo, visticamāk, nepiepildīsies dažas no tirgus dalībnieku pašām sliktākajām bailēm,» klāsta Nīderlandes bankas ING analītiķi.

Visu rakstu ASV dolāra spēkam vajadzētu atslābt pirmdienas, 8.oktobra laikrakstā Dienas Bizness! Pērc un lasi laikraksta Dienas Bizness šīs dienas numuru elektroniski!

Abonējiet, lai saņemtu laikrakstu ik dienu.