ASV tehnoloģiju milžu akciju cenas pirmdien kritās pēc ziņām par ASV pretmonopolu izmeklēšanas pasākumiem, savukārt Eiropas biržu indeksi pieauga.

Turpinājās arī satraukums par ASV tirdzniecības kariem, kas veicināja jaunu naftas cenu krišanos.

Laikraksts «The Wall Street Journal» ziņoja, ka ASV Tieslietu ministrija un Federālā tirdzniecības komisija (FTC) ir vienojušās koordinēt pretmonopolu izmeklēšanu pret lielajiem tehnoloģiju uzņēmumiem. Tieslietu ministrija rīkosies attiecībā uz «Google», bet FTC pārziņā būs «Facebook» un daži «Amazon» aspekti.

Par šiem pasākumiem ziņots laikā, kad daži ASV prezidenta amata kandidāti ir aicinājuši sadalīt šos uzņēmumus.

Volstrītas indekss «Nasdaq Composite» kritās par 1,6% pēc tirdzniecības sesijas, kurā «Facebook» akcijas cena saruka par 7,5%, «Google» māteskompānijas «Alphabet» akcijas sena samazinājās par 1,6%, un kritumu piedzīvoja arī «Amazon» un «Microsoft» akciju cenas.

Jaunās izmeklēšanas «var būt sākums jaunam pretmonopolu grūdienam nozarē», sacīja «Gorilla Trades» stratēģis Kens Bermans.

Londonas, Frankfurtes un Parīzes biržās bija kāpums pēc pretējām tendencēm maijā.

Akciju tirgos maijā lielākoties bija kritums, saasinoties tirdzniecības saspīlējumam starp ASV un Ķīnu, kam pagājušajā nedēļā sekoja pārsteidzošais ASV prezidenta Donalda Trampa par jaunu muitas tarifu noteikšanu Meksikas precēm nelegālās imigrācijas dēļ.

Atsaucoties uz «nebeidzamo spēli ar tarifiem», OANDA vecākais tirgus analītiķis Edvards Moja pieminēja bažas, ka «mēs līdz nākamā gada vidum varam ieraudzīt globālu recesiju, ja ASV noteiks papildu tarifus Ķīnai un Meksikai».

Pesimistisku noskaņojumu vairoja arī ziņas par vāju rūpniecības aktivitāti Lielbritānijā un ASV. Tas veicināja arī cenu krišanos naftas tirgos.

Naftas cenas Ņujorkas un Londonas biržās kritās.

Eiro vērtība pret ASV dolāru pieauga, britu mārciņas kurss pret dolāru kāpa, bet ASV dolāra vērtība pret Japānas jenu samazinājās. Eiro vērtība pret britu mārciņu pieauga.

Ņujorkas biržas elektroniskajā tirdzniecībā WTI markas jēlnaftas cena pirmdien kritās par 0,25 dolāriem līdz 53,25 dolāriem par barelu. «Brent» markas jēlnaftas cena Londonas biržā saruka par 0,71 dolāru līdz 61,28 dolāriem par barelu.

ASV biržu indekss «Dow Jones Industrial Average» pirmdien pieauga par mazāk nekā 0,1% līdz 24 819,78 punktiem, indekss «Standard & Poor's 500» saruka par 0,3% līdz 2744,45 punktiem, bet indekss «Nasdaq Composite» samazinājās par 1,6% līdz 7333,02 punktiem.

Londonas biržas indekss FTSE 100 pirmdien pieauga par 0,3% līdz 7184,80 punktiem, Frankfurtes biržas indekss DAX 30 kāpa par 0,6% līdz 11 792,81 punktam, bet Parīzes biržas indekss CAC 40 palielinājās par 0,7% līdz 5241,46 punktiem.

Eiro vērtība pret ASV dolāru pirmdien pieauga no 1,1169 līdz 1,1242 dolāriem par eiro, britu mārciņas vērtība pret ASV dolāru kāpa no 1,2629 līdz 1,2665 dolāriem par mārciņu, bet ASV dolāra vērtība pret Japānas jenu samazinājās no 108,29 līdz 108,07 jenām par dolāru. Eiro vērtība pret britu mārciņu pieauga no 88,41 līdz 88,77 pensiem par eiro.