Kopš 2018. gada ir būtiski samazinātas izmaksas par ieguldījumu plānu pārvaldīšanu, kas ļāvis ietaupīt ievērojamu līdzekļu apjomu, liecina informācija Latvijas Bankas Finanšu stabilitātes pārskatā.

Gan fiksētās komisijas maksas samazinājums, gan mainīgās komisijas maksas aprēķina metodoloģijas pārmaiņas pensiju 2. līmeņa dalībniekiem divu gadu laikā ļāvušas ietaupīt kopumā aptuveni 62 miljonus eiro un samazināt pārvaldīšanas izmaksas (tajā skaitā, turētājbankas izmaksas un citas izmaksas) uz pusi, lēš centrālās bankas eksperti.

Pensiju pārvaldīšanas izdevumu relatīvais apmērs tagad ir tuvāks citu OECD valstu attiecīgajiem izdevumiem.

Jaunās prasības nosaka, ka maksimālā piemērojamā atlīdzība (t.sk. atlīdzības mainīgā daļa) konservatīvajiem plāniem nedrīkst pārsniegt 0,85%, savukārt sabalansētajiem un aktīvajiem plāniem – 1,1%. 2017. gadā maksimālais komisijas maksas apmērs bija attiecīgi 1,5% un 2%.

Būtiski grozījumi tika veikti arī Ministru kabineta noteikumos, kas nosaka, kā VFPS pārvaldnieks aprēķina un ietur atlīdzības mainīgo daļu.

Saskaņā ar grozījumiem no 2018. gada sākuma atskaites indeksu kopums, kas VFPS pārvaldniekam jāpārspēj, lai saņemtu atlīdzības mainīgo daļu, ir kombinācija starp obligāciju ("Bloomberg Barclays Euro Aggregat"e) un akciju tirgus ("STOXX Europe 600") indeksiem. Jaunie tirgus indeksi labāk reprezentē pašu VFPS ieguldījumu plānu ieguldījumu struktūru, kur iepriekšējais atskaites indekss (3 mēnešu Euribor) bija neadekvāts divu iemeslu dēļ, norāda centrālās bankas eksperti.

Pirmkārt, tas reprezentēja tikai starpbanku aizņēmumu procentu likmi, nevis akciju un obligāciju tirgu dinamiku. Otrkārt, šīs starpbanku procentu likmes termiņš ir trīs mēneši, bet pensiju 2. līmeņa aktīvi ir ilgtermiņa ieguldījumi.

Grozījumi ieviesa arī tā saucamo visu laiku augstākā līmeņa principu (watermark) atlīdzības mainīgās daļas aprēķinā un ieturēšanā. Visu laiku augstākā līmeņa princips tika noteikts uz astoņiem gadiem. Tas nozīmē, ka atlīdzības mainīgo daļu drīkst uzskaitīt un ieturēt tikai tad, ja VFPS ieguldījumu plāns pārsniedzis tā paša plāna daļas vērtības maksimumu pēdējo astoņu gadu laikā. Tā kā pensiju 2. līmeņa ieguldījumi ir ilgtermiņa ieguldījumi, astoņi gadi labāk reprezentē ekonomiskās attīstības ciklu un pensiju 2. līmeņa ieguldījumu ilgtermiņa politiku.