Iecerētā akcīzes nodokļa likmes samazināšana par 25% Igaunijā ietekmēs ne tikai Latvijas pierobežā strādājošos alkohola tirgotājus, bet arī samazinās valsts makā ienākošos nodokļus.

Ziemeļu kaimiņvalsts jaunā valdība Igaunijas parlamentā ir iesniegusi bezprecedenta priekšlikumu: samazināt akcīzes nodokļa likmi par 25% alum, stiprajiem alkoholiskajiem un raudzētajiem dzērieniem līdz 6%. Par to, ka Igaunijas parlamentārieši atbalstīs šādu piedāvājumu, šaubās tikai retais, jo ir vēlme apturēt igauņu braukšanu pēc alkohola uz Latviju, tādējādi audzējot mūsu valsts akcīzes un pievienotās vērtības nodokļu ieņēmumus un arīdzan pierobežā uzbūvēto veiklu īpašnieku ieņēmumus un peļņu, vienlaikus to atņemot Igaunijas valsts budžetam un šajā valstī strādājošajiem tirgotājiem. Nav gan skaidrs, ar kuru brīdi tiks noteiktas jaunas – pazeminātas – akcīzes nodokļa likmes – ar 2020. gada 1. janvāri vai tomēr no 2019. gada 1. septembra vai varbūt pat jau no 1. jūlija. Latvijas interese būtībā ir, lai šāda akcīzes nodokļa pazemināšana notiktu maksimāli vēlāk, jo tādējādi mazāks būs valsts budžetā neiekasēto miljonu eiro apmērs no stiprā alkohola akcīzes nodokļa. Bez tam šāds kaimiņu solis būtībā apdraudēs, spiedīs koriģēt, atlikt vai pat pārvilks svītru iecerētajai stiprā alkohola akcīzes likmes paaugstināšanai, kas iecerēta jau 2020. gada 1. martā. Vienlaikus būs jautājums, kā šo iztrūkumu valsts makā kompensēt – ar lielākām akcīzes nodokļa likmēm citām precēm, ieviest jaunas preces un pakalpojumus, kurus aplikt ar akcīzes nodokli, vai arī vienkārši pārskatīt budžeta izdevumus. Pašlaik gan vēl pāragri spriest par to, kāds varētu būt iespējamais risinājums. Finanšu ministrs Jānis Reirs vairākkārt ir uzsvēris, ka seko līdzi akcīzes nodokļa likmju jautājumiem Igaunijā un atkarībā no kaimiņu pieņemtajiem lēmumiem arī rīkosies.

Specifiskās nianses

Interesanti, ka Igaunijā nav paredzēta akcīzes nodokļa samazināšana stiprajiem vīniem un starpproduktiem, kuru akcīzes nodokļa likmes būs joprojām būtiski augstākas par Latvijā esošajām un pat tām, kuras iecerētas no 2020. gada 1. marta. Piemēram, starpproduktiem līdz 15% akcīzes nodokļa likme pašlaik ir 101 eiro par 100 litriem, 2020. gadā tā būs 111 eiro, bet Igaunijā tā ir 147,82 eiro par 100 litriem, un to nav plānots pazemināt. Līdzīga aina paveras, analizējot starpproduktu (no 15% līdz 22%) akcīzes nodokļa likmes, kam Latvijā pašlaik ir 168 eiro, ko nākamgad paredzēts paaugstināt līdz 185 eiro par 100 litriem, taču Igaunijā tā ir 289,33 eiro un nav plānota tās samazināšana. Bez tam pašreizējās akcīzes nodokļa likmes pat ir zemākas salīdzinājumā ar piedāvātajām – samazinātajām. Tā akcīzes nodokļa likme alum Latvijā ir un būs būtiski zemāka (7,4 eiro) nekā Igaunijas «apcirptā» (12,69 eiro). Tik liela handikapa nebūs stiprajiem alkoholiskajiem dzērieniem, kuriem akcīzes nodokļa likme Igaunijā pēc tās samazināšanas būtībā pielīdzinās tai, kāda ir pašlaik Latvijā, taču tā jau būs zemāka, ja Latvija īstenos iecerēto šīs likmes paaugstināšanu 2020. gadā. Savukārt raudzēto dzērienu (līdz 6%) kategorijā samazinātā akcīzes nodokļa likme Igaunijā jau būs zemāka nekā Latvijā.


Visu rakstu lasiet 10. jūnija laikrakstā Dienas Bizness, vai meklējot tirdzniecības vietās.

Abonē (zvani 67063333) vai lasi laikrakstu Dienas Bizness elektroniski!

Abonējiet, lai saņemtu laikrakstu ik dienu.