Volstrīta skaita nākotnes peļņu

Investors
2021. gada 14. aprīlis 06:38

Finanšu tirgos parasti kompāniju peļņa tiek skaitīta ļoti laicīgi. Piemēram, FactSeta apkopotie dati liecina, ka ASV Standard & Poor's 500 akciju indeksa aprēķinā iekļauto uzņēmumu peļņai Volstrītas analītiķi šā gada pirmajā ceturksnī salīdzinājumā ar attiecīgo periodu pērn sagaida palielināšanos teju par ceturto daļu.

Peļņas pieauguma prognoze ir visai strauji uzlabota, kur decembra beigās vidēji tika lēsts, ka tā šā gada skatījumā pirmajā ceturksnī palielināsies par 15,8%. Volstrīta paredz, ka visā 2021. gadā kopā ASV kompāniju peļņa, salīdzinot ar 2020. gadu, pieaugs par 26%.

Katrā ziņā tuvākajā laikā finanšu tirgus dalībnieki pievērsīs lielu uzmanību tam, kādi būs izrādījušies globāli ietekmīgāko uzņēmumu pirmā ceturkšņa finanšu rezultāti. Noskaņojums ir optimistisks, lai gan tas var nozīmēt, ka ir radīta zināma telpa sarūgtinājumam, ja kompāniju finanšu atskaites tomēr nebūs tik labas, kā cerēts pirms tam. Tāpat tiks tverti uzņēmumu vadītāju mājieni par nākotni. Daudzu uzņēmumu sniegumu joprojām būtiski var ietekmēt pandēmija un piegāžu ķēžu sarežģījumi (piemēram, pusvadītāju deficīts). Tāpat sagaidāms, ka uzņēmumu peļņu ietekmēs pasaules valdību lēmumi par nodokļu palielināšanu nedaudz tālākā nākotnē, kur šādu scenāriju jau ieskicējusi ASV prezidenta Džo Baidena administrācija. No otras puses – ASV valdība un centrālā banka  īsteno bezprecedenta ekonomikas stimulēšanas un tirgus atbalsta programmas (līdzīgi tas tā ir arī citos pasaules ekonomikai nozīmīgākajos reģionos), kas akciju cenas var balstīt vēl tālāk.

20210413-1707-pelna-prit-skreens.png

Katrā ziņā, ja viss neritēs, kā pa diedziņu, iespējams, var sākties brango uzņēmumu novērtējumu apšaubīšana. Šobrīd populārā ASV S&P 500 akciju indeksa cenas pret sagaidāmo nākamo 12 mēnešu peļņas (Price/Earnings) attiecība atrodas pie 22,4, kas ir krietni virs piecu gadu vidējā rādītāja 17,8 (FactSet dati). Tas liek izteikt pieņēmumu, ka investori akcijas šobrīd pērk visai dārgi, kas savukārt var nozīmēt liesāku to nākotnes atdevi. Jautājums varētu rasties – cik ļoti lielā mērā visas labās ziņas akciju vērtības šobrīd jau ir ietvertas? 10 gadu vidējais Price/Earnings rādītājs S&P 500 indeksam ir vēl zemāks – pie 15,9.

Jau ziņots, ka viens no veidiem, kā interpretēt P/E attiecību, ir domāt par to, kāds ir laika periods, kurā investīcija sevi atpelna.  Piemēram, ja akcijas cena ir 10 eiro un uzņēmuma peļņa uz vienu akciju (Earnings per Share jeb EPS) ir viens eiro, tad šajā gadījumā P/E attiecība būs 10. Tas nozīmē – ja ieguldīsim uzņēmumā šobrīd, tad šī investīcija pie pašreizējās akciju cenas un, piemēram, sagaidāmās 12 mēnešu peļņas sevi varētu atpelnīt 10 gadu laikā. Jo ilgāks laiks ir nepieciešams, lai investīcija sevi atpelnītu, jo par dārgākām var uzskatīt noteikta uzņēmuma akcija. Protams, kāda šāda dārdzība nebūt nenozīmē, ka akcijas cena nepieaugs vēl tālāk. Tāpat investori mēz pirkt arī kompāniju akcijas, kuras nestrādā ar peļņu ar cerību, ka labie laiki pienāks nākotnē.

Protams, dažādiem tautsaimniecības sektoriem klāsies atšķirīgi – turklāt pandēmijas apstākļos šīs atšķirības ir visai lielas. Piemēram, no ASV Consumer Discretionary sektora (cikliskāku plaša patēriņa preču un pakalpojumu sektors) pirmajā ceturksnī tiek gaidīta peļņas palielināšanās par 103%. Līderu vidū ir arī finanšu sektors ar sagaidāmo peļņas pieaugumu par teju 80%. Savukārt, piemēram, no rūpniekiem tiek gaidīta peļņas samazināšanās par 16,6%.

Jāpiebilst, ka pagājušā gada otrajā ceturksnī ASV kompāniju peļņa gada skatījumā nogāzās par 31,6%. Tā nedaudz - par 4% - gada skatījumā palielinājās jau ceturtajā ceturksnī.