Februāris var būt iezīmējis eiforiju

Investors
2020. gada 21. februāris 08:53

Neskatoties uz brīdinājumiem par lēnīgāku pasaules ekonomiku, pasaules lielākajos akciju tirgos cenas braši sasniedz arvien jaunus rekordus. 

Ja janvāra otrajā pusē šiem tirgiem bija piezadzies neliels satraukums, ko galvenokārt iezīmēja vīrusa izplatīšanās Ķīnā, tad februāra tendences jau liecina, ka jebkādas bažas šobrīd netiek uztvertas diez ko nopietni.

Kopš šā mēneša sākuma ASV akciju tirgus "Standard & Poor"s 500" akciju tirgus indeksa (to var uzskatīt par pasaules akciju tirgus flagmani) vērtība palielinājusies jau teju par 5% (tādējādi šis akcijām varētu būt labākais februāris vismaz 20 gados). 

Turklāt šāds pieaugams nāk pēc pagājušā gada ASV akciju lēciena par galvu reibinošiem 29%. Valdot šādam fonam, dzirdami atsevišķi spriedumi par to, ka, iespējams, tieši šis februāris būs ieskicējis to brīdi, kad finanšu tirgū sevi pilnā mērā sāk pieteikt eiforija. Būtībā riski, šķiet, aug, bet akcijas tāpat tiek pirktas uz nebēdu.

Eiforija un augstākais punkts

Ja vērtē teoriju, tad emociju cikls, kad tiek nopirkts kāds vērtspapīrs, mēdz sākties ar pārliecību, ka cenām ir jāaug. Cenām patiešām pieaugot, šī pārliecība pārvēršas par līksmību. Šajā periodā investors ir lepns par savu izdarīto izvēli un ir apmierināts ar "atrašanos akciju tirgū", un tam ir izteikta vēlme vērtspapīrus pirkt vēl vairāk. 

Šajā laika posmā ieguldītājs mīl dalīties savā veiksmes stāstā ar visiem citiem un sajūtas tā, it kā spētu labāk pārvaldīt arī visu citu paziņu portfeļus. Rezultātā līksmes, paštīksmināšanās un neuzvaramības sajūta pārtop par eiforiju. Eiforijas stadijā cilvēkiem masveidā ir pastiprināta tendence dažādas lietas iegādāties "pa dārgo". Tomēr - visam, kas ir dārgs, piemīt divas īpašības – tam ir brīnišķīgs pagātnes ienesīgums un lielā daļā gadījumu – draņķīgs nākotnes ienesīgums. 

Protams, pēdējos gados kāda konstanta cenu krituma gaidīšana atmaksājusies nekādā gadījumā nav (un kurā stadijā esam šobrīd, šķiet, varēs pateikt vien "pēc kara").

Rezumējot - eiforijas stadijā tālāks tirgus kāpums izskatās neapturams, lai gan patiesībā tas ir cenu augstākais punkts. Tie, kas iesaka būt piesardzīgiem, vai nu netiek ņemti vērā vai vienkārši tiek nostādīti muļķa lomā. Savukārt biznesa un finanšu tirgus padomi nāk no tādiem, kas ar šīm jomām pat vispār nav saistīti. Par Volstrītas burbuļiem finanšu tirgū ir dažādi teicieni. Viens ir – tu zini, ka ir burbulis, ja taksists sāk tev sniegt vērtspapīru pirkšanas padomus. Tāpat reāls gadījums iz dzīves esot, ka kāds investors tieši pirms Lielās depresijas pārdevis savas akcijas pēc tam, kad savā ieguldīšanas stratēģijā ar viņu dalījies zēns, kurš pucējis kurpes.

Pēdējā laikā par straujā pieauguma simbolu, šķiet, ir kļuvusi "Tesla" akcija. Tās cena kopš pagājušās nedēļas beigām vien ASV "Nasdaq" biržā ir palēkusies par 15% (līdz ceturtdienas tirdzniecības sesijai), bet kopš gada sākuma – par 120%.

20200221-0846-tesla-akcija.png

"Tas ir neticami, kādos tempos kopējais akciju tirgus un sevišķi – tehnoloģiju kompāniju - akciju cena dodas augstāk. Izskatās, ka šo sektoru – vismaz šobrīd - nespēj apstādināt nekas. Vai investori ir noraizējušies par novērtējumiem? Varbūt. Lai gan šīs raizes nav tik lielas, lai tos atturētu no pirkšanas," "Bloomberg" klāsta finanšu uzņēmuma "Miller Tabak & Co." pārstāvji.

"Uztvere ir mainījusies. Ja ierasts, ka sliktās ziņas parasti tiek pārdotas [raisa cenu samazināšanos], tad tagad jebkurā vājuma brīdī tiek saskatīta pirkšanas iespēja. Tādējādi arī koronavīrusa riski akciju cenām no to augstākajiem punktiem lika īslaicīgi atkāpties vien par 3,5%. Investori "pērk vājumu" - tas ir bijis ļoti konsekventi," savukārt teic "Morgan Stanley Investment Management" eksperti.

"Mēs uzskatām, ka koronavīrsua ietekme uz uzņēmumu peļņu varētu būt nenovērtēta. Tas nozīme, ka cenu korekcijas [kritums vismaz par 10%] risks ir augsts," savukārt "Financial Times" norādījuši ASV investīciju bankas "Goldman Sachs" eksperti.

Tikmēr "UBS Global Wealth Management" analītiķi izceļ, ka pagaidām, neskatoties uz visu, nav izveidojušies apstākļi kādām ticamam noturīgākam akciju cenu samazināšanās procesam. Tie norāda, ka akcijas joprojām ir ļoti pievilcīgs ieguldījums, ja salīdzina ar ļoti dārgajām obligācijām (to turēšana pie negatīva ienesīguma daudzos gadījumos nozīmē garantētu naudas zaudēšanu; labāk tad pirkt akcijas, kuras, piemēram, nodrošina dāsnākus dividenžu ienākumus).

Tālākais emociju cikls

Protams, pēc kulminācijas (eiforijas) seko atslābums un akciju cenas kādā brīdī neizbēgami sāk sarukt. 

Raugoties uz līkņu lejupslīdi, investoru kādā brīdī pārņem nākamās emocijas – šaubas. Turklāt, ja lejupslīde ievelkas, šaubas pāraug bailēs un bailes – histērijā. Pastāv pieņēmums, ka tieši šī ir izšķirošā tirgus kāpuma/krituma amerikāņu kalniņa emociju stadija. Proti, šajā brīdī uzvaras laurus plūc īstermiņa domāšana un pilnībā notiek koncentrēšanās uz negatīvajiem notikumiem. 

Nākamā emocija pēc bailēm un histērijas esot kapitulācija tirgus priekšā, kas nozīmē, ka galvenokārt emociju rezultātā notiek kļūdaina atteikšanās no kādiem ilgtermiņa ieguldījumu plāniem (akcijas pārdotas "pa lēto", lai atkal gaidītu eiforiju jeb tās pirktu "pa dārgo").

TEV VARĒTU INTERESĒT ARĪ: 

Bitkoina cena uz Tesla trajektorijas