Vairāk nekā 580 000 iedzīvotāju jau ir iesnieguši ienākumu deklarācijas par 2019. gadu, no viņiem 54 102 personām bija jāveic iedzīvotāju ienākuma nodokļa piemaksa 15,9 milj. eiro apmērā, bet teju 497 095 personām pienācās šī nodokļa atmaksa 123,3 milj. eiro apmērā. 

Taču šie cipari mainīsies jo līdz 1. jūnijam vēl daudziem cilvēkiem šāda deklarācija ir obligāti jāiesniedz. 

Valsts ieņēmumu dienesta informācija liecina, ka gada ienākumu deklarācija par 2019. gadā gūtajiem ienākumiem līdz 2020.gada 1.jūnijam, bet, ja taksācijas gada ienākumi pārsniedz 62 800 eiro - līdz 1.jūlijam obligāti ir jāiesniedz tiem Latvijas iedzīvotājiem, kuri:

— ir veikuši saimniecisko darbību (piemēram, ir individuālā uzņēmuma īpašnieki, izīrē vai iznomā savu īpašumu, ir zemnieku saimniecības īpašnieki, ir guvuši ienākumus no profesionālās darbības u.c.);

— ir guvuši ienākumus ārvalstīs, tajā skaitā jūrnieki, kuri bijuši nodarbināti uz starptautiskos pārvadājumos izmantojama kuģa, izņemot gadījumu, ja nodokļa maksātājs ir saņēmis algota darba ienākumus, kas kādā no Eiropas Savienības dalībvalstīm ir pakļauti aplikšanai ar iedzīvotāju ienākuma nodoklim analoģisku nodokli;

— ir guvuši ar nodokli neapliekamos ienākumus, kas kopumā 2019.gadā pārsniedza 10 000 eiro (piemēram, gūti ienākumi no personiskās mantas pārdošanas);

— ir guvuši ienākumus, kuri apliekami ar 10 % nodokļa likmi (piemēram, ienākumu no nekustamā īpašuma izīrēšanas, ja Valsts ieņēmumu dienestam ir paziņots par nereģistrējamas saimnieciskās darbības veikšanu, vai guvuši ienākumu no augoša meža vai kokmateriālu pārdošanas, no kuriem nodoklis nav ieturēts ienākuma izmaksas vietā);

– ir guvuši citus ar nodokli apliekamus ienākumus, no kuriem izmaksas vietā nav ieturēts nodoklis, t.sk. no fiziskām personām saņemti dāvinājumi, kas ir apliekami ar iedzīvotāju ienākuma nodokli;

Gada ienākumu deklarācija obligāti jāiesniedz: ja rodas pienākums piemaksāt iedzīvotāju ienākuma nodokli saistībā ar progresīvās  likmes piemērošanu (20% - ienākumam līdz 20 004 eiro, 23% - ienākumam, kas pārsniedz 20 004 eiro, bet nepārsniedz 62 800 eiro, 31,4% - ienākumam, kas pārsniedz 62 800 eiro) un ja rodas pienākums piemaksāt iedzīvotāju ienākuma nodokli saistībā ar gada diferencētā neapliekamā minimuma piemērošanu (jāpārliecinās vai galvenā ienākumu gūšanas vieta gada laikā piemēro VID prognozēto neapliekamo minimumu atbilstoši ienākumam).

Sūtīs vēstules

Īstenojot principu "Konsultē vispirms", šā gada maijā VID izsūta atgādinājuma vēstules EDS visiem tiem iedzīvotājiem, kuri ir EDS lietotāji un kam obligāti jāiesniedz gada ienākumu deklarācija līdz šā gada 1.jūnijam. Savukārt, tiem, kuri nebūs deklarāciju iesniegušu noteiktajā termiņā, jūnija sākumā tiks izsūtīts atkārtots atgādinājums. Lai gan Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodekss paredz atbildību par nodokļu un informatīvo deklarāciju neiesniegšanu termiņā (159.8 pants), kā arī par nesadarbošanos ar nodokļu administrāciju (159.9 pants), taču VID mērķis neesot sodīt personu par deklarācijas neiesniegšanu, bet gan, sadarbojoties ar personu, panākt deklarācijas iesniegšanu un brīvprātīgu nodokļu saistību izpildi.

Vieni piemaksā, citi atgūst

Līdz šim 580 406 fiziskās personas ir jau iesniegušas iedzīvotāju ienākumu deklarācijas par 2019. gadu. No iesniegtajām gada ienākumu deklarācijām nodokļa piemaksa ir aprēķināta par 2019.gadu 54 102 personām par kopējo summu 15,9 milj.eiro, savukārt par 2018.gadu 158 079 personām par kopējo summu 43,0 milj. eiro. 

Savukārt no iesniegtajām ienākumu deklarācijām nodokļa pārmaksa ir aprēķināta par 2019.gadu 497 095 personām par kopējo summu 123,3 milj.eiro, par 2018.gadu 653 840 personām par kopējo summu 136,0 milj. eiro un par 2017.gadu 750 873 personām par kopējo summu 141,7 milj. eiro.

VID norāda, ka nodokļa pārmaksa veidojās gan no neizmantotā diferencētā neapliekamā minimuma, atvieglojumiem, attaisnotajiem izdevumiem un dažādajām nodokļa likmēm 2018., 2019.gadā.

Papildus VID informē, ka 2020.gadā (no 1.marta iesniegtajām gada ienākumu deklarācijām par 2016.-2019.gadu) jau ir atmaksāts pārmaksātais iedzīvotāju ienākuma nodoklis 460 165 gada deklarāciju iesniedzējiem par kopējo summu 104,9 milj.eiro.

Trīs gadu termiņš

2020. gada laikā var sniegt brīvprātīgo gada ienākumu deklarāciju par iepriekšējiem trim gadiem, proti, par 2019., 2018. un 2017.gadu. Ja, iesniedzot deklarāciju, attiecīgā gada attaisnotie izdevumi pārsniedz vienai personai noteikto limitu, atlikums automātiski pārceļas uz nākamā gada deklarāciju (pie nosacījuma, ja arī nākamgad persona iesniedz deklarāciju elektroniski). Līdz 2018.gadam atlikums tika pārcelts 5 gadus, savukārt, sākot no 2018.gada, tas tiek pārcelts 3 gadu garumā. Par 2019. gadu un 2018. gadu limits vienai personai ir 600 eiro, bet ne vairāk kā 50 % no gada apliekamajiem ienākumiem. Savukārt par ģimenes locekļiem attaisnotajos izdevumos var ietvert tikai izdevumus par izglītību un ārstnieciskajiem pakalpojumiem 600 eiro apmērā par katru ģimenes locekli.

Par 2017. gadu un 2016.gadu - attaisnotajos izdevumos par izglītību un ārstnieciskajiem pakalpojumiem ietveramo izdevumu kopējā summa taksācijas gada laikā nepārsniedz maksātājam un viņa ģimenes locekļiem 215 eiro katram.

Trīs mēnešu termiņš

VID skaidro, ka pārmaksātais iedzīvotāju ienākuma nodoklis deklarācijas iesniedzējam ir jāatmaksā triju mēnešu laikā no brīža, kad deklarācija iesniegta VID. Vairumā gadījumu tas notiek krietni ātrāk. Deklarācijas izskatīšanas un IIN atmaksas termiņš esot atkarīgs no vairākiem faktoriem – no tā, cik daudz deklarāciju ir iesniegts kopumā uz to brīdi; no tā, cik pareizi un kvalitatīvi deklarācija ir aizpildīta; vai tai ir/nav pievienoti kādi attaisnojuma vai citi dokumenti, kas attiecīgi ir jāizskata, jāpārbauda u.tml.

Ja deklarācija ir aizpildīta korekti un kvalitatīvi, tai ir pievienoti visi nepieciešamie dokumenti un VID nerodas par tiem šaubas vai kādi papildu jautājumi, tad deklarācija tiek izskatīta un IIN atmaksāts vidēji mēneša laikā. Savukārt, ja tā nav, tad VID darbinieks sazinās ar deklarācijas iesniedzēju, lūdz precizēt iesniegto deklarāciju, iesniegt papildu dokumentus vai tml. Ir arī situācijas, kad jāsazinās ne tikai ar deklarācijas iesniedzēju, bet, piemēram, arī ar viņa darba devēju un jālūdz precizēt kāda līdz šim sniegtā informācija par konkrēto darbinieku. Situācijas mēdz būt ļoti dažādas un individuālas. Un tas prasa papildu laiku un attiecīgi līdz ar to arī deklarācijas izskatīšana un IIN atmaksa notiek ilgākā laika termiņā.  

Jāsamaksā līdz 16. jūnijam


Gadījumā, ja personai, aizpildot gada ienākumu deklarāciju par 2019.gadu, ir radusies nodokļa starpība, kas jāpiemaksā valsts budžetā, pie noteiktiem nosacījumiem nodokļa piemaksas termiņš tiek pagarināts. Proti, 2018. un 2019. gada ienākumu deklarācijā aprēķinātās nodokļa samaksas termiņš ir 2020. gada 1.decembris tām personām, kuru ar nodokli apliekamie gada ienākumi atbilst šādiem nosacījumiem:

– 2018.gadā tie nepārsniedz 55 000 eiro, bet 2019.gadā – 62 800 eiro;

– tie ir saņemti tikai Latvijā;

– no tiem izmaksas vietā ir ieturēts nodoklis;

– tiem ir tiesības piemērot neapliekamo minimumu un atvieglojumus (piemēram, algota darba ienākumi, autoratlīdzība, pensijas, darbnespējas pabalsti, ienākumi no uzņēmuma līguma, ja persona nav reģistrējusi saimniecisko darbību, u.c.).

Tāpat budžetā piemaksājamo summu var samazināt vai pilnībā izlīdzināt, pievienojot gada ienākumu deklarācijai čekus, kvītis vai citus attaisnojuma dokumentus par attiecīgajā gadā veiktajiem maksājumiem par ārstniecību, izglītību un citiem.

Visos pārējos gadījumos nodokļa starpība, kas izveidojusies par 2019. gadu, ir jāiemaksā valsts budžetā līdz šā gada 16.jūnijam vai, ja ienākumi pārsniedz 62 800 eiro, līdz 16.jūlijam (tāpat kā līdz šim, gadījumos, kad deklarācijā aprēķinātā nodokļa summa pārsniedz 640 eiro, to varēs samaksāt budžetā trijās reizēs – līdz 16.jūnijam, 16.jūlijam un 16.augustam, iemaksājot katru reizi trešo daļu no šīs summas. Tām personām, kuru ar progresīvo nodokli apliekamie ienākumi pārsniedz 62 800 eiro, nodokļa starpība jāiemaksā līdz 16.jūlijam, vai līdz 16.jūlijam, 16.augustam un 16.septembrim, ja summa pārsniedz 640 eiro.). Tāpat var arī vērsties VID ar iesniegumu un vienoties par personai pieņemamu maksājumu grafiku.  Ja persona, iesniedzot gada ienākumu deklarāciju, konstatē, ka aprēķinātā nodokļa piemaksas summa nepārsniedz 1 (vienu) eiro, to neuzskata par nodokļa parādu un valsts budžetā tā nav jāiemaksā.

Par noteiktajā termiņā budžetā neiemaksāto aprēķināto nodokļa summu tiek aprēķināta nokavējuma nauda no laikā nesamaksātā pamatparāda 0,05% apmērā par katru nokavēto nodokļa samaksas dienu. Tādējādi situācijā, kad atmaksājamais nodoklis pārsniedz maksājamo nodokli, kurš nav samaksāts noteiktajā termiņā, vai nav samaksāts vispār, atmaksājamā nodokļa summa tiek samazināta par aprēķināto nokavējuma naudu vai par aprēķināto nodokli un aprēķināto nokavējuma naudu.

Pārmaksāto IIN par jebkādiem attaisnotajiem izdevumiem (ārstniecības pakalpojumiem, izglītību u.c.) taksācijas gadā var atgūt, ja šis nodoklis ir iekasēts (respektīvi, ja deklarācijas iesniedzējs attiecīgajā gadā ir maksājis IIN). Tas nozīmē, ka atmaksājamo nodokļa summu ietekmē iekasētā nodokļa apmērs taksācijas gadā.  Turklāt jāņem arī vērā, ka attaisnotajiem izdevumiem ir gada norma (maksimālā - 600 eiro) un attaisnoto izdevumu kopējā summa nevar būt lielāka par 50% no gada apliekamā ienākuma. Nodokli atmaksā pēc 20 % likmes. Atmaksājamā nodokļa summa nevar pārsniegt taksācijas gadā samaksāto nodokļa summu. Tāpēc jāpievērš uzmanība, kāds ir bijis gada apliekamais ienākums, kāds piemērots gada neapliekamais minimums un vai nodoklis vispār ir ticis maksāts.

Gadījumā, ja persona konkrētā gada laikā IIN nav maksājusi, tad atmaksu par attiecīgo gadu saņemt nevar. Taču šos izdevumus savā gada ienākumu deklarācijā var iekļaut cilvēka ģimenes locekļi, kas IIN ir maksājuši, piemēram – laulātais, bērni, vecāki, vecvecāki, skaidro VID.