Atbilstoši Ministru kabineta noteikumiem par nodokļu un citu maksājumu reģistrēšanas elektronisko ierīču un iekārtu tehniskajām prasībām komersantiem jau no 2017. gada janvāra ir jālieto kases aparāti ar pamatdarbības sistēmu, kas atbilst Valsts ieņēmuma dienesta (VID) stingri definētām tehniskām prasībām.

Šāda sistēma atšķirībā no iepriekšējiem risinājumiem ļauj detalizēti un nekļūdīgi reģistrēt visas ar saimniecisko darbību saistītās aktivitātes. Tas ir būtiski godprātīgam komersantam un nostiprina kopējo godīgas konkurences principu uzturēšanu dažādās tautsaimniecības jomās valstī.

Protams, reālā situācija liecina, ka daudzi komersanti dažādu iemeslu dēļ šīs jaunās kases sistēmas arvien nav ieviesuši, un ar grozījumiem normatīvos komersantiem, kas iekļauti tā dēvētajā VID «baltajā sarakstā», atļauts šīs jaunās sistēmas ieviest ne vēlāk kā ar 2019. gada 1. janvāri. Valsts no savas puses ir definējusi skaidras prasības, grozot noteikumus ir bijusi pretimnākoša godprātīgas saimnieciskās darbības īstenotājiem, un, ja šīs jaunās sistēmas arvien nav ieviestas – tagad ir īstais laiks! Godprātīgam komersantam tā ir iespēja padarīt efektīvāku grāmatvedību, parūpēties par datu drošību un būt līdzatbildīgam godīgas konkurences veicināšanā valstī.

Ir skaidrs, ka kases sistēmu nomaiņa prasa laiku. Ja runājam par vidēji lielu Latvijas uzņēmumu, kur nomaināmas varētu būt vismaz 50 – 100 kases, jārēķinās, ka kopējais sistēmu nomaiņas process aizņems vismaz pusgadu. Jāteic, ka jaunā risinājuma ieviešana, nav tikai godprātīga sekošana normatīvajiem aktiem, tā ir arī domāšana ilgtermiņā. Jebkuras pārmaiņas sevī ietver nezināmo par nākotni, un tomēr katras pārmaiņas sevī ietver iespēju uzlabot procesus. 

Lielākā daļa uzņēmēju, ar kuriem runājām, vēlas izmantot radušos situāciju, lai uzlabotu darba efektivitāti gan mazumtirdzniecības vietā, gan atbalsta pusē – ofisā. Tā ir iešana līdzi laikam un darba atvieglošana pašam sev. Kā jau ar visu jauno – ir saprotamas komersantu bažas, ka jaunās sistēmas varētu uzlikt papildu atbildību vai papildu darba slogu, taču realitātē ir citādāk – tās pat atvieglo darbu. Pēc sistēmu ieviešanas nav nepieciešami papildu darbinieki, ne arī kādam darbiniekam tas varētu radīt papildu pienākumu slogu, bet starp būtiskiem ieguvumiem būs augstāka datu drošība un daudz pārskatāmāka saimnieciskā darbība.

Ir dažādas tautsaimniecības nozares, kurām jārēķinās ar izņēmumiem kases aparātu risinājumos, piemēram, degvielas uzpildes stacijas vai taksometri. Tāpēc ir būtiski izprast, kāds tieši kases sistēmas risinājums konkrētam komersantam ir nepieciešams. Latvijā pašlaik ir apmēram trīs lielākie normatīviem atbilstošu kases sistēmu risinājumu izstrādātāji, kuri tad arī būs kompetenti tautsaimniecības veicēju konsultēt īstā risinājuma piemeklēšanā. Arī SIA «Datakom» jau ir izstrādājis normatīviem atbilstošu kases sistēmas risinājumu. Risinājumu izstrādājām ciešā sadarbībā ar VID, izprotot iestādes vēlmes un mērķus. Tas rezultējies zināšanās un padziļinātā pieredzē kases sistēmu nomaiņā un līdz ar to – arī izpratnē par to, cik laikietilpīga un sarežģīta tā ir. Mums bija svarīgi radīt risinājumu, kas būtu elastīgs attiecībā uz integrētajām sistēmām un tajā pašā laikā ātrs, stabils un atbilstošs VID prasībām.

Jaunie kases sistēmu risinājumi ir liels palīgs ikdienā, jo daudz precīzāk uzskaita un apkopo datus par saimniecisko darbību, turklāt, tos ieviešot, komersants var būt drošs par datu aizsardzību, tāpēc aicinātu ikvienu komersantu izvērtēt gan individuālos, gan kopējos savas tautsaimniecības nozares ieguvumus pēc jaunās sistēmas nomaiņas. Esmu drošs, ka šo sistēmas nomaiņas soli spert kļūs daudz vieglāk. Un, protams, svarīgi apzināties, ka pēc 2019. gada 1. janvāra tiesiskajām normām neatbilstošu kases risinājumu lietošana var rezultēties saimnieciskās darbības apturēšanā vai licences atņemšanā.