Igaunijas lēmums regulāro dividenžu izmaksātājiem samazināt uzņēmuma ienākuma nodokļa likmi no 20% līdz 14% nozīmē, ka ziemeļu kaimiņvalsts pretendēs uz peļņas centra vietu.

Šādu ainu rāda zvērinātu advokātu biroja Lextal Igaunijas partnera Anta Karu dati. Par to, vai šāda Igaunijas atbilde uz Latvijā veikto uzņēmumu ienākuma nodokļa reformu radīs kādu ietekmi, rādīs laiks.

DB jau vēstīja, ka no 2018. gada Latvijā būtībā ir ieviests tieši tāds pats uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) risinājums, kāds tas Igaunijā ir darbojies jau kopš šī gadsimta sākuma. Proti, jaunais uzņēmumu ienākuma nodokļa regulējums paredz ne tikai lielāku (20%) šī nodokļa likmi salīdzinājumā ar bijušo 15%, bet arī dividendēs nesadalīto peļņu ar uzņēmumu ienākuma nodokli neapliks. Jāņem vērā gan kāda detaļa - šī nodokļa likme, turklāt pēc formulas summa/ 0,8x20% jāmaksā par tiem tēriņiem, kuri pielīdzināmi dividenžu sadalei – par tēriņiem, kas nav saistīti ar saimniecisko darbību. Šī aprēķina formula arī ir radījusi aprēķinu, ka, piemēram, uzņēmums samaksā 100 eiro par pakalpojumu, kas tiek uzskatīts par nesaistītu ar saimniecisko darbību, tad, piemērojot minēto formulu (100 eiro/0,8x20%), iegūstam, ka nodoklis jāsamaksā 25 eiro – tātad UIN likme jau tiek lēsta 25%, kāda tā bija līdz 2002. gadam. Par to, kā šī sistēma darbosies praksē, rādīs nākotne, kurā tad arī tiks pārbaudīts, vai patiešām šī nodokļa likme būs 25% šādos gadījumos. Jāņem vērā, ka par tiem uzņēmumu tēriņiem, kuri tiks pielīdzināti peļņas sadalei, UIN noteiktajā apmērā būs jāsamaksā jau nākamajā mēnesī pēc šo izmaksu rašanās.

Igaunijas Zvērinātu advokātu padomes loceklis un zvērinātu advokātu biroja Lextal Igaunijas partneris Ants Karu norādīja, ka 2017. gadā ne tikai Latvijā, bet arī Igaunijā ir notikušas vairākas izmaiņas uzņēmumu ienākuma nodokļa aprēķinā. «Valsts mazāku uzņēmumu ienākuma nodokli iekasēs par to sadalāmo peļņas daļu, kas ik gadu tiks maksāta dividendēs, taču šis process notiks pakāpeniski, ik gadu summējot to peļņas daļu, kas tiek maksāta dividendēs regulāri,» tā A. Karu. Viņaprāt, piedāvātā sistēma ir izdevīga tiem uzņēmumiem, kuri regulāri maksā dividendes. Proti, uzņēmums, kurš pirmajā gadā maksā dividendes 100 000 eiro, tiktu aplikts ar 20% lielu uzņēmumu ienākuma nodokli — konkrētā piemērā 20 000 eiro. Savukārt jau nākamajā gadā dividendēs maksājamās peļņas 100 000 eiro trešdaļai tiktu piemērota 14% likme (4667 eiro), bet atlikusī summa aplikta ar 20% lielu likmi (vēl 13 333 eiro), un, summējot kopā, tie būtu 18 000 eiro (citiem vārdiem sakot, 18% liels UIN no dividendēm 100 000 eiro).

Visu rakstu Igaunijas samazinātais peļņas nodoklis var  rīvēt kantes Latvijai lasiet 23. oktobra laikrakstā Dienas Bizness.

Pērc un lasi laikraksta Dienas Bizness šīs dienas numuru elektroniski!

Abonējiet, lai saņemtu laikrakstu ik dienu.