Šā gada pirmajā pusē pasaulē noticis par 28% mazāk sākotnējo publisko piedāvājumu darījumu nekā pērnā gada pirmajā pusē, liecina jaunākais EY (agrāk Ernst & Young) sākotnējo publisko piedāvājumu (IPO) pētījums Global IPO Trends: Q2 2019.

Kopumā šī gada pirmajos sešos mēnešos 507 IPO darījumos pasaulē investori ieguldījuši 71,9 miljardus ASV dolāru, kas arī ir par 28% mazāk kā līdzīgā periodā 2018. gadā.

Eiropā sākotnējo piedāvājumu skaits šī gada pirmajā pusē ir krities par 44%, bet piesaistīto investīciju apjoms ir par 48% mazāks, salīdzinot ar pagājušā gada pirmo pusi.

«Šogad turpinājās pērnā gada tendence, kad tirgū nonāca liels skaits tā saucamo «vienradžu», jeb privātu kompāniju, kuru vērtējums pārsniedz miljardu ASV dolāru. Uber un Lyft IPO darījumi šī gada pavasarī piesaistīja milzīgu tirgus uzmanību un joprojām tirgū tiek gaidīta citu populāru jaunu biznesa modeļu un tehnoloģiju zīmolu ienākšana, taču vispārējais ekonomikas noskaņojums paliek piesardzīgs. Tirdzniecības tarifu konflikti un ģeopolitisks saspīlējums atstāj negatīvu iespaidu arī uz sākotnējo piedāvājumu tirgu, kurā lielu nozīmi ierasti spēlē finanšu tirgu izaugsme un stabilitāte, kā arī uzņēmumu ieņēmumu un peļņas gaidas. Jūtīgā vidē nākotnes perspektīva neizbēgami tiek vērtēta piesardzīgāk,» saka Guntars Krols, EY Partneris, darījumu un finanšu konsultāciju prakses vadītājs Baltijas valstīs un Polijā.

Lielākais sākotnējais piedāvājums pasaulē šī gada otrajā ceturksnī bija Uber Technologies, kas Ņujorkas biržā (NYSE) piesaistīja 8.1 miljardu ASV dolāru, kam seko Avantor sākotnējais piedāvājums, kas arī īstenots NYSE ar kopējo investīciju apjomu 3,3 miljardi ASV dolāru. Trešais lielākais IPO šī gada otrajā ceturksnī bija Nexi SpA piedāvājums Itālijas biržā Borsa Italiana, piesaistot 2,3 miljardus ASV dolāru.

Šī gada otrajā ceturksnī lielākā birža pasaulē sākotnējiem piedāvājumiem pēc piesaistīto līdzekļu apjoma bija Ņujorkas birža (NYSE), kurā 18 sākotnējos piedāvājumos ieguldīti 17 miljardi ASV dolāru. NYSE seko cita Ņujorkas birža – NASDAQ, kurā 48 sākotnējos piedāvājumos piesaistīti 10 miljardi ASV dolāru. Trešā lielākā birža pasaulē šī gada otrajā ceturksnī IPO darījumiem bija Honkongas birža (HKEx+GEM), kurā 38 sākotnējos piedāvājumos ieguldīti 6,2 miljardi ASV dolāru.

Savukārt, Eiropā visvairāk līdzekļu sākotnējos piedāvājumos šī gada otrajā ceturksnī piesaistīts Londonas biržā (11 sākotnējie piedāvājumi, piesaistīti 4.5 miljardi ASV dolāru), kurai seko Itālijas Borsa Italiana (5 sākotnējie piedāvājumi, 2.4 miljardi ASV dolāru) un Šveices SIX Swiss Exchange (3 sākotnējie piedāvājumi, 2.3 miljardi ASV dolāru). Lielākais sākotnējais piedāvājums Eiropā šī gada otrajā ceturksnī bija jau minētais Nexi SpA.