Drošību meklē pie "karaļa dolāra"

Investors
2020. gada 13. februāris 06:24

Daudziem mēģinot sadzīvot ar jaunajiem riskiem ekonomikai, ko nesusi Ķīnas vīrusa izplatīšanās, drošība tiek meklēta pie ASV dolāriem. 

Būtībā daudzi tirgus dalībnieki raugās drošā patvēruma virzienā, kur šajā ziņā pirmais rindā ir neviens cits kā "karalis dolārs" (kurš izgriež pogas pat zeltam).

Arī iepriekšējās finanšu krīzes laikā ASV dolāra cenas izmaiņas lielā mērā bija uzskatāmas par tirgus dalībnieku optimisma vai pesimisma indikatoru. Ja ziņu fons bija drūms, neskatoties uz dažādām runām par pašas ASV ekonomikas un visas finanšu sistēmas (ne)stabilitāti, palielinājās pieprasījums pēc nosacīti drošajiem ASV dolāriem un tā vērtība auga, un otrādāk. 

!Katrā ziņā tieši šī valūta joprojām ir un paliek viens no pasaules finanšu sistēmas stūrakmeņiem. 

Var spekulēt, ka kāda apokaliptiska scenārija gadījumā ticība tam pazudīs gluži vai pēdējā (jeb kam tad vispār atliek ticēt, ja ne ASV dolāram - nav jau dižas alternatīvas).

ASV dolāra drošā patvēruma statusu apstiprinājis arī šā gada sākums. Koronavīrusa izplatīšanās nozīmējusi Ķīnas ekonomikas pieslēgšanos. Jo ilgāk tas tā turpināsies, jo ietekme uz pasaules tautsaimniecību būs negatīvāka. Valdot šādam fonam, daudzi demonstrējuši gatavību atkal pastiprināti iegādāties ASV dolārus. Tā rezultātā, piemēram, eiro cena šīs nedēļas vidū bija sarukusi līdz 1,09 ASV dolāru atzīmei. Vēl šā gada sākumā eiro cena paviesojās virs 1,12 ASV dolāru līmeņa.

20200212-1708-dolis.jpg

Eiro cena ASV dolāros. Avots: Investing.com

Prognozes nepiepildās

Jāpiebilst, ka vidējā tirgus dalībnieku prognoze par labu vājākam ASV dolāram runā jau ilgi. Tiesa gan, noturīga dolāra cenas samazināšanās tā arī nav materializējusies un izskatās, ka tas varētu arī nebūt tuvāko mēnešu jautājums. "Thomson Reuters" veiktajā aptaujā aptaujā vairāk nekā puse no šī tirgus analītiķiem pauduši pieņēmumu, ka ASV dolāra dominancei vajadzētu turpināties vēl vismaz sešus mēnešus vai pat ilgāk. 

Joprojām liela daļa - 22 no aptaujātajiem 50 ekspertiem - gan pauda atziņu, ka dolāra spēkam nevajadzētu būt ilgākam par sešiem mēnešiem. Rezultātā vismaz vidēji eiro un pat britu mārciņai gada laikā pret ASV dolāru tiek paredzēti nelieli guvumi (vēlreiz - tas tiek gaidīts jau aptuveni divus gadus).

Tirgus dalībnieki, šķiet, nu jau tradicionāli konstanti gandrīz katru jaunu mēnesi uz zemāku līmeni tādējādi koriģējuši savu eiro/ASV dolāra cenas aplēsi. Ja vērtē vidējo paredzējumu pirms, piemēram, gada, tad tagad eiro cenai ASV dolāros vajadzētu būt aptuveni par 10 centiem augstākai. Birži izcelts, ka ASV dolāra spēks, kas bija balstīts uz makroekonomikas un monetārās politikas diverģences stāstu, gandrīz pilnībā ir nogājis savu ceļu. Redzam, ka tā gluži nav bijis.

Topā arī franks un jēna

Katrā ziņā nav kādas indikācijas, ka Ķīnas vīrusa izplatīšanās varētu būt sasniegusi savu augstāko punktu. Ziņu fonam saglabājoties trauksmainam, ASV dolāri var turpināt būt "topā". Vidēji tiek lēsts, ka Ķīnas vīrusa ietekme varētu raisīt tālāku pieprasījumu arī pēc citām drošā patvēruma valūtām. Reuters aptaujas rezultāti liecina, ka cenas pieaugums, visticamāk, gaidāms Japānas jēnai un Šveices frankam. Visām šīm valūtām (ASV dolāram, Japānas jēnai un Šveices frankam) vidēji tiek paredzētu tālāki guvumi, ja ziņas par koronavīrusa izplatīšanos kļūs pat vēl drūmākas. 

Šveices franks un Japānas jēna turklāt ir vienīgās no lielajām pasaules valūtām, kurām šogad attiecībās ar ASV dolāru ir izdevies gūt nelielas pozīcijas.Ja pasaules ekonomika iebuksēs, dziļāk riska zonā atrodas attīstības valstu valūtas un aktīvi. "Attīstības tirgiem palīdz zemās likmes un vieglā nauda, bet tos lielākā mērā var ievainot ekonomikas vājums. Ir skaidrs, ka Ķīnas tautsaimniecības izaugsme bremzēsies. 

Piemēram, Latīņamerika varētu domāt, ka tā fiziski ir tuvāka ASV. Ekonomiski gan tā varbūt pat ir tuvāka Ķīnai," spriež Francijas bankas "Societe Generale" pārstāvji.

Vājāks eiro ekonomikai nepārliecinošākos laikos var būt balsts reģiona eksportētājiem. Sevišķi, ja pamatīgas šķobīšanās pazīmes rāda reģiona motora - Vācijas - ražošana. Vietējās valūtas kritums parasti liek gan palielināties inflācijai, gan uzlabo valsts eksportētāju un ražotāju konkurētspēju. 

Šo efektu gan var bremzēt, piemēram, jaunās tirdzniecības barjeras.Kādā brīdī gan spītīgi spēcīgs ASV dolārs pa ceļiem var iesist šīs valsts ekonomikai un atstāt negatīvu ietekmi uz daudzu ASV starptautisko uzņēmumu finanšu rādītājiem.