Ieguldīt kļūs lētāk

Investors
2019. gada 8. janvāris 09:02

Zemu izmaksu biržā tirgotie fondi, visticamāk, turpinās uzvaras gājienu.

Neskatoties uz lielāku nenoteiktību un viļņošanos finanšu tirgos, pagājušajā gadā investori turpināja pludināt naudu biržā tirgoto fondu (EFT) virzienā. 2018. gadā šādos ASV fondos iepludināti līdzekļi 300 miljardu ASV dolāru apmērā, liecina izpētes uzņēmuma XTF apkopotie dati. Līdzekļu apmērs, ko pārvalda ASV ETF, bijis aptuveni 3,4 triljonu ASV dolāru apmērā. 

Joprojām vairumu naudas gan pārvalda tradicionālie fondi – 18,7 triljonu ASV dolāru apmērā.Šajā pašā laikā jau gadiem vērojama situācija, ka aktīvajiem līdzekļu pārvaldītājiem nākas atdot pozīcijas pasīvi pārvaldītajiem fondiem. Nopirkt kādu ETF ir viegli, un to turēšana pārsvarā saistās ar zemākām, turklāt sarūkošām komisijas maksām. Eksperti lēš, ka šāds vilciens ir ieskrējies, un šī tendence pārskatāmā termiņā, visticamāk, nestāsies.

Lasi laikraksta Dienas Bizness šīs dienas numuru elektroniski!

Dažādu ETF virzienā plūst nauda, un par to tādējādi sacenšas aktīvu pārvaldīšanas giganti. Viens no veidiem, kā pievilināt investorus, ir arvien zemāku pārvaldīšanas maksu noteikšana. Zīmīgs brīdis bija pagājušogad, kad ieguldījumu uzņēmums Fidelity sāka pārdot atsevišķus indeksu fondus, kuru pārvaldīšanas izmaksas bija apaļa nulle. Tādējādi tiek gaidīts, ka lielo ETF radītāju «skrējiens līdz nullei» turpināsies. Lielais jautājums ir, vai šajā ziņā pieredzēsim vēl kādu zīmīgu momentu. Teorētiski nav izslēgts, ka dažu šādu ETF pārvaldīšanas maksa var pat ieslīgt negatīvā teritorijā. ETF nav aizliegts ģenerēt peļņu citā veidā, piemēram, aizdodot akcijas, ko tie tur (un iekasēt maksas par šiem pakalpojumiem). Turklāt lielākas konkurences iespaidā kaut kādā veidā cirpt izmaksas nāksies arī «vecajai» ieguldīšanas industrijai.Jau tagad 72% no ETF līdzekļiem ir ieguldīti tādos fondos, kuru izmaksu rādītājs atrodas zem 0,2%. 

Visu rakstu Ieguldīt kļūs lētāk lasiet otrdienas, 8.janvāra laikrakstā Dienas Bizness! Lasi laikrakstu Dienas Bizness elektroniski! 

Abonējiet, lai saņemtu laikrakstu ik dienu.