Cerības uz peļņu

Investors
2018. gada 16. jūlijs 07:40

Finanšu tirgus ASV peļņa augšot par piekto daļu; Eiropā izaugsme tiek lēsta vairāk nekā divas reizes lēzenāka.

Lielās Rietumvalstu publiski kotētās kompānijas nupat sākušas publicēt savus iepriekšējā ceturkšņa finanšu rezultātus. Vismaz pašlaik tirgus dalībnieku noskaņojums attiecībā uz kārtējo peļņas atskaišu paziņošanas sezonu ir visai pozitīvs. Šobrīd tiek lēsts, ka, piemēram, ASV Standard & Poor’s 500 uzņēmumu otrā ceturkšņa peļņas pieaugums būs mazāk straujš nekā pirmajā ceturksnī. Šajā pašā laikā nopelnītā palielināšanās tempi tāpat, visticamāk, būs visai iespaidīgi.

Thomson Reuters analītiķu aptaujas rezultāti liecina, ka šā gada otrajā ceturksnī ASV lielāko uzņēmumu peļņa gada skatījumā būs augusi par 20,7% (un ieņēmumi – par 8,7%). Tas būtu mazāk nekā šā gada pirmā ceturkšņa pieaugums par 26,6%. Ja šādi paredzējumi piepildās, tad tas būtu otrs straujākais ASV uzņēmumu peļņas pieaugums septiņu gadu laikā (aiz izcilā pirmā ceturkšņa snieguma). Turklāt jāņem vērā, ka parasti analītiķu paredzējumi mēdz būt visai piezemēti un reālie uzņēmumu rezultāti pēdējo gadu laikā krietni pārsniedz ekspertu pirms tam izteiktās aplēses.

##Netīk neskaidrība

Pagaidām ASV uzņēmumu peļņa tāpat turpina izskatīties visai spoža, kam vajadzētu balstīt optimistisku skatu uz akcijām. No otras puses - tirgus dalībnieku bažas saistītas ar citu «pavadošo ziņu svītu», kas ietver, piemēram, augošo globālo tirdzniecības protekcionismu. Tas viss aizēno aktuālās pozitīvās ziņas par peļņu. Būtībā sagaidāms, ka gluži vai katra sevis cienoša kompānija, skaidrojot savu aktuālo finanšu sniegumu investoriem, pieminēs vārdu «tarifi». Tas akciju tirgū ienes neskaidrību, un tā tirgus dalībniekiem nepatīk.

Akciju tirgū tendences bieži diktē tas, kāds ir investoru noskaņojums attiecībā uz nedaudz tālāku nākotni. Vismaz pagaidām pamata pieņēmums ir, ka uz nedaudz gausāka globālā tautsaimniecības snieguma un augstāku procentlikmju fona peļņas pieauguma tempi turpinās bremzēties. Piemēram, nākamā gada pirmajā ceturksnī tiek gaidīts, ka ASV S&P 500 uzņēmumu peļņa gada skatījumā būs palēkusies «vien» par 10%. Tiek skaidrots, ka peļņas pieauguma tempi 20% līdz 25% apmērā ilgākā termiņā nav uzturami un izzudīšot arī ASV prezidenta Donalda Trapa izsludināto korporatīvo nodokļu atlaižu pozitīvais iespaids uz šiem rezultātiem.

##Var noteikt zemu latiņu

Daži gan mēģina saglabāt cerības un skaidro, ka tirdzniecības karu tēma pašiem uzņēmumiem un akciju analītiķiem būs iemesls krietni pazemināt ieņēmumu gaidu latiņu, ko tad patiesībā daudz vieglāk pēc tam jau atkal izdosies pārlēkt.

«2016 un 2017. gadā pieredzējām ļoti sinhronu globālo izaugsmi. 2018. gads savukārt ir diverģences gads, kad ASV ekonomika, šīs valsts uzņēmumu peļņa un akciju cena turpina savu virzību augšup, bet pārējā pasaule šajā ziņā ir stagnējusi,» Bloomberg skaidro Šveices bankas Credit Suisse analītiķi, kuri paredz, ka šā gada beigās S&P 500 vērtība atradīsies pie 3 tūkst. punktu atzīmes, kas no šā brīža līmeņa būtu pieaugums par 7,2%. Vidēji tiek lēsts, ka nākamo 12 mēnešu laikā ASV korporatīvo līderu peļņas pieaugums izrādīsies gandrīz divreiz straujāks, nekā tas būs citos attīstīto valstu tirgos.

Visu rakstu Cerības uz peļņu lasiet 16. jūlija laikrakstā Dienas Bizness.