Prātā jau dāsnas peļņas

Investors
2021. gada 15. janvāris 15:10

Pasaules lielākie uzņēmumi šomēnes sākuši publicēt to, kā tiem iepriekšējā ceturksnī klājies ar to finansēm. 

Šobrīd analītiķi vidēji sagaida, ka ASV Standard & Poor's 500 akciju indeksa aprēķinā iekļauto uzņēmumu peļņa 2020. gada ceturtajā ceturksnī gada skatījumā būs samazinājusies par 8,8%, liecina "FactSet" apkopotās aplēses. Ja tas piepildīsies, tad tas būtu trešais straujākais to peļņas kritums kopš 2009. gada trešā ceturkšņa. Tāpat tas nozīmētu, ka pasaules lielāko uzņēmumu kopējā peļņa sarūk jau četrus ceturkšņus pēc kārtas. Jāteic gan, ka, laikam ejot, Volstrītas pieņēmumi kļuvuši optimistiskāki. Piemēram, septembra beigās tika lēsts, ka ASV nozīmīgāko publiski kotēto kompāniju peļņa gada skatījumā būs sarukusi vairāk – teju par 13%.

Turklāt liela daļa uzņēmumu, kas janvārī jau ir paspējuši paziņot par savu iepriekšējā atskaites perioda sniegumu, visai pamatīgi pārspējuši ekspertu pirms tam izteiktās aplēses. "Bloomberg" rēķina – ja kompānijas turpina šādā garā to darīt, tad gada skatījumā ceturtajā ceturksnī var pat tikt fiksēts peļņas pieaugums nevis kritums. Pamatā tiek norādīts, ka daudzas lielās kompānijas visai strauji samazinājušas izmaksas un lielā daļā gadījumu spējušas pārslēgties uz dzīvi tiešsaistē.

Pēdējos gados jau ir ierasts, ka ļoti lielam kompāniju īpatsvaram izdodas pārspēt ekspertu pirms tam izteiktās peļņas aplēses. Rezultātā daži nozares pārstāvji kompāniju finanšu rādītāju publicēšanu sauc par "korporatīvo šmaukšanās sezonu". Tie norāda, ka pašas kompānijas un dažkārt arī Volstrītas analītiķi vispirms apzināti izsaka ļoti piezemētas peļņas aplēses. Turpmākais notikumu scenārijs paredz šo aplēšu vieglu pārspēšanu, kas attiecīgi akciju tirgū ienes optimismu un akciju cenu palielināšanos.

Jānorāda, ka kopš marta zemākajiem punktiem ASV S&P 500 akciju indeksa vērtība ir palēkusies jau par 70%. Savukārt S&P 500 indeksa "Price/Earnings" rādītājs (rēķinot sagaidāmo 12 mēnešu peļņu) atdodas pie 23, kas ir visvairāk kopš interneta akciju burbuļa plīšanas pirms vairāk nekā 20 gadiem. Viens no veidiem, kā interpretēt P/E attiecību, ir domāt par to, kāds ir laika periods, kurā investīcija sevi atpelna.  Piemēram, ja akcijas cena ir 10 eiro un uzņēmuma peļņa uz vienu akciju (Earnings per Share jeb EPS) ir viens eiro, tad šajā gadījumā P/E attiecība būs 10. Tas nozīmē – ja ieguldīsim uzņēmumā šobrīd, tad šī investīcija pie pašreizējās akciju cenas un, piemēram, sagaidāmās 12 mēnešu peļņas sevi varētu atpelnīt 10 gadu laikā. Jo ilgāks laiks ir nepieciešams, lai investīcija sevi atpelnītu, jo par dārgākām var uzskatīt noteikta uzņēmuma akcija. Protams, kāda šāda dārdzība nebūt nenozīmē, ka akcijas cena nepieaugs vēl tālāk. Tāpat investori mēz pirkt arī kompāniju akcijas, kuras nestrādā ar peļņu ar cerību, ka labie laiki pienāks nākotnē.

Piemēram, nesenais akciju cenu kāpums lielā mērā balstījies uz pieņēmumiem, ka pasaules nozīmīgākajiem uzņēmumiem šis gads peļņas ziņā būs ļoti veiksmīgs. Vidēji tiek sagaidīts, ka šogad kopumā S&P 500 uzņēmumu peļņa augs par 23% un nākamgad – vēl par 17%. Daudz jautājumi gan ir par to, cik ļoti šāds pieaugums jau ir ietverts šobrīd aktuālajā vērtspapīru cenā. Pēdējā laikā investoru cerības gūt labumu no spēcīgas pasaules ekonomikas atveseļošanās bijušas ļoti augstas. Tāpat labu aizmuguri šim kāpumam nodrošina centrālo banku un valdību stimuli.

Šīs nedēļas beigās par savu iepriekšējā ceturkšņa veikumu ziņoja, piemēram, pasaulē lielākais aktīvu pārvaldnieks "BlackRock". Kompānija atklāja, ka tās peļņa gada skatījuma ir pieaugusi par 19% līdz 1,5 miljardiem ASV dolāriem. Investori pat uz visu neskaidrību fona pirkuši dažādus lielā līdzekļu pārvaldnieka fondus (tas kontrolē iShares fondus). Rezultātā arī "BlackRock" ieņēmumi iepriekšējā ceturksnī pieauguši par 13% līdz 4,5 miljardiem ASV dolāriem. Pasaules lielākais aktīvu pārvaldnieks pandēmijā tādējādi kļuvis pat vēl lielāks. Pieejamā informācija liecina, ka līdzekļu apmērs tā pārvaldībā tuvojas astronomiskiem deviņiem triljoniem ASV dolāriem.

20210115-1505-blackrock.png


Protams, šī pandēmija izceļ visai krasu kompāniju stāstu diverģenci. Piemēram, ASV aviokompānija "Delta Air Lines" ziņojusi, ka tās pagājušajā gada zaudējumi kopā bijuši 12,4 miljardu ASV dolāru apmērā. 2019. gadā uzņēmums strādāja ar 4,77 miljardu dolāru peļņu. Neskatoties uz šādu bildi, "Delta Air Lines" akcijas cena aug – kopš maija tās vērtība ir vairāk nekā dubultojusies. Investoriem patīk dzīvot nākotnē un domāt par brīdi, kad līdz ar pasaules sabiedrību vakcinēšanos vaļā vērsies arī starptautiskās ceļošanas durvis. Arī ASV aviokompānijas saņēmušas milzīgu valdību ārkārtas finansiālo stimulu atbalstu.

20210115-1507-delta.png