Banku kredīts kā finansējuma piesaistes instruments uzņēmumiem ir Latvijā jau vairāk nekā 20 gadus plaši pazīstams un izmantots finanšu risinājums, ar kura palīdzību uzņēmumi ir veidojušies un attīstījuši savu darbību Latvijā un eksporta tirgos, norāda AS Baltic International Bank eksperti.

Finansējuma piesaiste ir aktuāls jautājums visiem uzņēmējiem, kuri vēlas paplašināt savu darbību vai iekarot jaunus mērķa tirgus. Vienlaikus bankās tiek turēti vairāk nekā 10 miljardi rezidentu un privāto sabiedrību uzkrājumi, un otrā pensiju līmeņa aktīvu summa pārsniedz pat 3,5 miljardus eiro.

«Vēl nesen uzņēmumi Baltijas valstīs uzskatīja, ka banku aizdevumi ir vienīgais iespējamais ārējā finansējuma avots. Latvijas uzņēmēji kopš Latvijas neatkarības ir pieredzējuši dažādus ekonomikas attīstības ciklus, un ar banku kredītu palīdzību ir veidojuši veiksmes stāstus Latvijā un eksporta tirgos. Tomēr banku kredīti nav vienīgais un visās situācijās optimālākais uzņēmumu attīstības ceļš. Uzņēmumi, kas strādā Baltijā, ir gatavi jauniem finanšu risinājumiem,» komentē Baltic International Bank Korporatīvo finanšu departamenta direktors Oto Davidovs.

«Kapitāla tirgus attīstība un uzņēmuma obligāciju emisija ir viens no ārējā finansējuma saņemšanas avotiem, kas jau daudzus gadus visā pasaulē tiek izmantota kā efektīva un izdevīga finansējuma piesaistīšanas alternatīva. Tas ir īpaši labs risinājums uzņēmumiem, kuru izaugsmes ambīcijas pārsniedz finansējuma piesaistīšanas iespējas, ko var piedāvāt bankas. Salīdzinot ar Rietumeiropu, Baltijas valstu un Austrumeiropas kapitāla tirgus atrodas agrīnā kapitāla tirgu attīstības stadijā, tomēr jānorāda, ka pēdējā laikā tirgum ir raksturīga strauja izaugsme un obligāciju emisija kā uzņēmuma attīstības finansējuma instruments kļūst arvien populārāka,» turpina O.Davidovs.

Finanšu un kapitāla tirgus attīstība ir saistīta ar reģiona infrastruktūras aktīvo attīstību, kā arī valsts un Eiropas līmenī tiek izstrādāti uzņēmumu kotēšanas atbalsta instrumenti. Turklāt Baltijas valstu finanšu ministri ir parakstījuši memorandu par sadarbību kapitāla tirgus attīstības projektos mūsu reģionā. Finanšu ministrijas Finanšu tirgus politikas departamenta Kapitāla tirgus un apdrošināšanas politikas nodaļas vecākais eksperts Imants Tiesnieks uzskata, ka finanšu sektora attīstības plānos 2017.–2019. gadam būtiska prioritāte ir kapitāla tirgus attīstība. «Finanšu ministrija kopā ar Eiropas Rekonstrukcijas un attīstības banku pašlaik īsteno vairākus projektus, kuru mērķis ir kapitāla tirgus attīstība un atbalstīšana, tostarp notiek nodrošināto un atvasināto vērtspapīru regulējuma uzlabošana, kā arī darbs pie uzņēmumu kotēšanas biržā valsts atbalsta programmas,» komentē I. Tiesnieks.

«Attīstīts kapitāla tirgus veicina nacionālās ekonomikas izaugsmi un konkurētspēju. Daļēja valstij piederošo uzņēmumu kotācija biržā, valstij saglabājot kontrolpaketi, paplašina finansējuma piesaistes iespējas valsts uzņēmumiem akciju un obligāciju veidā, veicina caurspīdīgumu un labu pārvaldību, rada kapitāla piesaistes ekosistēmu privātajiem uzņēmumiem, motivē pensiju fondu naudas investēšanu nacionālajā ekonomikā un iedzīvotāju ilgtermiņa labklājību, veicinot uzkrājumu un investīciju kultūras veidošanos, » uzsver Nasdaq Riga valdes priekšsēdētāja Daiga Auziņa-Melalksne.

O. Davidovs piebilst: «Obligācijas ir ne tikai alternatīvs kapitāla piesaistes instruments uzņēmumiem, bet arī vērtīgs sava ieguldījumu portfeļa diversifikācijas instruments gan privātpersonām, gan institucionālajiem investoriem. Kā zināms, Eiropas Centrālās bankas veikto ekonomikas sildīšanas pasākumu rezultātā pašlaik naudas izvietošana depozītos nenes atdevi, tomēr statistika liecina, ka pašlaik rezidentu un privāto nefinanšu sabiedrību uzkrājumi bankās veido gandrīz 10 miljardus eiro, bet otrā pensiju līmeņa aktīvu kopējā summa ir 3,5 miljardi eiro. Šie līdzekļi stāv bankās vai tiek ieguldīti ārpus Latvijas ekonomikas, bet tos var un pat vajag izmantot efektīvāk.»

Eksperti ir vienisprātis, ka kapitāla piesaiste publiskajā tirgū ir uzņēmuma prestiža jautājums un pazīme, ka uzņēmumam ir laba reputācija, pakalpojumu kvalitāte un ilgtermiņa perspektīvas. Dažkārt līdz ar iziešanu biržā palielinās informētība par zīmolu un uzņēmuma apgrozījums kopumā. Valstij kapitāla tirgus attīstība nozīmē ārvalstu investorus un tātad tautsaimniecības attīstību un jaunas darbvietas.

Starptautiskā apvienošanās un iegādes darījumu konsultanta Oaklins M&A pārstāve Anna Aile skaidro, ka pašlaik darījumu tirgus ir patiešām aktīvs: «Kopš pagājušā gada atkal tiek aktīvi pārdoti un pirkti uzņēmumi — mūsu pieredze liecina, ka darījumu skaits Eiropā ir sasniedzis maksimumu kopš 2008. gada. Tas nozīmē, ka tagad ir īstais laiks svaigu komercideju, jaunu iniciatīvu, riskantu plānu un ambiciozu mērķu īstenošanai. Tomēr finansējuma piesaistīšana šādiem projektiem ir patiesa problēma, tāpēc, manuprāt, obligācijas ir instruments, kas nepelnīti nobīdīts malā, bet par kuru ir pienācis laiks atcerēties.» Anna Aile paskaidro, ka bieži vien bankas atsaka kredītu, jo projekts neatbilst to kreditēšanas principiem, vai arī nodrošinājums, ko var sniegt uzņēmējs, ir pārāk mazs. Otrs finansējuma piesaistes variants ir ES fondi, taču jau pavisam drīz šis finansējuma iegūšanas veids var izsīkt. Tādā gadījumā ir vajadzīgi citi risinājumi, bet samierināšanās grūtību priekšā un atteikšanās no drosmīgiem plāniem noteikti nav izeja no situācijas.