Pēc kritumiem atkal nāk kāpumi

Investors
2018. gada 8. februāris 11:31

#Salīdzinājumi ar dziļiem finanšu krahiem pagaidām šķiet nevietā.

Salīdzinājumi ar dziļiem finanšu krahiem pagaidām šķiet nevietā

Pasaules lielākajos akciju tirgos janvāra beigas un februāra sākums atnesis pamatīgu cenu kritumu. Tas noticis pēc visai ilga piezemētu cenu svārstību perioda, kas daudziem šo izpārdošanu licis salīdzināt pat ar 1987. gada oktobra vienas dienas akciju vērtību sabrukumu. Piemēram, ziņu virsrakstos tika teikts, ka ASV akciju tirgus Dow Jones Industrial Average vērtība punktu ziņā sarukusi visvairāk vēsturē, kas tā arī bija. Tiesa gan, jāņem vērā, ka Dow indeksam kāds kritums vai kāpums par 1000 punktiem vairs nekādā ziņā nav tas pats kas agrāk, un tādējādi kādi salīdzinājumi ar slaveno 1987. gada finanšu tirgu «melno pirmdienu» izskatās nevietā.

Procentuālā izteiksmē Dow šīs nedēļas sākumā nogāzās par 4%, kas uz nesenā fona izskatās visai daudz, lai gan tajā pašā laikā šāds kritums nav nekas ļoti īpašs.

Tajā pašā 1987. gada 19. oktobrī ASV lielas kapitalizācijas uzņēmumu Dow Jones Industrial Average akciju indeksa vērtība tirdzniecības sesijas laikā saruka par 22,6%, kas procentuālā izteiksmē vienas dienas ietvaros joprojām ir straujākais kritums vēsturē. Savukārt punktu izteiksmē – Dow indekss toreiz saruka par 508 punktiem līdz 1738,74 punktiem. Ja tāds pats cenu krahs notiktu mūsdienās, tad Dow indeksa vērtība no savām nesenajām augstienēm pie 26,6 tūkst. atzīmes būtu sarukusi līdz 20,6 tūkst. atzīmei – tātad par 6 tūkstošiem punktu.

##Ar šādiem brīžiem jārēķinās

Akciju tirgū brauciens parasti nav vienmuļi tikai augšup. Iepriekšējo gandrīz 40 gadu laikā ASV Standard & Poor’s 500 akciju indekss no saviem augstākajiem cenu punktiem kādā brīdī gadā piedzīvo kritumu vidēji par 14,2% (tas ir vairāku tirdzniecības sesiju rezultāts) jeb tā saucamo korekciju. Aina gan šajā ziņā var būt ļoti atšķirīga. Piemēram, 2008. gadā no augstākajiem līdz zemākajiem punktiem cenu planējums bija gandrīz 50% apmērā.

Šo var mēģināt interpretēt tā, ka, turot akcijas, tev ir jārēķinās, ka kādā brīdī jebkura gada laikā tu vari zaudēt aptuveni 15% no šo ieguldījumu vērtības.

Visu rakstu Pēc kritumiem atkal nāk kāpumi lasiet 8. februāra laikrakstā Dienas Bizness.

LASI ARĪ:

Biržu indeksi pieaug ASV un sarūk Eiropā, naftas cenas krītas
Papildināta - FOTO: Akciju izpārdošana pasaules tirgos turpinās
Straujais akciju kritums: veselīga korekcija vai sākums dziļākām problēmām?
Akciju tirgus krituma rezultātā pasaules turīgāko cilvēku bagātība sarukusi par 114 miljardiem dolāru
Beidzot atgriezusies cenu viļņošanās

Abonējiet, lai saņemtu laikrakstu ik dienu.