Indija izskata iespējas ielas, ēkas un citus objektus nosaukt par godu apzinīgiem nodokļu maksātājiem, lai tādā veidā censtos uzlabot vājo nodokļu iekasēšanas līmeni šajā Āzijas valstī.

Indijas galvenā ekonomikas padomnieka ikgadējā ziņojumā ierosināts, ka nodokļu nomaksu varētu uzlabot, ja desmit gadu perioda desmit labākos nodokļu maksātājus katrā reģionā varētu paslavēt, viņiem par godu nosaucot «nozīmīgas ēkas, pieminekļus, ielas, vilcienus, iniciatīvas».

Tāpat valdības ziņojumā kā iespējamā atlīdzība par apzinīgu nodokļu nomaksu tiek piedāvāta prioritāra apkalpošana lidostās un diplomātiskajām rindām līdzīga apkalpošana imigrācijas dienesta sektorā.

Ekonomikas ziņojumā ierosināts pie valsts būvprojektiem izvietot norādes ar uzrakstu «nodokļu nauda darbībā», lai «skaidri parādītu pilsoņiem, ka viņu nodokļos samaksātā nauda tiek izlietota vērtīgiem sabiedrības ieguvumiem».

«Ideja ir radīt ekskluzīvus biedru klubus, kas nozīmē ne tikai sociālo statusu, bet arī godu. Tādi pasākumi var arī palīdzēt izplatīt sociālo normu, ka «godīga nodokļu maksāšana ir cienījama»,» lasāms ziņojumā.

Tajā norādīts, ka ierosinājumu ideja aizgūta uzvedības ekonomikas pamudinājumu teorijā, kas paredz maigu cilvēku mudināšanu uz labāku ekonomikas un sociālo uzvedību.

Ierosinājumos nav izklāstīti kritēriji labāko nodokļu maksātāju noteikšanai.

Ienākuma nodokļa deklarācijas 2017.-2018.finanšu gadā Indijā aizpildīja 41 miljons no 1,3 miljardiem iedzīvotāju, liecina nodokļu pārvaldes dati.

Daļēji tas saistāms ar to, ka lielai daļai Indijas iedzīvotāju ienākumi ir pārāk niecīgi, lai maksātu nodokļus, bet daudziem ir noteikti atvieglojumi citu iemeslu dēļ. Tāpat liela daļa ekonomiskās aktivitātes nav regulēta un darījumi tiek veikti skaidrā naudā, skaidro ekonomisti.